8 grudnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wizualizacja finansów największych firm: od debiutu do dziś

Wizualizacja finansów największych firm: od debiutu do dziś

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie firmy muszą się dostosować, jeśli mają pozostać aktualne. Nawet wielcy giganci technologii nie czuję się swobodnieAby utrzymać przewagę konkurencyjną, duże firmy, takie jak Google i Amazon, nieustannie wprowadzają innowacje i rozwijają się.

Ta seria grafik autorstwa Truman Doo Pokazuje zestawienia dochodów pięciu największych światowych firm — Amazon, Apple, Microsoft, Tesla i Alphabet — i pokazuje, jak ich sprawozdania finansowe ewoluowały od daty ich pierwszego publicznego ujawnienia.

Uwaga redaktora: Kliknij dowolną grafikę, aby zobaczyć pełną wersję w wyższej rozdzielczości. Ponadto, ponieważ firmy te są w niektórych przypadkach 10 000 razy większe niż w dniu debiutu, widoczne sprawozdania finansowe nie mają być bezpośrednio porównywalne pod względem wielkości.

Wizualne dane o dochodach: od IPO do dziś

Zacznijmy od Apple, pierwszej firmy, która weszła na giełdę i największej w miksie:

1. jabłko

zobaczyć plik pełny rozmiar infografika

W 1998 roku Apple nazwał „Apple Computer”, ponieważ w tym czasie firma sprzedawała tylko komputery i komputery. Jednak w ciągu następnej dekady firma rozszerzyła swoją ofertę produktów i rozpoczęła sprzedaż kilku konsumenckich produktów technicznych, takich jak telefony, przenośne odtwarzacze muzyczne, a nawet tablety.

Technologia konsumencka firmy Apple odniosła duży sukces, dzięki 2007 Firma zdecydowała się usunąć słowo „komputer” ze swojej nazwy. Szybko do przodu, a firma generuje również przychody dzięki usługom takim jak Apple TV i Apple Pay.

Podczas gdy komputery są nadal istotną częścią ich działalności, iPhone stał się największym czynnik wpływający na przychody dla dobra firmy.

W 2021 roku Apple wygenerował 94,7 miliarda dolarów zysku, z marżą na poziomie 26%. Dziś firma jest jedną z niewielu dużych firm technologicznych, którym udało się wytrzymać spadek wycen w całej branży. Firma jest silna, a jej kapitalizacja rynkowa przekracza 2 biliony dolarów Prawie równa wartości Jak połączenie Amazon, Alphabet i Meta.

READ  To zły moment na zakup iPhone'a

2. Microsoft

Rozwój przychodów od Microsoft

zobaczyć plik pełny rozmiar infografika

Microsoft, jedna z najstarszych firm na tej liście, wszedł na giełdę w 1985 roku. W tym czasie firma sprzedawała tylko mikroprocesory i oprogramowanie – stąd nazwa Microsoft.

I chociaż główny system operacyjny Microsoftu (Windows) pozostaje jednym z głównych czynników napędzających przychody, oferta produktów firmy stała się bardziej zróżnicowana.

Teraz jej strumienie przychodów są dzielone równo między usługi w chmurze (Azure), narzędzia zwiększające produktywność (Office) i komputery osobiste (Xbox i Windows OS).

3. Amazonka

Ewoluujące strumienie przychodów Amazon

zobaczyć plik pełny rozmiar infografika

Kiedy Amazon wszedł na giełdę w 1997 roku, sklep internetowy sprzedawał tylko książki.

lecz przez 1998Amazon szybko rozszerza swoją ofertę produktów. Wkrótce sprzedawała wszystko, od płyt CD i gier po elektronikę, a nawet gadżety.

Szybko do przodu, a segment e-commerce firmy Amazon to tylko część ogólnej działalności firmy.

Amazon jest również dostawcą usług w chmurze (AWS), siecią supermarketów (z własnymi markami spożywczymi Amazon Fresh i przejęciem Whole Foods), a nawet usługą przesyłania strumieniowego wideo (Prime Video). W szczególności AWS wyróżnia się jako ważna część całości biznesu Amazona, generując 74% zysku operacyjnego.

4. Alfabet

Wyrafinowane strumienie przychodów alfabetu

zobaczyć plik pełny rozmiar infografika

Kiedy Google wszedł na giełdę w 2003 roku, powstała prosta wyszukiwarka 1,4 miliarda dolarów w przychodach reklamowych ze swojej strony internetowej i chmury.

Dziś firma (teraz przemianowana na Alphabet) jest synonimem Internetu i tworzy plik Przytłaczająca większość ruchu wyszukiwania w internecie. Z tego powodu każdego roku generują setki miliardów przychodów z reklam.

Firma jest również właścicielem YouTube i rozszerzyła działalność na różne sektory, takie jak technologia konsumencka (Fitbit) i streaming premium (YouTube Premium i TV).

5. Tesla

Ewoluujące strumienie przychodów Tesli

zobaczyć plik pełny rozmiar infografika

Debiut Tesli miał miejsce w 2008 roku, co czyni ją najmniejszą spółką na liście. Jako najnowszy dzieciak w bloku, strumienie przychodów Tesli nie zmieniły się tak drastycznie jak inne.

READ  To niewiarygodne, że Apple HomePod może teraz być wart 299 USD więcej niż jego sugerowana cena detaliczna

Jednak podczas gdy pojazdy elektryczne pozostają głównym motorem przychodów firmy, Tesla zdołała w ciągu ostatnich 10 lat zanurzyć się w innych pionowych segmentach. Na przykład w 2021 r. około 2,8 miliarda dolarów od niej 53,8 miliarda dolarów w przychodach z wytwarzania i magazynowania energii.

zielona ikona znacznika wyboru

Ten artykuł został opublikowany w ramach Visual Capitalist Program dla twórcówktóry zawiera wizualizacje oparte na danych od niektórych z naszych ulubionych twórców treści z całego świata.