16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja twierdzi, że wycofuje się z Chersoniu: aktualizacje na żywo z wojny rosyjsko-ukraińskiej

Rosja twierdzi, że wycofuje się z Chersoniu: aktualizacje na żywo z wojny rosyjsko-ukraińskiej

przypisane mu…Andrey Borodulin/AFP – Getty Images

Minister obrony Rosji ogłosił w środę w telewizji, że nakazał wycofanie wojsk rosyjskich ze strategicznie ważnego południowego miasta Chersoniu, co może być ciosem dla działań wojennych prezydenta Władimira Putina. Ale ukraińscy urzędnicy wyrazili wątpliwości, czy Rosjanie całkowicie się wycofają.

Oświadczenie Siergieja K. Szojgu, rosyjskiego ministra obrony, podczas telewizyjnego spotkania z wyższymi oficerami armii, pojawiło się po tym, jak generał Siergiej Surowkin, dowódca sił rosyjskich na Ukrainie, powiedział Szojgu, że decyzja jest „trudna”, ale wycofanie się „Ocalić życie.” Żołnierze i gotowość bojowa wojsk.

Stojąc przed podium i zauważając ruchy wojsk na mapie Ukrainy, które były niepozorne, generał Sorowukin przytaczał nieustanne bombardowanie Ukrainy, trudności w utrzymaniu przejść granicznych i potencjalne zalanie obszaru jako główne przyczyny wycofania się.

„W tych warunkach miasto Chersoń i sąsiadujące z nim osady nie mogą być w pełni wyposażone” – powiedział. Dodał: „Po wnikliwej ocenie obecnej sytuacji wprowadzam obronę wzdłuż lewego brzegu Dniepru”.

„Kontynuuj wycofywanie wojsk i podejmij wszelkie środki, aby zapewnić bezpieczny transfer żołnierzy, broni i sprzętu na drugi brzeg Dniepru” – odpowiedział Shoigu.

Ukraina ostrzegła, że ​​Rosja może próbować udawać wycofanie się w nadziei na wciągnięcie Ukrainy do walk w miastach. Armia śledziła oznaki wycofania się Rosji do środy, ale nie była przekonana, że ​​armia rosyjska zamierza całkowicie wycofać się z miasta Chersoń i otaczającego go rosyjskiego przyczółka na zachodnim brzegu Dniepru, według Romana Kostenko, armia pułkownik. Przewodniczący Komitetu Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej.

„Mamy sygnały, że się wycofują” – powiedział pułkownik Kostenko w wywiadzie telefonicznym. Wysadzili mosty, które pozwoliłyby naszym żołnierzom posuwać się naprzód. Widzimy, jak opuszczają skupiska ludności, ale w niektórych zostawiają żołnierzy, aby ukryć swoje ruchy”.

READ  Dlaczego filmowanie rzadkiego „złotego” tygrysa w Indiach niepokoi ekologów?

Powiedział, że ukraińskie agencje wywiadowcze oceniają posunięcia Rosji i zasugerował, że rosyjskie oświadczenie może być dezinformacją.

– Obserwujemy – powiedział pułkownik Kostenko.

Michajło Podolak, główny doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, był bardziej ostrożny i powiedział, że kraj nie polega na „sfabrykowanych danych telewizyjnych” od Rosjan. „Czyny mówią głośniej niż słowa” napisał na Twitterze. „Nie widzimy żadnych oznak, że Rosja opuści Chersoń bez walki”.

on jest też Reuters: „Dopóki flaga ukraińska nie powiewa nad Chersoniem, nie ma sensu mówić o wycofaniu się Rosji”.

Głębokie zaniepokojenie ogłoszonym wycofaniem było pogłębione przez doniesienia wpływowych rosyjskich blogerów wojskowych w środę. „Decyzja jest szokująca dla tysięcy i milionów ludzi, którzy walczą za Rosję, umierają za Rosję, wierzą w Rosję i podzielają przekonania rosyjskiego świata” – napisał wpływowy bloger Jurij Kotionok.

Wycofanie się z Chersoniu byłoby wielkim zwycięstwem Ukrainy, która od dawna starała się ją odzyskać i wypchnąć siły rosyjskie z zachodniego brzegu Dniepru. To jedyna stolica regionu, która od czasu lutowej inwazji poddała się siłom rosyjskim, a wycofanie byłoby również upokarzającą porażką Putina, który Urzędnicy zachodniego wywiadu powiedzieli: Odrzucił wcześniejsze prośby dowódców o umożliwienie im wycofania się.

Witalny port nad Morzem Czarnym, Chersoń znalazł się pod kontrolą Rosji Niecały tydzień po inwazji. Miasto stoczniowe około 340 mil od stolicy Ukrainy jest ważnym węzłem dostępu do Morza Czarnego i bramą na Krym. Obwód chersoński był także jednym z czterech regionów nielegalnie zaanektowanych przez Putina pod koniec września.

Pułkownik Kostenko powiedział, że do środy wieczorem ukraińscy żołnierze weszli do niektórych wiosek, które były pod kontrolą Rosji przed wycofaniem się wojsk rosyjskich wcześniej tego dnia. Powiedział, że informatorzy armii ukraińskiej donosili również o odejściu rosyjskich żołnierzy z miast i wsi oddalonych od frontu.

READ  Linie Air India zawiodły, powinny były działać szybciej: prezes Tata Sons reaguje na incydent z oddawaniem moczu

– Odchodzą krok po kroku – powiedział, przesuwając najpierw ciężką broń, pozostawiając tylną straż piechoty, która miała osłaniać odwrót. Powiedział, że nie jest jasne, czy siły rosyjskie wycofały się z Chersoniu. „Nie wiemy, jak daleko posuniemy się jutro” – powiedział o postępach armii ukraińskiej na terenach opuszczonych przez Rosjan.