16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja twierdzi, że głównym celem jest Donbas, co wskazuje na słabnące ambicje na Ukrainie”

Rosja twierdzi, że głównym celem jest Donbas, co wskazuje na słabnące ambicje na Ukrainie”

  • Rosyjskie wojska zostały zawieszone na tygodnie poza Kijowem
  • Ukraina mówi: „Przede wszystkim nalegamy na zawieszenie broni”.
  • Chiński Sinopec przestaje rozmawiać o inwestycjach

BUSHA/Lwów, Ukraina (Reuters) – Moskwa zasygnalizowała w piątek, że ograniczyła swoje ambicje na Ukrainie, by skoncentrować się na terytorium zajmowanym przez wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie, ponieważ siły ukraińskie kontynuują ofensywę mającą na celu odzyskanie miast poza stolicą. Kijów.

Jako pierwszy poważny sygnał, że zachodnie sankcje nałożone na Moskwę wpływają na inwestycje z Chin, źródła podają, że państwowa Grupa Sinopec, największa rafineria w Azji, wstrzymała rozmowy na temat inwestycji petrochemicznej i projektu marketingu rosyjskiego gazu. Czytaj więcej

W ciągu miesiąca od rozpoczęcia inwazji Moskwy na Ukrainę siły rosyjskie napotkały silny opór i nie zdobyły żadnego dużego miasta.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zamiast tego zbombardowali i otoczyli miasta kordonami, wyrzucili śmieci na tereny mieszkalne i wypędzili około jednej czwartej z 44 milionów mieszkańców Ukrainy z ich domów.

Ponad 3,7 mln z nich uciekło za granicę, z czego połowa do sąsiedniej Polski, gdzie prezydent USA Joe Biden spotkał się z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA, która wspiera wschodnią flankę NATO. Czytaj więcej

„Setki tysięcy ludzi jest odciętych od pomocy przez siły rosyjskie i uwięzionych w miejscach takich jak Mariupol” – powiedział Biden, odnosząc się do oblężonego portu na południowym wschodzie.

„To bardziej coś z filmu science fiction”.

Linie bojowe pod Kijowem zostały zamrożone na kilka tygodni z dwoma głównymi rosyjskimi kolumnami pancernymi przyklejonymi na północny zachód i wschód od stolicy. Raport brytyjskiego wywiadu opisał ukraiński kontratak, który zepchnął Rosjan z powrotem na wschód.

W raporcie stwierdzono, że „ukraińskie kontrataki i wycofanie się sił rosyjskich z wydłużonych linii zaopatrzenia pozwoliły Ukrainie na ponowne zajęcie miast i pozycji obronnych aż do 35 km na wschód od Kijowa”. Wielka Brytania zapewniła Ukrainie broń i szkolenie wojskowe.

READ  Kate, księżna Walii: Leczę się na raka

W komunikacie, który wydawał się wskazywać na ograniczone cele, rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że pierwsza faza operacji została w większości zakończona i że teraz skupi się na „wyzwoleniu” separatystycznego wschodniego Donbasu. Czytaj więcej

„Potencjał bojowy Sił Zbrojnych Ukrainy został znacznie zmniejszony, co pozwala skoncentrować nasze główne wysiłki na osiągnięciu głównego celu, jakim jest wyzwolenie Donbasu” – powiedział Siergiej Rudskoj, szef rosyjskiego Sztabu Generalnego. Dyrekcja Operacyjna.

„Nieprzygotowane siły”

Moskwa określa swoje działania na Ukrainie jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie i „zdyskredytowanie” Ukrainy. Ukraina i jej zachodni sojusznicy odrzucili to jako bezpodstawną wymówkę do rozpoczęcia niesprowokowanej wojny.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że 1351 rosyjskich żołnierzy zabiło 3825 rannych, podała agencja Interfax. Ukraina twierdzi, że zginęło 15 000 rosyjskich żołnierzy.

Wołodymyr Borisenko, burmistrz Boryspola, wschodniego przedmieścia Kijowa, gdzie znajduje się główne lotnisko Kijowa, powiedział, że 20 000 cywilów ewakuowało się z tego obszaru, odpowiadając na wezwanie do ewakuacji z tego obszaru, aby siły ukraińskie mogły kontratakować. Powiedział, że siły ukraińskie odbiły dzień wcześniej pobliską wioskę i poszły naprzód, ale zatrzymały się, aby uniknąć zagrożenia dla ludności cywilnej.

