1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja aresztuje pracownika agencji państwowej oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Polski

Rosja aresztuje pracownika agencji państwowej oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Polski

Rosjanin pracujący dla państwowej firmy został aresztowany pod zarzutem spisku mającego na celu przesłanie do Polski poufnych informacji w celu uzyskania pomocy w ucieczce z kraju – poinformowała w piątek Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

Rosyjskie służby bezpieczeństwa zatrzymują cudzoziemców i obywateli Rosji oskarżonych o pracę dla zagranicznego wywiadu od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Służby bezpieczeństwa FSB podały, że mężczyzna nawiązał kontakty z polskimi służbami bezpieczeństwa „w celu wymiany informacji na temat działalności firmy”, w której pracował.

Mówi się, że mężczyzna zamierzał wysłać informację do Warszawy, aby państwowe przedsiębiorstwo mogło stać się celem nalotów z Ukrainy.

Został zatrzymany w obwodzie Penza w zachodniej Rosji, mając nadzieję, że otrzyma „pomoc w wyjeździe na pobyt stały za granicę”.

Jak podała FSB, mężczyzna przyznał się i udostępnił rosyjskim agencjom informacyjnym film przedstawiający załączniki do NATO, kopię polskiej konstytucji i ukraińskojęzyczne książki.

Stwierdzono, że wszczęto sprawę karną pod zarzutem działalności wywrotowej, a mężczyźnie grozi maksymalna kara dożywotniego więzienia.

READ  „Odbierz swoją broń”