23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja widzi ryzyko na polskim rynku gazu wśród kontrowersji związanych z rurociągami

(Bloomberg) –

Najczęściej czytane z Bloomberg

Według nowej minister klimatu Anny Moskwa, ceny gazu ziemnego w Europie będą się wahać przez wiele miesięcy.

Rosyjski koncern gazowy Gazprom PJSC czeka na podpisanie przez europejskich regulatorów gazociągu Nord Stream 2, który przez Niemcy dostarcza paliwo na kontynent. Proces ten może trwać miesiące i jest skomplikowany ze względu na możliwość nałożenia sankcji przez Stany Zjednoczone.

„Dopóki sprawa Nord Stream 2 nie zostanie rozwiązana, nie możemy być pewni zachowania Gospromu” – powiedziała Moskwa w wywiadzie w Brukseli. „Mamy nadzieję, że jest to algorytm powiązany z procesem certyfikacji, a proces certyfikacji zajmie trochę czasu.

Chociaż rząd w Warszawie nie martwi się możliwością przerwy w dostawie prądu tej zimy, znajduje się w środku kryzysu dostaw, ponieważ dostawy gazu w Europie są niezwykle niskie. Ceny wzorcowe na kontynencie wzrosły w tym roku ponad czterokrotnie, ponieważ wysoki popyt zbiega się z niższym eksportem. Region konkuruje również z Azją o produkty z skroplonego gazu ziemnego.

Gazprom wielokrotnie zapewniał, że wywiąże się ze wszystkich zobowiązań umownych. Rosyjski producent odmówił w grudniu rezerwacji jakichkolwiek przepustowości dla Niemiec przez Polskę – zamiast liczyć na codzienne aukcje – na razie wszystko wskazuje na to, że Rosja utrzyma stabilny eksport na zachód.

„Gazprom tak naprawdę nie musi przerywać dystrybucji, żeby wywołać kryzys” – powiedziała Moskwa. „Wystarczy kontrolować przepływ w sposób niekontrolowany i dostarczać gaz bez spełniania naszych wymagań”.

Powtórzył apele prawodawców w parlamencie UE we wrześniu, aby UE zbadała działalność Gazpromu, co może prowadzić do naruszeń przepisów UE.

Ceny węgla

Polski minister klimatu wezwał do „szerokiej reformy” Organizacji Handlu Emisjami Unii Europejskiej, która nakłada kontrolę zanieczyszczeń na około 12 tys. producentów, wytwórców energii i linii lotniczych. Ceny emisji dwutlenku węgla wzrosły w piątek powyżej 80 euro za tonę po raz pierwszy w programie limitów i handlu, osiągając w tym roku wzrost o ponad 140%.

READ  Murkowski dołącza do Manchina i Kelly'ego w ponadpartyjnej delegacji Senatu na Ukrainę i do Polski

Moskwa powiązała Spike’a z rosnącym udziałem inwestorów finansowych w rynku i powiedziała, że ​​UE powinna wprowadzić środki ograniczające spekulację. Skrytykował raport Europejskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w zeszłym miesiącu na temat zachowań handlowych na rynku emisji, mówiąc, że opisuje sytuację bez zidentyfikowania jej przyczyn. grudzień Polska poruszy tę kwestię na kolejnym spotkaniu szefów państw UE w Brukseli 16 czerwca.

„Obecne ceny nie będą zachęcać do szybkich cięć w branży ani przyspieszać zielonych zmian, które będą bardzo kosztowne” – powiedziała Moskwa. „Wydaje się, że system osiągnął punkt, w którym potrzebne są dodatkowe kontrole”.

(Wykres aktualizacji, ceny gazu ziemnego w czwartej kolumnie, ceny węgla w ósmej kolumnie.)

Wiele przeczytano z Bloomberg Business Week

© 2021 Bloomberg LP