22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pięciu zabitych w ukraińskim bombardowaniu i podpaleniu rafinerii dronem – rosyjscy urzędnicy

Pięciu zabitych w ukraińskim bombardowaniu i podpaleniu rafinerii dronem – rosyjscy urzędnicy

  • Pięciu zabitych we wsi Ługańsk – mówi wspierany przez Moskwę urzędnik
  • Czterech rannych w wyniku ukraińskiego bombardowania przygranicznego miasta – wojewoda
  • Najnowszy atak rafinerii przeciwpożarowej na rosyjską infrastrukturę
  • Rosja twierdzi, że Stany Zjednoczone wspierają „terrorystów” po moskiewskim ataku drona

MOSKWA/KIJÓW (Reuters) – Ukraińskie bombardowanie zabiło pięć osób we wsi we wschodnim obwodzie ługańskim, a atak drona spowodował pożar w rafinerii ropy naftowej w południowej Rosji – poinformowały w środę władze Moskwy.

Rosyjscy urzędnicy poinformowali, że ukraiński ostrzał artyleryjski po raz trzeci w ciągu tygodnia uderzył w rosyjskie miasto w pobliżu granicy, niszcząc budynki i pojazdy oraz raniąc cztery osoby.

Dzień po tym, jak Kreml oskarżył Kijów o wysłanie dronów do ataków na budynki w Moskwie, rosyjscy urzędnicy w Ługańsku poinformowali, że pięć osób zginęło, a 19 zostało rannych, gdy siły ukraińskie użyły wyprodukowanych w USA wyrzutni rakiet HIMARS do ataku na farmę we wsi Karpaty.

Siły rosyjskie kontrolują prawie cały obwód ługański we wschodniej Ukrainie.

Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow powiedział w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, że ukraińska artyleria zbombardowała również rosyjskie miasto Czebykino, około siedmiu kilometrów na północ od granicy z ukraińskim obwodem charkowskim.

Powiedział, że dwie osoby zostały zabrane do szpitala, a pociski wybiły okna i uszkodziły dachy ośmiopiętrowego budynku mieszkalnego, cztery domy i szkołę.

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować doniesień. Nie było natychmiastowej odpowiedzi ze strony Ukrainy, a obie strony zaprzeczają, że celowali w cywilów.

Gubernator obwodu krasnodarskiego w południowej Rosji powiedział, że dron był prawdopodobnym winowajcą pożaru w rafinerii ropy naftowej Avipsky.

Gubernator Wieniamin Kondratiew powiedział w Telegramie, że pożar został ugaszony i nie ma osób rannych. Rafineria Afipsky znajduje się niedaleko czarnomorskiego portu w Noworosyjsku, w pobliżu innej rafinerii, która była kilkakrotnie atakowana w tym miesiącu.

READ  Rishi Sunak, Benny Mordaunt i Boris Johnson walczą o stanowisko premiera Wielkiej Brytanii

Nie było natychmiastowych informacji o tym, kto wystrzelił drona, ale Moskwa oskarżyła Kijów o nasilenie ataków w Rosji w ostatnich tygodniach, podczas gdy Rosja wielokrotnie bombardowała ukraińskie miasta dronami i pociskami.

Niebo nad Ukrainą było stosunkowo spokojne we wtorek wieczorem, bez większych nalotów po falach ataków w ciągu ostatnich 24 godzin. Według ukraińskich urzędników rosyjskie drony zabiły we wtorek jedną osobę i raniły cztery inne w Kijowie.

Ataki w Rosji mają miejsce, gdy Ukraina przygotowuje się do kontrofensywy, mając nadzieję na wypędzenie sił rosyjskich z terytorium okupowanego od czasu całkowitej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Ukraina prawie nigdy nie przyznała się publicznie do ataków w Rosji lub na kontrolowanym przez Rosję terytorium na Ukrainie.

Wojna dronów

Rosja poinformowała, że ​​we wtorek ukraińskie drony uderzyły w bogate dzielnice Moskwy, co jeden z polityków określił jako najbardziej śmiercionośny atak na stolicę od czasów drugiej wojny światowej. Kijów został również trafiony z powietrza po raz trzeci w ciągu 24 godzin.

Ataki powietrzne obu stron nasiliły się, gdy impas trwał na ziemi, a siły rosyjskie okopały się wzdłuż linii rozciągającej się na wschodnią i południową Ukrainę.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że osiem dronów wysłanych przez Ukrainę do Moskwy wymierzonych w cywilów zostało zestrzelonych lub przekierowanych za pomocą elektronicznych urządzeń zakłócających, chociaż Baza, kanał Telegram powiązany ze służbami bezpieczeństwa, powiedział, że było ich ponad 25.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, zaprzeczył bezpośredniemu zaangażowaniu Kijowa, ale powiedział: „Cieszymy się z tych wydarzeń” i spodziewa się więcej takich ataków.

Według burmistrza Moskwy dwie osoby zostały ranne, podczas gdy niektóre kompleksy mieszkalne zostały na krótko ewakuowane. Mieszkańcy powiedzieli, że słyszeli głośny huk, a następnie zapach benzyny. Niektórzy sfilmowali zestrzelenie drona i sfotografowali pióropusz dymu.

READ  Książę William i Harry ponownie się spotykają, potrzebują „przedłużających się negocjacji”

Drony celowały w niektóre z najbardziej prestiżowych dzielnic Moskwy, w tym tam, gdzie mieszka prezydent Rosji Władimir Putin i inni członkowie elity.

Putin powiedział, że największy ukraiński atak dronów na Moskwę był próbą przestraszenia i sprowokowania Rosji oraz że obrona powietrzna wokół stolicy zostanie wzmocniona.

Cele cywilne w Kijowie i innych ukraińskich miastach były od początku wojny wielokrotnie bombardowane przez rosyjskie drony i rakiety.

Ale wtorek był dopiero drugim przypadkiem, kiedy Moskwa znalazła się pod bezpośrednim ostrzałem.

Biały Dom powiedział, że zbiera informacje o doniesieniach o atakach dronów w Moskwie.

„Nie popieramy ataków w Rosji. To wszystko. Kropka” – powiedziała rzeczniczka prasowa Białego Domu Karen Jean-Pierre na konferencji prasowej.

Waszyngton jest głównym dostawcą broni dla Ukrainy pod warunkiem, że użyje jej do obrony i odbudowy ziem ukraińskich okupowanych przez wojska rosyjskie.

Ambasador Rosji w USA oskarżył Waszyngton o zachęcanie „terrorystów” w Kijowie poprzez publiczne ignorowanie ataku drona.

Jednym z południowych miejsc kontrolowanych przez siły rosyjskie od czasu ich bezpośredniej inwazji jest elektrownia jądrowa w Zaporożu, a szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej we wtorek poprosił Ukrainę i Rosję o przestrzeganie pięciu zasad w celu jej ochrony.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi powiedział, że nie powinno się przeprowadzać ataków na największą europejską elektrownię jądrową ani z niej i nie należy wykorzystywać jej jako bazy dla ciężkiego uzbrojenia i innego sprzętu wojskowego.

Dodatkowe raporty autorstwa Davida Leungrena, Jaya Faulkonbridge’a, Maxa Hundera, Oleny Harmash, Pavla Politiuka, Valentina Ogierenko, Gleba Garanicha, Lydii Kelly, Trevora Honeycutta i Steve’a Hollanda; Napisane przez Stephena Coatesa. Pod redakcją Roberta Purcella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.