16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja wstrzymuje kluczowe dostawy gazu ziemnego do Polski

Rosja wstrzymuje kluczowe dostawy gazu ziemnego do Polski

Ale teraz, gdy zima się skończyła, ocieplenie pomoże obniżyć temperaturę obu stóp, przynajmniej w nadchodzących miesiącach. W przeciwieństwie do niektórych sąsiednich krajów, większość energii elektrycznej w Polsce spala się na węglu, a nie na gazie, więc jest mniej wrażliwa na tym froncie.

Polska minister klimatu Anna Moskwa zbagatelizowała wpływ rosyjskiej decyzji, podkreślając na konferencji prasowej w Warszawie we wtorek, że „jesteśmy gotowi do całkowitego odcięcia od rosyjskiego gazu”. Ministerstwo Energii Bułgarii w oświadczeniu zapewniło konsumentów, że „obecnie nie ma ograniczeń w zużyciu gazu w Bułgarii”.

Niemniej jednak decyzja Rosji oznaczała znaczną eskalację napięć z Unią Europejską, która od czasu okupacji Ukrainy przez Rosję nakłada coraz ostrzejsze sankcje na Stany Zjednoczone i poważnie szkodzi rosyjskiej gospodarce.

Zarówno Polska, jak i Bułgaria oraz inne niż Węgry kraje europejskie spotkały się z prezydentem Rosji Władimirem V. Odrzucono żądanie Putina, aby zakupy energii były opłacane w rublach, ale umowy sprzedaży zagranicznej były generalnie opłacane. Dolary.

Rosja jest szczególnie zła na Polskę za silne poparcie Warszawy dla Ukrainy, która otrzymała wiele broni dostarczonej przez NATO przez terytorium Polski, a prawie trzy miliony uchodźców uciekło przez polską granicę.

READ  Premier Polski mówi, że UE i Rosja uzgodniły potrzebę projektu kaliningradzkiego

Bułgaria tradycyjnie była bardziej prorosyjska niż jakikolwiek inny kraj europejski, zwłaszcza Polska, chociaż poparła sankcje UE wobec Rosji – w przeciwieństwie do Serbii, sojusznika Rosji spoza UE. Nowy rząd koalicyjny Bułgarii jest uwikłany w kontrowersje, czy wysłać broń na Ukrainę.

Rosja od miesięcy dawała jasno do zrozumienia, że ​​będzie wspierać kraje, które nie krytykują siebie, niezawodnymi dostawami energii. Podczas wizyty w Moskwie Victor Orban, przyjazny przywódca Kremla na WęgrzechTuż przed inwazją Rosji na Ukrainę, pan. Putin obiecał, że Węgry, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, nie będą musiały obawiać się niedoborów gazu ziemnego.