22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sądy UE orzekają przeciwko Polsce w sprawie powoływania sędziów

Flagi Polski i Unii Europejskiej powiewają przed Sejmem RP w Warszawie 29 czerwca 2011 r. REUTERS / Kacper Pempel / File Photo

Bruksela, listopad 16 (Reuters) – Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETK) orzekł we wtorek, że polskie przepisy pozwalają sędziom powoływać sędziów do sądów karnych wysokiego szczebla lub usuwać ich bez podawania podstaw do naruszenia prawa UE.

Sprawa powstała po tym, jak polski sąd zapytał, czy polski rząd skutecznie działał jako jeden z trzech sędziów zajmujących drugie miejsce w panelu w sprawach karnych, czy też zawieszenie drugiego sędziego naruszyło potrzebę niezawisłości sędziowskiej.

Polski sąd orzekł, że sekundy i wypowiedzenia nie były oparte na z góry określonych kryteriach prawnych i że te ostatnie nie powinny być załączane do uzasadnienia.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) stwierdził, że przepisy wtórne powinny zapewniać niezbędne gwarancje, aby zapobiec ryzyku wykorzystania ich jako środka sprawowania politycznej kontroli nad orzeczeniami sądowymi.

Polski nacjonalistyczny rząd jest uwikłany w trwające spory z Unią Europejską dotyczące kwestii takich jak praworządność i reformy sądownictwa, które zdaniem krytyków podważają niezawisłość sądownictwa.

W październiku TSUE musi płacić w Polsce 1 mln euro dziennie Został ukarany grzywną za utrzymywanie kontrowersyjnego pokoju dyscyplinarnego dla sędziów.

Raport Philipa Blenkinsapa, red. Ed Osmond

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Zatwierdzony Plan Generalny Portu Lotniczego CPK (Polska) 2060