26 listopada, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Październikowy raport o inflacji prawdopodobnie pokaże ponownie podwyżki cen konsumpcyjnych

Październikowy raport o inflacji prawdopodobnie pokaże ponownie podwyżki cen konsumpcyjnych

Oczekuje się, że publikowany w czwartek ryzykowny raport o inflacji pokaże, że walka o utrzymanie pod kontrolą wzrostu cen konsumpcyjnych jest wciąż długa.

Departament Pracy opublikuje swój długo oczekiwany raport CPI w czwartek rano, dostarczając nowych informacji na temat wzrostu inflacji w październiku.

Ekonomiści spodziewają się, że wskaźnik, który mierzy koszyk towarów obejmujący benzynę, opiekę zdrowotną, artykuły spożywcze i czynsze, wykaże, że ceny wzrosły o 0,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem – w porównaniu z 0,4% odczytem we wrześniu. w cyklu rocznym, Prognoza inflacji Podskoczył o 8%.

Raport prawdopodobnie pokaże główny bodziec dla inflacji wraz ze wzrostem cen domów i czynszów. Oczekuje się, że ceny bazowe, które wykluczają najbardziej zmienne miary żywności i energii, wzrosną o 0,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca i 6,5% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Wojna Unii z inflacją może kosztować milion miejsc pracy

Prezes Rezerwy Federalnej USA, Jerome Powell, przemawia podczas konferencji prasowej na temat stóp procentowych, działań gospodarczych i polityki pieniężnej w Budynku Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie 15 czerwca 2022 r. (Olivier Doolery/AFP przez Getty Images/Getty Images)

Podczas gdy konsumenci odczuli ostatnio odrobinę ulgi od inflacji w postaci niższych cen gazu, najnowsze raporty CPI prawdopodobnie wykażą, że koszty żywności i czynszu znacznie wzrosły. Jest to niepokojące zjawisko, ponieważ rosnące koszty mieszkania i żywności mają bezpośredni i poważny wpływ budżety rodzinne.

„Niepokojące jest nie tylko ciągłe tempo wzrostu, ale także rozkład wzrostu cen w różnych kategoriach wydatków, który wpłynął na budżety gospodarstw domowych” – powiedział. Greg McBride, główny analityk finansowy w Bankrate.

READ  Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 11 lat: aktualizacje na żywo

Raport będzie miał również istotne implikacje dla: Rezerwa Federalnaktóra zaostrza politykę monetarną w najszybszym tempie od dziesięcioleci, próbując uspokoić popyt konsumpcyjny i zredukować niekontrolowaną inflację.

Decydenci polityczni w październiku zatwierdzili czwartą prostą podwyżkę stóp o 75 punktów bazowych, podnieśli stopę funduszy federalnych do przedziału od 3,75% do 4% — do poziomów restrykcyjnych — i zasygnalizowali nadchodzące dalsze podwyżki.

Rosnące oczekiwania na Wall Street są takie, że Rezerwa Federalna spowoduje spowolnienie gospodarcze, ponieważ podniesie stopy procentowe w najszybszym tempie od trzech dekad, aby dotrzymać kroku hiperinflacji.

„Szanse na miękkie lądowanie prawdopodobnie zmniejszą się do punktu, w którym polityka będzie musiała być bardziej restrykcyjna lub restrykcyjna na dłużej” – powiedział w zeszłym miesiącu prezes Fed Jerome Powell. „Jednak jesteśmy zobowiązani do przywrócenia inflacji do poziomu 2%. Wierzymy, że niepowodzenie w przywróceniu stabilności cen będzie oznaczać znacznie więcej bólu”.

Jeśli październikowe dane o inflacji są gorętsze Niż oczekiwano, może to jeszcze bardziej zwiększyć szanse na podwyżkę stóp, gdy Rezerwa Federalna spotka się w grudniu i stanie się bardziej agresywnym bankiem centralnym w nadchodzących miesiącach.

„Pomimo pół tuzina podwyżek stóp przez Fed, jakiekolwiek szerokie, znaczące i trwałe złagodzenie presji inflacyjnej pozostaje nieuchwytne” – powiedział McBride. W rezultacie prezes Fed, Jerome Powell, mówi, że istnieją „sposoby do podjęcia” w celu podniesienia stóp procentowych do poziomu, który tłumi popyt na tyle, by kontrolować inflację.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych

Klient robi zakupy w supermarkecie w Millbra w Kalifornii, 10 sierpnia 2022 r. (Li Jianguo / Xinhua przez Getty Images / Getty Images)

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ O FOX BUSINESS

Fed monitoruje także inne wskaźniki gospodarcze, w tym wzrost zatrudnienia i oczekiwania inflacyjne konsumentów. To potencjalnie niepokojący znak, że wzrost liczby miejsc pracy postępuje w zdrowym tempie, pomimo wysiłków banku centralnego na rzecz schłodzenia rynku pracy.

READ  Zapasy są w większości wyższe; Bank Rezerw Australii podnosi stopy procentowe

„Nadal mamy kilka dróg do zrobienia” Prezydent Jerome Powell dziennikarzom w zeszłym tygodniu. „A dane z naszego ostatniego spotkania sugerują, że ostateczny poziom stóp procentowych będzie wyższy niż wcześniej oczekiwano.”