Miniony rok był rekordowy dla Polska jeśli chodzi o przyciąganie greenfield bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ). Kraj przyciągnął inwestycje o wartości 3,5 miliarda euro (3,97 miliarda dolarów), które mają wygenerować blisko 18 000 nowych miejsc pracy w całym kraju.
Polska był kluczową lokalizacją dla BIZ w Wschodnia Europa od wielu lat ze względu na stabilną gospodarkę, wykwalifikowaną siłę roboczą i dogodne położenie. Kraj doświadczył recesji tylko dwa razy; pierwszy raz w 2001 r. i drugi raz w 2020 r. z powodu Covid-19 pandemia. Pomimo pandemii dane z Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju pokazuje, że BIZ do Polski od podstaw pozostają odporne i rosną z roku na rok od 2015 r. 3,5 mld euro przyciągnięte w 2021 r. to wzrost o 800 mln w porównaniu z rokiem 2020 i o 700 mln więcej niż łączna kwota z 2019 r., poprzedniego rekordowego roku w kraju.
Pitro Nowak, polski minister rozwoju gospodarczego i technologii, powiedział: „[Last year] nie był łatwy dla światowej gospodarki. Tym bardziej cieszy nas, że mimo trwającej pandemii inwestorzy zagraniczni postrzegają Polskę jako atrakcyjną destynację. To, co wyróżnia Polskę w oczach inwestorów to przede wszystkim młodzi, dobrze wykształceni ludzie, szybka ścieżka obsługi inwestora, programy pomocowe dobrze dopasowane do potrzeb rynku, takie jak granty rządowe wspierane przez Polską Agencję Handlu i Inwestycji oraz [tax] zwolnienia”.
BIZ przynoszą wzrost zatrudnienia w Polsce
Inwestycje typu greenfield, które napłynęły do Polski w 2021 r., wygenerują około 18 tys. nowych miejsc pracy, najwięcej w sektorach usług biznesowych, oprogramowania i usług IT, motoryzacyjnym, medycznym, budowlanym i chemicznym. Największym inwestorem w Polsce w 2021 roku pod względem inwestycji kapitałowych był: Korea Południowa, z projektami o wartości 1,9 mld EUR tworzącymi 1967 nowych miejsc pracy. Za nimi uplasowały się Stany Zjednoczone, które zainwestowały 364 mln euro i stworzyły 5414 nowych miejsc pracy, a na trzecim miejscu znalazły się Niemcy – 155 mln USD i 192 nowe miejsca pracy.
W przekroju regionalnym do województwa mazowieckiego w 2021 roku trafiło 28% BIZ napływających, następnie dolnośląskie (15%) oraz małopolskie i śląskie (po 10%).
Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyciągnęła w 2021 r. 96 inwestycji zagranicznych, z czego 38,5% pochodziło z Białoruś. Ten wzrost udziału białoruskich firm w rynku można częściowo przypisać programowi Poland Business Harbour, który został wprowadzony we wrześniu 2020 r., aby pomóc białoruskim przedsiębiorcom technologicznym w przeniesieniu ich działalności do Polski. Według opublikowanych danych Według białoruskich mediów i cytowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów prawie 7% całego białoruskiego sektora IT przeniosło się już do Polski, a prawie połowa białoruskich specjalistów uważa, że Polska jest krajem z wyboru dla tych, którzy chcą się przenieść. Do końca 2020 roku białoruskim informatykom wydano 2500 wiz, a do połowy 2021 roku liczba ta sięgnęła prawie 14 tysięcy. Dzięki sukcesowi program został obecnie wdrożony w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Mołdawii, Rosji i na Ukrainie z planowaną dalszą ekspansją.
Krzysztof Drynda, przewodniczący Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wyznaczyła już ambitne cele dla Polski w 2022 roku. Agencja będzie skierowana do inwestorów z sektora elektromagnetycznego, elektronicznego i IT oraz planuje przyciągnąć znaczące inwestycje z USA i Azji Wschodniej.
„Rok 2022 niesie ze sobą niepewność i ryzyko związane z dostarczać łańcuchy które nie zostały odbudowane, co w ubiegłym roku doprowadziło do kryzysu w automobilowy przemysł ”- powiedział. „Dołożymy wszelkich starań, aby w 2022 roku wypromować Polskę na arenie międzynarodowej i przedstawić ją jako kraj przejmujący rolę centrum produkcyjnego Europy. Jeśli ograniczenia pandemiczne na to pozwolą, planujemy nadal aktywnie pozyskiwać wysokiej jakości inwestycje z najbardziej perspektywicznych krajów, takich jak Korea Południowa, Japonia i USA oraz promować Polskę na tych rynkach, z których w ostatnim czasie napływa mniej inwestycji ”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35