30 listopada, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rafael Bostic z Fed nie spodziewa się obniżek stóp procentowych wcześniej niż „koniec 2024 roku”

Rafael Bostic z Fed nie spodziewa się obniżek stóp procentowych wcześniej niż „koniec 2024 roku”

  • Prezes Fed w Atlancie, Rafael Bostic, powiedział w piątek, że nie przewiduje obniżek stóp procentowych przed 2024 rokiem.
  • „Musimy być ostrożni, musimy być cierpliwi, ale musimy być zdecydowani” – powiedział CNBC.

Prezes Fed w Atlancie, Rafael Bostic, powiedział w piątek, że nie przewiduje obniżek stóp procentowych przed 2024 rokiem.

Choć wspomniał o postępie w zakresie inflacji i spowolnieniu gospodarczym, urzędnik banku centralnego powiedział CNBC, że nadal pozostaje wiele do zrobienia, zanim Fed osiągnie cel inflacyjny na poziomie 2% rocznie.

„Powiedziałbym, że pod koniec 2024 r.” – odpowiedział Bostic zapytany o ramy czasowe, w których może nastąpić pierwszy spadek.

Od marca 2022 r. Fed podniósł swoją główną stopę procentową 11 razy, co daje łącznie 5,25 punktu procentowego. Choć Bostic stwierdził, że nie widzi możliwości złagodzenia polityki pieniężnej przez decydentów w najbliższej przyszłości, głośno nalegał, aby stopy procentowe osiągnęły „wystarczająco restrykcyjny” poziom, przy którym nie trzeba ich już podnosić.

Ostrzegł jednak, że droga do powrotu inflacji do akceptowalnego poziomu może być długa.

„Gospodarka nadal ma dużą dynamikę” – powiedział Bostic w wywiadzie dla programu „Squawk Box”. „Oczekuję, że inflacja spadnie, ale nie będzie miała ochoty spaść z klifu”. „To będzie postęp, który zajmie trochę czasu. Musimy więc zachować ostrożność, musimy uzbroić się w cierpliwość, ale musimy też zachować determinację”.

Bostic nie jest w tym roku członkiem z prawem głosu w Federalnej Komisji Otwartego Rynku, która ustala stopy procentowe, ale głosowanie otrzyma w 2024 r.

Powiedział, że nie spodziewa się, „że obniżymy stopy procentowe najwcześniej w połowie przyszłego roku”.

„Naprawdę staram się, aby ludzie skupiali się na inflacji, która nadal wynosi 3,7%. Nasz cel to 2” – powiedział. „To nie to samo i musimy zbliżyć się bardzo do 2%, zanim będziemy mogli pomyśleć o jakimkolwiek złagodzeniu naszego stanowiska”.

READ  Kontrakty terminowe na akcje rosną po części, ponieważ inwestorzy patrzą w przyszłość na nowy rok

Po wypowiedziach wielu rzeczników Fed w ostatnich dniach, w tym przewodniczącego Jerome’a ​​Powella w czwartek, ceny rynkowe wykluczyły jakąkolwiek szansę na podwyżkę stóp procentowych podczas posiedzeń Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w dniach od 31 października do listopada. 1. Prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu wynosi jedynie 25% wg FedWatch również należy do grupy CMEl, który mierzy ceny na rynku kontraktów terminowych funduszy federalnych.

Rynki oczekują cięć o dwa lub trzy punkty do końca 2024 roku.

Jednym z powodów, dla których Fed może rozważyć złagodzenie stóp procentowych, jest spowolnienie lub stagnacja wzrostu gospodarczego. Choć Bostic powiedział, że nie spodziewa się przyszłej recesji, widzi zmianę warunków. Powiedział, że kontakty biznesowe powiedziały mu, że przygotowują się na spowolnienie.

„Nie będziemy świadkami recesji i nie jest to moim zdaniem” – powiedział. „Będziemy świadkami spowolnienia, a inflacja spadnie do 2%”.

Bostic zabrał głos po kilku znaczących ruchach na rynkach finansowych, zwłaszcza w zakresie rentowności obligacji skarbowych. Po przekroczeniu ważnego psychologicznie poziomu 5% na początku sesji, rentowność referencyjnych 10-letnich obligacji skarbowych nieco spadła, osiągając ostatnio poziom blisko 4,97%.

Nie przegap tych historii CNBC PRO: