4 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjscy delegaci przeciwstawili się wrogiemu posiedzeniu Zgromadzenia OBWE

Rosyjscy delegaci przeciwstawili się wrogiemu posiedzeniu Zgromadzenia OBWE

Wiedeń, Austria (AP) – Kontrowersyjne posiedzenie parlamentarne OBWE zakończyło się w piątek potępieniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę – z rosyjskimi delegatami oskarżającymi Zachód o blokowanie dialogu przez uzbrojenie Kijowa.

Zrzeszające 57 państw Zgromadzenie Parlamentarne OBWE zgromadziło ustawodawców z państw członkowskich – w tym z Rosji – w celu omówienia kwestii bezpieczeństwa i praw człowieka na dorocznym zimowym spotkaniu, które zbiegło się z rocznicą inwazji.

Ukraina i Litwa zbojkotowały spotkanie w Wiedniu z powodu obecności sześciu rosyjskich delegatów, którzy otrzymali wizy wjazdowe z Austrii, mimo sankcji UE i USA.

„Uważamy, że to niemoralne siedzieć w tej samej sali ze zbrodniarzami wojennymi, którzy otwarcie popierają ludobójstwo na Ukrainie” – powiedziała agencji Associated Press w Wiedniu Jewgienia Krawczuk, ukraińska posłanka z Partii Sługi Narodu.

Krawczuk powiedział, że Rosja „naruszyła każdą literę” dokumentu założycielskiego OBWE i powinna zostać zawieszona w organizacji.

Rosyjscy delegaci powiedzieli dziennikarzom w Wiedniu, że ich kraj ma kluczowe znaczenie dla pracy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która powstała podczas zimnej wojny i pomogła złagodzić napięcia między Wschodem a Zachodem, zapewniając platformę dialogu.

Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstoj, szef rosyjskiej delegacji, powiedział: „Rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa europejskiego bez największego państwa Europy nie jest możliwe”.

Oskarżył Zachód o utrudnianie dialogu poprzez wspieranie Ukrainy na polu walki i zapytał, czy Rosja powinna nadal wpłacać roczną składkę do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Władimir Dżbarow, zastępca szefa rosyjskiej delegacji, zaznaczył, że Rosja jest członkiem-założycielem organizacji.

„Nie będą w stanie nas wyrzucić” – powiedział, dodając, że jeśli Rosja miałaby być izolowana, w Europie musiałaby powstać nowa organizacja bezpieczeństwa.

Kontrowersje wokół udziału Rosji przyćmiły dwudniowe spotkanie i podkreśliły paraliż OBWE od początku wojny.

Delegacja rosyjska siedziała wraz z białoruskimi parlamentarzystami w ostatnim rzędzie sali konferencyjnej dawnego pałacu cesarskiego Hofburga, udekorowanego ukraińskimi wstęgami i sztandarami. Wielu zachodnich delegatów nosiło niebiesko-żółte flagi Ukrainy.

READ  Macron czy Le Pen: Francja stoi przed trudnym wyborem na stanowisko prezydenta

Podczas gdy rosyjscy uczestnicy przemawiali podczas sesji, niektórzy delegaci wyszli lub wymachiwali ukraińskimi flagami.

W oświadczeniu wydanym na zakończenie spotkania przewodniczący zgromadzenia, wiceprzewodniczący i inni urzędnicy potępili rosyjską „agresywną wojnę przeciwko Ukrainie jako wyraźne, rażące i nienaprawione naruszenie” zobowiązań OBWE.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Margareta Sederfelt powiedziała, że ​​współczuje „faktowi, że niektórzy członkowie uważają za nie do zniesienia siedzenie w tym samym pokoju ze swoimi prześladowcami”.

Rząd Austrii oświadczył, że jako kraj przyjmujący OBWE jest prawnie zobowiązany do wydawania wiz przedstawicielom wszystkich państw członkowskich – nawet tych objętych sankcjami międzynarodowymi.

OBWE ma szeroko zakrojoną misję obejmującą zapobieganie konfliktom, prawa człowieka, monitorowanie wyborów i kontrolę zbrojeń. Odrębnym organem organizacji jest Zgromadzenie Parlamentarne.

Prace OBWE utknęły w martwym punkcie w ubiegłym roku, ponieważ Rosja wstrzymała wszystkie najważniejsze decyzje, w tym przyjęcie budżetu i odmowę wyrażenia zgody na objęcie przez Litwę rotacyjnego przewodnictwa w grupie w 2024 r.

Rosja zawetowała również przedłużenie mandatu Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE, głównej operacji OBWE na Ukrainie, która była zaangażowana w monitorowanie chwiejnego zawieszenia broni na wschodzie kraju przed zeszłoroczną inwazją na pełną skalę.

Ukraina chce zmienić regulamin Zgromadzenia Parlamentarnego, aby każdy członek OBWE, który rozpocznie wojnę z kimś innym, mógł zostać zawieszony w członkostwie.

Krawczuk, ukraiński poseł, powiedział, że obecne zasady zostały ustalone w czasie, gdy „wszystkie kraje szanują granice i suwerenność innych krajów i nie przybywają samolotami i czołgami, aby wziąć własne”.

___

Śledź relację AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine