13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Westinghouse podpisuje umowy na dostawy technologii jądrowej do Polski

Amerykańska firma Westinghouse podpisała umowy z 10 polskimi firmami o współpracy w zakresie dostaw produktów i technologii jądrowych w ramach polskiego dążenia do uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej do 2033 r. W protokołach ustaleń (MOU) przewidziano możliwość budowy sześciu reaktorów AP1000.

Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska, powiedział, że amerykańska firma jest „gotowa wesprzeć Polskę w realizacji jej celów związanych z polityką energetyczną”, ponieważ uzależniony od węgla kraj poszukuje niskoemisyjnych źródeł energii.

Powiedział, że Westinghouse, czerpiąc ze swoich światowych doświadczeń w inwestycjach jądrowych, zapewni Polsce „najlepszą technologię” do „przeciwdziałania zmianom klimatu” oraz „zaspokojenia potrzeb energetycznych polskiej gospodarki”.

Wśród dziesięciu firm, z którymi Westinghouse podpisał porozumienia, znajdują się m.in. Rafako, ZKS Ferrum, KB Pomorze, Mostostal Kraków, OMIS, GP Baltic, Polimex Mostostal SA, Fogo, Grupa Zarmen i Grupa Protea. Różnorodnie specjalizują się one w sektorach energetycznym i metalowym, budownictwie, transporcie i zarządzaniu inwestycjami energetycznymi.

Westinghouse poinformował, że podpisane w piątek umowy dotyczą również innych potencjalnych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczących reaktorów ciśnieniowych AP1000. Na początku ubiegłego tygodnia firma podpisała porozumienia z siedmioma firmami w Czechach.

Polski rząd szuka sposobów na odzwyczajenie kraju od węgla, który obecnie stanowi około 70% produkcji energii elektrycznej, najwyższy poziom w UE. Obecne plany przewidują, że udział ten spadnie poniżej 60% do 2030 r., a potencjalnie nawet 11% do 2040 r..

Polska stawia na atom, chcąc zmniejszyć zależność od węgla

Oficjalny program jądrowy polskiego rządu przewiduje budowę sześciu bloków o łącznej mocy od 6 do 9 GW, z czego pierwszy będzie online do 2033 i pięć kolejnych do 2043 r. Ale niektórzy eksperci się boją że proponowany harmonogram jest zbyt optymistyczny.

READ  Czeczeński przywódca, zagorzały sojusznik Putina, grozi Polsce wsparciem Ukrainy

Podobnie jak Stany Zjednoczone, Francja oraz Korea Południowa są liderami w rywalizacji o partnerstwo we wspieraniu polskiego przedsięwzięcia jądrowego. Oczekuje się, że Warszawa podejmie decyzję do końca roku.

Stany Zjednoczone podpisały już z Warszawą umowę międzyrządową dotyczącą złożenia oferty w tym roku. Pracuje z reaktorem Westinghouse AP1000, który spełnia wymogi polskiego programu jądrowego.

Westinghouse ma już otwarte biuro w Warszawie, aw piątek poinformował, że do zarządzania operacjami regionalnymi zatrudni 200 pracowników z nowego Globalnego Centrum Usług Wspólnych w Krakowie.

Korea Południowa dołącza do wyścigu nuklearnego Polski z ofertą sześciu reaktorów

W dalszych posunięciach USA we wrześniu ubiegłego roku była ambasador tego kraju w Polsce Georgette Mosbacher powołany do zarządu amerykańskiej firmy zajmującej się technologiami jądrowymi IP3, odpowiedzialnej za jej projekty w Polsce.

Oprócz rządu, niektóre polskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza w sektorach o wysokiej emisji, również zwracają uwagę na czystszą energię jądrową, która jest mniej przerywana niż odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce.

Szereg największych polskich firm, w tym Orlen, KGHM, ZE PAK i Synthosw ubiegłym roku podpisały umowy na inwestycje w technologię jądrową małego reaktora modułowego (SMR).

Opinia publiczna pozostaje jednak septyczna wobec energii jądrowej. Ankieta pokazuje, że większa część polskiego społeczeństwa jest przeciwna rozwojowi energetyki jądrowej niż jest za.

Polacy przeciwni energetyce jądrowej, zwłaszcza w pobliżu miejsca zamieszkania, znajduje sondaż

Główne źródło obrazu: James Marvin Phelps / Flickr (pod CC BY-NC 2.0)