18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Akcje Tysona spadają, gdy gigant spożywczy widzi, że inflacja zmniejsza popyt

Akcje Tysona spadają, gdy gigant spożywczy widzi, że inflacja zmniejsza popyt

(Bloomberg) — Akcje Tyson Foods Inc. spadły. najwięcej od sierpnia, kiedy firma stwierdziła, że ​​utrzymująca się inflacja zmniejszyła apetyt konsumentów na produkty markowe i gotowe do spożycia, które stanowiły większość zysków firmy w drugim kwartale.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Wysoka inflacja i niskie stopy oszczędności skłoniły konsumentów do przedkładania towarów podstawowych nad kategorie uznaniowe, powiedziała Melanie Bolden, która pracuje za granicą w Tyson Przygotowanie Foods, powiedziała podczas telekonferencji z analitykami. Dyrektor powiedział, że spółka prawdopodobnie osiągnie niższe zyski w drugiej połowie bieżącego roku obrotowego w porównaniu do pierwszej połowy.

„Konsumenci, zwłaszcza rodziny o niskich dochodach, znajdują się pod presją” – stwierdził Bolden. Dodała, że ​​skumulowana inflacja na poziomie 20% w ciągu ostatnich trzech lat przyczyniła się do stworzenia „bardziej ostrożnego i wrażliwego na ceny konsumenta” w handlu detalicznym.

W komentarzach rodzą się pytania o zdolność Tysona do szybszego odzyskania rentowności po zeszłorocznym spadku. Choć spółka absorbuje znaczny spadek w segmencie wołowiny, największa w firmie jednostka przetworów spożywczych wygenerowała w tym roku ponad połowę zysków operacyjnych producentów. Firma podniosła jednak prognozę zysków na rok fiskalny 2024, ponieważ marże w segmencie kurczaków i wieprzowiny stale się poprawiają.

Akcje spółki spadły w Nowym Jorku aż o 9,4%, do najniższego poziomu od marca.

John Tyson, dyrektor finansowy, powiedział, że „pozostaje niepewność co do siły i zachowań konsumentów”, a także dostaw żywego inwentarza w USA i „kosztów towarów”. Łącząc te zmienne z sezonowością przedsiębiorstw zajmujących się wieprzowiną i przetworów spożywczych, stwierdził, że trzeci kwartał może być słabszy niż czwarty kwartał.

Skorygowany zysk netto za trzy miesiące zakończone 30 marca wyniósł 62 centy na akcję, odwracając stratę w wysokości 4 centów na akcję rok wcześniej, Tyson podał w poniedziałkowym oświadczeniu. Przekroczyło to nawet najwyższe szacunki analityków sporządzone przez Bloomberg.

READ  Ford, GM, Nvidia, Norweg, HP Inc., Semtech i inni kierowcy giełdowi

Odbicie zysków było głównie spowodowane działalnością branży drobiarskiej, która skorzystała na niższych kosztach, w tym kosztach paszy. Tyson powiedział, że działania mające na celu usprawnienie działalności, w tym zamknięcie w zeszłym roku sześciu zakładów drobiarskich, również pomogły w przywróceniu rentowności. Tymczasem przychody operacyjne jednostki przetworzonej żywności spadły o 7,5% w porównaniu z rokiem poprzednim w tym kwartale.

(Aktualizacje dotyczące ruchu zapasów i szczegółów rozmowy o zarobkach)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P