Na drugim głównym froncie pod Kijowem, na północny zachód od stolicy, siły ukraińskie próbują otoczyć siły rosyjskie na przedmieściach Irpin, Bucha i Hostomil, które zostały obrócone w gruzy w wyniku ciężkich walk.

W miejscowości Bosza, 25 kilometrów (15 mil) na północny zachód od Kijowa, niewielka grupa sił ukraińskich uzbrojonych w pociski przeciwpancerne kopała okopy. Ukraiński żołnierz, który przedstawił się tylko jako Andrey, powiedział agencji Reuters, że został zaciągnięty do wojska natychmiast po rozpoczęciu inwazji.

READ  Burmistrz Ottawy i „Karawana Wolności” zgadzają się na przewóz ciężarówek z obszarów mieszkalnych

„Poprosiłem żonę, aby trzymała dzieci i ukryła się w piwnicy, po czym udałem się do centrum rekrutacyjnego i natychmiast dołączyłem do mojej jednostki” – powiedział.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​od czasu inwazji 24 lutego potwierdziła, że ​​na Ukrainie zabitych zostało 1081 cywilów, a 1707 zostało rannych, dodając, że realna liczba ofiar była prawdopodobnie wyższa.

Mariupol, przedwojenne 400-tysięczne miasto, należało do miast najbardziej dotkniętych rosyjskimi bombardowaniami. Nadal uważa się, że dziesiątki tysięcy ludzi są uwięzione z niewielką ilością jedzenia, energii lub ogrzewania.

Lokalni urzędnicy, powołując się na relacje świadków, powiedzieli, że oszacowali, że w zamachu bombowym w Mariupolu 16 marca zginęło 300 osób. incydent. Rosja zaprzeczyła zbombardowaniu teatru. Czytaj więcej

Gubernator obwodu donieckiego na Ukrainie Pawło Kirilenko powiedział, że siły ukraińskie nadal kontrolują Mariupol. Około 65 000 osób uciekło, ale próby zorganizowania masowych ewakuacji w ramach zawieszenia broni w większości zakończyły się niepowodzeniem. Czytaj więcej

Niszczycielskim bombardowaniom poddano również miasta Czernihów, Charków i Sumy na wschodzie. Gubernator Czernihowa powiedział, że siły rosyjskie skutecznie otoczyły.

kultura wojny?

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że negocjacje pokojowe z Rosją są trudne.

„Delegacja ukraińska zajęła silną pozycję i nie rezygnuje ze swoich żądań” – powiedział. „Nalegamy przede wszystkim na zawieszenie broni, gwarancje bezpieczeństwa i integralność terytorialną Ukrainy”.

Sankcje Zachodu odizolowały Rosję od handlu światowego. Prezydent Władimir Putin oskarżył Zachód o próby „zniesienia” kultury rosyjskiej, w tym kompozytorów Piotra Czajkowskiego i Siergieja Rachmaninowa, porównując to do działań nazistowskich Niemiec w latach 30. XX wieku. Czytaj więcej

Chiny są największym mocarstwem, które nie potępiło rosyjskiej inwazji i wielokrotnie wyrażało swój sprzeciw wobec sankcji.

Reuters donosi, że Sinopec zawiesił dyskusje na temat inwestycji o wartości potencjalnie 500 milionów dolarów, co jest pierwszą konkretną wskazówką, że sankcje wpływają na handel między Moskwą a Pekinem.

READ  Izrael bombarduje obóz uchodźców Dżabalia w Gazie

„Firmy będą ściśle przestrzegać polityki zagranicznej Pekinu w tym kryzysie”, powiedział dyrektor chińskiego państwowego koncernu naftowego. „Nie ma absolutnie żadnej możliwości podejmowania przez firmy jakichkolwiek inicjatyw dotyczących nowych inwestycji”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Relacje z Reuters w Mariupolu, Natalii Zenets we Lwowie i biur Reuters na całym świecie.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.