30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rząd czeski zgodził się na wysłanie wojsk do granicy polsko-białoruskiej

6 grudnia 2021 r. w Kuźnicy w Polsce w czasie kryzysu imigracyjnego na granicy polsko-białoruskiej na przejściu granicznym Kuźnica-Brusky na granicy polsko-białoruskiej na granicy polsko-białoruskiej wzniesiono ogrodzenie. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

PRZERWA, 8 grudnia (Reuters) – Czeski rząd zgodził się w środę wysłać 150 żołnierzy, aby pomóc Polsce powstrzymać napływ migrantów starających się o wjazd z Białorusi, oskarżając Unię Europejską o kryzys inżynieryjny w Mińsku.

Plan, z zastrzeżeniem zgody parlamentu, miałby uczynić Czechy trzecim obcym państwem do wysyłania personelu na granicę polsko-białoruską, po innych członkach NATO Estonii i Wielkiej Brytanii.

„Strona polska zwróciła się do wydziałów inżynieryjnych o wykonanie prac związanych z budową i naprawą granicy, a jednostki o monitorowanie granicy białoruskiej dzień i noc” – powiedział czeski minister obrony Lubomir Mednar. Konferencja prasowa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Powiedział, że parlament zatwierdzi ten ruch w przyszłym tygodniu, a żołnierze mogą przenieść się do Polski w przyszłym tygodniu.

Nie będą angażować się w żaden bezpośredni kontakt z osobami próbującymi przekroczyć granicę. Medner powiedział, że te dywizje obejmowałyby kogoś odpowiedzialnego za drony.

Czechy są częścią grupy Wiskrat krajów Europy Środkowej, w tym Polski, Słowacji i Węgier. Komitet zajął zdecydowane stanowisko w sprawie relokacji.

Ustępujący premier Andrzej Babis obiecał trzymać imigrantów z daleka w ramach swojej październikowej kampanii wyborczej, podczas gdy nowa koalicja rządowa poparła plany wysłania wojsk na pomoc Polsce.

Liczba prób podejmowanych przez imigrantów podróżujących do Polski przez Białoruś z Bliskiego Wschodu lub Afryki spadła w ostatnich dniach. Polska Straż Graniczna zgłosiła we wtorek 51 prób, co stanowi część szczytu 501 odnotowanego w połowie listopada. Próbowałem przejść jeden dzień.

READ  Czesi chcą, aby Polska została ukarana grzywną za zignorowanie mojego zakazu

Ale są napięcia, a Polska oskarża białoruskie służby bezpieczeństwa o pomoc imigrantom w przekraczaniu granicy i podżeganie polskich żołnierzy, np. rzucaniem petard. Mińsk temu zaprzecza. Czytaj więcej

Białoruś zaprzecza zarzutom UE, jakoby stworzyła kryzys imigracyjny w odwecie za zachodnie sankcje nałożone na łamanie praw człowieka.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Raport Jasona Howeta i Johna Lopatki; Montaż przez Kevina Liffeya, Alexa Richardsona i Eda Osmonda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.