5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rok po niszczycielskim trzęsieniu ziemi: miasta kontenerowe, próby i smutek

Rok po niszczycielskim trzęsieniu ziemi: miasta kontenerowe, próby i smutek

We wtorek o godzinie 4:17 tysiące ludzi zebrało się w miastach w południowej Turcji, aby płakać, zapalać świece i skandować przeciwko rządowi, upamiętniając moment, w którym rok temu potężne trzęsienie ziemi zdewastowało region.

Trzęsienie o sile 7,8 w skali Richtera, po którym kilka godzin później nastąpiło drugie gwałtowne trzęsienie, uszkodziło lub zniszczyło setki tysięcy budynków, zabijając ponad 53 000 osób w południowej Turcji i kolejne 6 000 w północnej Syrii. Było to największe i najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi w regionie od setek lat.

Skala zniszczeń i niemożność dotarcia służb ratunkowych do wielu osób pogrzebanych pod gruzami przez kilka dni rozzłościły ocalałych. Wielu zarzucało wykonawcom robót budowlanych ograniczanie wydatków w celu zwiększenia zysków, a rządowi zarzucanie braku wdrażania standardów bezpiecznego budownictwa.

W następstwie katastrofy prezydent Recep Tayyip Erdogan obiecał wybudowanie dużej liczby nowych domów w ciągu roku. To zobowiązanie zostało zrealizowane jedynie częściowo, a wysiłki mające na celu pociągnięcie ludzi do odpowiedzialności za wadliwe prace budowlane postępują powoli.

Wiele osób, które przeżyły, pozostaje bezdomnych, opłakując stratę bliskich i cierpiąc z powodu długotrwałych obrażeń.

Spojrzenie na południową Turcję rok po trzęsieniu ziemi:

Po trzęsieniu ziemi rząd stwierdził, że 227 000 budynków, w których mieści się ponad 637 000 mieszkań, zostało poważnie uszkodzonych lub zniszczonych. Erdogan obiecał, że w ciągu roku rząd wybuduje 319 000 nowych domów.

Jednak według Ministerstwa Miast i Środowiska pod koniec stycznia tylko 46 000 nowych mieszkań było gotowych do dostarczenia właścicielom. Urzędnicy podali, że w planach lub budowie są setki tysięcy nowych mieszkań, a wiele z nich powinno zostać oddanych do użytku w tym roku.

Rząd wypłacił także pomoc w czynszu wysiedlonym rodzinom i rozpoczął projekt mający na celu pomóc właścicielom mieszkań w odbudowie zawalonych budynków, chociaż niektórzy ocaleni mają trudności z dostępem do tej pomocy.

READ  Rosyjskiemu nastolatkowi grozi wiele lat więzienia za wpis w mediach społecznościowych krytykujący wojnę na Ukrainie

Jednak opóźnienia w powrocie ocalałych do domów są widoczne w rozległych „miastach kontenerowych”, które nadal znajdują się w strefie trzęsienia ziemi, gdzie setki tysięcy ludzi mieszka w ciasnych, prefabrykowanych domach. Wielu osobom brakuje pieniędzy na wynajem gdzie indziej lub na odbudowę zniszczonych domów.

Większość gniewu, jaki wybuchł bezpośrednio po trzęsieniu, skupiła się na wykonawcach i inspektorach budowlanych, których ocaleni oskarżali o tandetną pracę w celu zaoszczędzenia pieniędzy.

Minister sprawiedliwości Yilmaz Tun powiedział, że sądy rozpatrzyły dotychczas 275 spraw, a inne są nadal w toku Ogłaszać zeszły tydzień. Do czasu procesu aresztowano ponad 260 podejrzanych.

W wielu przypadkach niedawno rozpoczęły się sesje próbne.

W zeszłym miesiącu rozpoczął się proces 11 oskarżonych oskarżonych o „umyślne zaniedbanie” w związku z zawaleniem się hotelu Grand Isiyas w mieście Adiyaman. Zginęło ponad 70 osób, w tym grupa osób Studenci siatkówki Oraz niektórzy z ich rodziców i trenerów.

Inny sąd zgodził się na rozpoznanie sprawy przeciwko ośmiu osobom oskarżonym o obejście przepisów podczas budowy kompleksu Renaissance Residence, ekskluzywnego kompleksu mieszkalnego w mieście Antakya, w wyniku którego zginęło setki osób.

