24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unia Europejska może zaproponować zamrożenie finansów Polski i Węgier przed kwietniem

Unia Europejska może zaproponować zamrożenie finansów Polski i Węgier przed kwietniem

Johannes Hahn, europejski komisarz ds. budżetu i administracji, przemawia na konferencji prasowej 22 grudnia 2021 r. w siedzibie UE w Brukseli w Belgii. Virginia Mayo / Basen przez REUTERS / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

BRUKSELA, 25 stycznia (Reuters) – Komisja Europejska może zaproponować zamrożenie funduszy strukturalnych UE dla Węgier i Polski przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech 3 kwietnia, powiedział we wtorek komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.

„Musimy przestrzegać wytycznych i zasad, nie możemy zobaczyć dat wyborów” – powiedział Han dziennikarzom zapytany o termin działania administracji UE.

Polska i Węgry naruszyły nowe rozporządzenie UE, które w celu przestrzegania praworządności uwzględnia finansowanie z wieloletniego budżetu 27 państw.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Obowiązująca od początku 2021 r. ustawa daje Komisji zęby w walce o wartości demokratyczne z nacjonalistycznymi i eurosceptycznymi rządami w obu krajach.

Powołując się na te same obawy, Komisja już zamroziła miliardy euro dotacji dla Budapesztu i Warszawy ze swojego funduszu naprawczego po epidemii.

Oba kraje uważają, że podstawy są niższe niż standardy UE – ponieważ polskie sądownictwo nie jest już niezależne i stwierdziło, że większość unijnych pieniędzy przeznaczonych na zamówienia publiczne na Węgrzech trafia do dostawców powiązanych z rządzącą partią Fidesz. Oba oznaczają, że fundusze unijne mogą zostać sprzeniewierzone.

W listopadzie ubiegłego roku komisja zwróciła się do obu rządów o wyjaśnienie, w jaki sposób zamierza rozwiązać swoje obawy.

Han powiedział, że komisja nie otrzymała żadnej odpowiedzi z Polski do poniedziałkowego terminu i wysyła teraz przypomnienie. Węgry trwały do ​​północy we wtorek. Czytaj więcej

Oba kraje zakwestionowały rozporządzenie w Sądzie Najwyższym UE, a wyrok ma nastąpić w lutym. Gdyby sąd stanął po stronie swojego rzecznika generalnego, który zarekomendował ubiegłoroczne wyzwanie, Komisja miałaby swobodę działania.

READ  Medmix: ogłasza zamiar sprzedaży spółki w Polsce i koryguje prognozy na rok 2022

Urzędnicy UE nie spodziewają się, że jakiekolwiek polskie i węgierskie reakcje przełamią nową bazę, ponieważ w żadnym z tych krajów nie ma zmian prawnych, które rozwiałyby obawy UE.

Jeśli Komisja nie będzie usatysfakcjonowana odpowiedziami, Polska i Węgry będą potrzebowały miesiąca na przygotowanie propozycji zamrożenia unijnych pieniędzy, a rządy UE będą miały miesiąc na zatwierdzenie go kwalifikowaną większością głosów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Jana Strupczewskiego; Montaż przez Kevina Liffey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.