16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Akcje spadły o 2,8%, napędzane technologią, ponieważ recesja trwała do kwietnia.

Rynki rosną w obliczu oznak spowolnienia inflacji

Akcje wzrosły w czwartek, po tym jak nowe dane pokazały umiarkowana inflacjawzmacniając oczekiwania inwestorów, że Rezerwa Federalna wkrótce spowolni tempo podwyżek stóp procentowych, które ciążyły na rynku.

Indeks S&P 500 wzrósł o 4,4 procent w porannym handlu. Jeśli będzie trwał cały dzień, będzie to najlepsze jednodniowe zachowanie indeksu od kwietnia 2020 r. i wczesne ożywienie rynku po pandemii.

Inne rynki również odnotowały duże ruchy, ze spadkiem dolara amerykańskiego o 2 procent, co jest sygnałem powitalnym dla krajów na całym świecie, których waluty gwałtownie spadły, gdy waluta amerykańska wspięła się na szczyt od dwóch dekad. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które wspierają koszty finansowania zewnętrznego na całym świecie i są szczególnie dotknięte oczekiwaniami przyszłych podwyżek stóp procentowych, gwałtownie spadły.

„To jest to, na co wszyscy czekaliśmy, ponieważ tak wiele od tego zależy” – powiedziała Christina Huber, główna strateg ds. globalnych rynków w Invesco. „Myślę, że istnieje duża szansa, że ​​inflacja osiągnęła szczyt i teraz spada”.

Czwartkowe dane o indeksie cen towarów i usług konsumenckich pokazały, że ceny rosły w październiku wolniej niż oczekiwali ekonomiści, co zapewniło rynkom finansowym spokojną pogodę na początku tygodnia z powodu nieoczekiwanie zamkniętych wyborów w połowie kadencji i zamieszania na rynkach kryptowalut w następstwie zbliżającego się krachu. z nich. Jedna z największych giełd kryptowalut.

Inwestorzy stwierdzili, że poprzednie spowolnienie spowodowało wzrost rynków, a rynki kryptowalut odzyskały część swoich zysków w czwartek, a wybory zbliżały się do ostatecznego wyniku, a publikacja lepszych niż oczekiwano danych o CPI oznacza, że ​​giełdy oszaleją – powiedział Andrew. Brenner, szef działu Income International w National Alliance Securities.

„To był duży spadek” CPI, powiedział.

Sima Shah, główny strateg globalny w Key Asset Management, powiedział, że liczby spotkają się z „powitaniem” na giełdach, zauważając, że tempo inflacji rok do roku było teraz niższe niż przed konfliktem na Ukrainie. Rosnące ceny. „Długo oczekiwany spadek inflacji może już trwać”.

Wyczuwalne poczucie ulgi na rynkach odzwierciedla ból spowodowany inflacją w tym roku, ponieważ wyższe ceny zwiększyły koszty dla firm i obniżyły zyski.

Dla inwestorów medycyna była równie zła jak choroba, ponieważ Fed dążył do zmniejszenia uporczywie wysokiej inflacji, spowalniając gospodarkę w miarę wzrostu stóp procentowych, zwiększając koszty kredytu dla konsumentów i przedsiębiorstw. Nawet po czwartkowym ruchu S&P spadł w tym roku o 18 procent.

Ponieważ inflacja zaczyna zwalniać, inwestorzy mają nadzieję, że będzie to oznaczać początek końca podwyżek stóp przez Fed, chociaż niektórzy analitycy i inwestorzy ostrzegają, że spowolnienie inflacji potrwa dłużej, zanim bank centralny przestanie podnosić stopy. „To pierwszy krok” – powiedziała pani Huber.

Prezes Fed, Jerome H. Powell, twarda linijka dalej Spotkanie Banku Centralnego w zeszłym tygodniumówiąc, że zadanie obniżenia inflacji jeszcze się nie skończyło.

READ  Pracownicy Apple w Maryland Store głosują za zjednoczeniem związków, pierwszym tego rodzaju w USA

Chór urzędników Rezerwy Federalnej wyjaśnił w czwartek, że bankierzy centralni będą trzymać się swoich planów podniesienia stóp procentowych do poziomu restrykcyjnego dla gospodarki i utrzymywać je przez jakiś czas, nawet jeśli spowolnią tempo tych ruchów w nadchodzących miesiącach. .

Chociaż chłodniejsza liczba inflacji była mile widziana, był to tylko jeden punkt danych, a wzrosty cen utrzymywały się bardzo szybko.

Spowolnienie tempa ruchów stóp procentowych może nastąpić wkrótce, ale przerwa w podwyżkach „nie jest nawet przedmiotem dyskusji”, powiedziała Mary C. Daly, prezes Fed w San Francisco, podczas transmisji internetowej. pozostań „daleko od zwycięstwa”.

Jednak po podniesieniu oczekiwań na przyszłe podwyżki stóp po wypowiedziach pana Powella w zeszłym tygodniu, inwestorzy ponownie ocenili oczekiwania po zapoznaniu się z nowymi danymi o inflacji. Oszacowali teraz jakąkolwiek szansę na piątą z rzędu podwyżkę o trzy czwarte punktu w grudniu, zamiast tego spodziewając się mniejszej podwyżki stóp procentowych Fed o 0,5 punktu procentowego.

Oczekiwania rynkowe dotyczące zmian stóp procentowych w przyszłym roku spadły ze szczytu wynoszącego ponad 5 procent do około 4,85 procent w czwartek, ponieważ inwestorzy wycofali się ze swoich oczekiwań dotyczących liczby podwyżek stóp w przyszłości. Rentowność dwuletniego Skarbu Państwa, na którą mają wpływ zmiany w polityce Fed, spadła o ponad 0,2 proc. do około 4,3 proc., co jest największym jednodniowym spadkiem od 2008 roku.

Spadek oczekiwań co do stóp procentowych pomógł rynkom akcji. Indeks Nasdaq Composite Index, wypełniony akcjami technologicznymi najbardziej wrażliwymi na zmiany stóp procentowych, wzrósł w czwartek o ponad 6 procent.

Niektórzy inwestorzy oczekują teraz, że akcje utrzymają swój wzrost podczas zwykłego spokojnego święta Dziękczynienia i do grudnia, kiedy zostanie opublikowana kolejna ważna aktualizacja dotycząca kondycji rynku pracy. Inni są bardziej ostrożni.

READ  Australia pozywa firmę Westpac w związku z zawiadomieniami o trudnościach finansowych złożonymi z zaniedbania

„Choć bardzo lubię hossę, to nadal jest to hossa”, powiedział w czwartek John Lynch, dyrektor ds. inwestycji w Comerica Wealth Management. „Nie dotarliśmy do dna”.

Jenna Smyalek Przyczyń się do przygotowania raportów.