16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rynki światowe w większości załamały się po tym, jak raport o zatrudnieniu w USA był lepszy od oczekiwań

Rynki światowe w większości załamały się po tym, jak raport o zatrudnieniu w USA był lepszy od oczekiwań

HONG KONG (AFP) – W poniedziałek na giełdach światowych przeważały spadki po notowaniach w USA Raport o ofertach pracy Piątkowa publikacja była gorętsza niż oczekiwano, a euro spadło po decyzji prezydenta Francji Emmanuela Macrona Rozwiązanie Rady Narodowej Po porażce w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Partie skrajnie prawicowe odniosły znaczne zyski w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co skłoniło prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zarządzenia przedterminowych wyborów. Doprowadziło to do spadku ceny euro do najniższego poziomu od prawie miesiąca. Kurs euro kosztował 1,0766 dolara, w porównaniu z 1,0778 dolara.

Niepowodzenia, jakie poniosły istniejące partie, rzuciły cień na cały region. Indeks CAC 40 w Paryżu spadł o 1,7% do 7 866,87 pkt, a niemiecki DAX stracił 0,7% do 18 425,26 pkt. Brytyjski indeks FTSE 100 spadł we wczesnych notowaniach o 0,4% do 8215,84 pkt.

Kontrakty terminowe na S&P 500 spadły o 0,1%, a Dow Jones Industrial Average spadł o 0,2%.

Rynki w Azji zakończyły się mieszanie. W Tokio indeks Nikkei 225 wzrósł o 0,9% do 39 038,16 po poniedziałkowych danych rządowych. Gospodarka Japonii W okresie styczeń-marzec obniżył się on w tempie rocznym wynoszącym 1,8%, co stanowi korektę w górę w stosunku do wcześniej odnotowanego spadku o 2%.

Indeks Kospi w Korei Południowej spadł o 0,8% do 2701,17 pkt.

Rynki w Chinach, Hongkongu, Australii i Tajwanie były zamknięte ze względu na święta.

W piątek S&P 500 spadł o 0,1%, a Nasdaq Composite spadł o 0,2%. Indeks Dow Jones spadł o 0,2%.

W maju amerykańscy pracodawcy utworzyli 272 000 miejsc pracy, więcej niż oczekiwali ekonomiści. Z raportu wynika także, że stopa bezrobocia wzrosła drugi miesiąc z rzędu. Ogólnie rzecz biorąc, wskazuje to na utrzymującą się silną pozycję na rynku pracy, z pewnymi niewielkimi oznakami słabości. Silny rynek pracy wspiera wydatki konsumenckie i szerzej rozumianą gospodarkę, ale skomplikował także przyszłą ścieżkę Fed w zakresie stóp procentowych.

READ  Co oznacza dla Ciebie podwyżka stopy Fed

„Wracamy do punktu wyjścia, gdzie Fed nie może uzasadnić obniżek stóp procentowych, skoro dane o zatrudnieniu pozostają dobre, a inflacja nie spada tak szybko, jak powinna” – stwierdziła w komentarzu Ipek Ozkardskaya, starszy analityk Swissquote Bank.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła do 4,43% z 4,29% tuż przed publikacją raportu o zatrudnieniu. Dwuletnia rentowność, która jest blisko oczekiwań Fed, wzrosła do 4,89% z 4,74% przed publikacją.

Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane makroekonomiczne wskazywały, że gospodarka może spowalniać. Najnowsze raporty pokazują, że produkcja skurczyła się w maju, produktywność pracowników nie jest tak wysoka, jak sądzili ekonomiści, a liczba miejsc pracy spada.

Oczekuje się, że przedstawiciele Fed utrzymają stopy procentowe na stałym poziomie na posiedzeniu pod koniec tygodnia. Jak wynika z danych CME Group, po opublikowaniu raportu o zatrudnieniu inwestorzy usunęli więcej założeń, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe na lipcowym posiedzeniu.

Wall Street obserwuje także wyniki sprzedawców detalicznych, które pokazały, że klienci wycofują się z produktów, które nie są niezbędne. Wydatki konsumenckie stanowią główne wsparcie gospodarki, ale uporczywa inflacja szkodzi konsumentom, zwłaszcza tym o niskich dochodach.

Przystanek gierborykający się z trudnościami sprzedawca gier wideo, który był przyczyną szaleństwa na rynku memów, spadł o 39,4% po odnotowaniu kolejnej kwartalnej straty i stwierdzeniu, że planuje sprzedać do 75 milionów akcji więcej.

W pozostałym zakresie cena amerykańskiej ropy naftowej spadła o 18 centów do 75,35 dolarów za baryłkę w handlu elektronicznym na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange.

Ropa Brent, międzynarodowy standard, straciła 11 centów do 79,51 dolarów za baryłkę.

Dolar amerykański wzrósł do 156,86 jena japońskiego ze 156,83 jena.