Dochodzenie i analiza kryminalistyczna New York Timesa wykazały, że do zawalenia przyczyniły się wadliwy projekt, minimalny nadzór i nieodpowiednie kontrole bezpieczeństwa.

Nie jest jasne, ile czasu zajmie dotarcie takich spraw do sądów ani czy jacykolwiek urzędnicy rządowi zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

W zeszłym tygodniu Human Rights Watch Powiedział Że „żaden urzędnik publiczny, wybrany burmistrz ani członek rady miejskiej nie został jeszcze pociągnięty do odpowiedzialności karnej” za rolę, jaką mogli odegrać w uzyskaniu zielonego światła lub braku ochrony ludzi przed złymi budynkami.

Wiele osób, które przeżyły, obawia się, że ostatecznie odmówi się im sprawiedliwości.

Bushra Yildiz, grafik mieszkająca w Wielkiej Brytanii, powiedziała w wywiadzie, że jej matka, babcia i dwie inne osoby zginęły, gdy budynek, w którym mieszkali, zawalił się podczas trzęsienia ziemi.

READ  Przywódcy Afryki Zachodniej postawili siły zbrojne w „pogotowiu”, aby stawić czoła zamachowi stanu w Nigrze

25-letnia pani Yildiz powiedziała, że ​​wykonawca, który go zbudował, przebywa w więzieniu, tocząc proces w związku z innymi budynkami, które uległy zniszczeniu, ale nie w imieniu jej rodziny. Jednak chce zostać ukarana.

„Nie chcę, żeby znowu widział słońce” – powiedziała.

Wiele osób, które przeżyły, zmagając się z obrażeniami i żałobą, uważa, że ​​rząd nie nadąża za skalą katastrofy.

We wtorek mieszkańcy Hatay, jednej z najbardziej dotkniętych prowincji, wygwizdywali wirusa Burmistrz powiatu I Krajowy Minister ZdrowiaJak wynika z filmów opublikowanych w mediach społecznościowych, co zmusiło ich do ucieczki. W innym miejscu ocaleni wrzucali goździki do rzeki Orontes, aby uczcić pamięć zmarłych, a demonstranci skandowali: „Nie zapomnimy!” Nie wybaczymy!”

W odpowiedzi na pytanie, czy mieszkańcy uważają, że nie zrobiono wystarczająco dużo, aby pomóc, Huseyin Yaman, przedstawiciel Hatay z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Erdogana, powiedział, że to normalne.

„Potrzebujemy domów i budynków, a przede wszystkim psychiatrów” – powiedział w wywiadzie. „Wszyscy bardzo cierpimy”.

Dodał, że oprócz ponad 53 000 osób zabitych w Turcji, 134 osoby nadal są zaginione. Osiemdziesięciu trzech pochodziło z jego prowincji.

„Minął rok, a nasz ból nadal jest ogromny” – powiedział.

Pomimo frustracji w strefie trzęsień wywołanej początkową reakcją rządu, Erdogan wygrał w maju kolejną kadencję prezydencką – mimo że stanął przed jednym z największych wyzwań wyborczych w swojej 20-letniej karierze głównego polityka Turcji.

Bronił reakcji rządu na trzęsienie ziemi, które określił jako „katastrofę stulecia”.

Powiedział we wtorek podczas uroczystości ku jego czci: „Przeżyliśmy kataklizm, który zawalił nam domy na głowy i wypalił nam serca, a ból, jaki wywołał, będziemy nosić w sobie jak płonący węgiel do końca życia .” Nowe domy dla ocalałych w Kahramanmaraş.

Erdogan powiedział, że rząd rozdał klucze do ponad 27 000 nowych mieszkań w miastach dotkniętych w ostatnich dniach trzęsieniem ziemi, a kolejne 20 000 mieszkań będzie wkrótce gotowych.

READ  W Kenii zabito 6 lwów włócznią w odwecie za zabicie stada kóz

„Tylko kilka krajów i społeczeństw jest w stanie przeciwstawić się takiej katastrofie tak mocno jak Turcja” – powiedział. „Dzięki Bogu, w pierwszą rocznicę trzęsienia ziemi usunęliśmy gruzy i poczyniliśmy ogromne postępy w odbudowie miast, a ludzie odzyskali życie”.