14 grudnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pszenica indyjska łagodziła kryzys żywnościowy.  Następnie zakazano eksportu

Pszenica indyjska łagodziła kryzys żywnościowy. Następnie zakazano eksportu

„Mamy już wystarczająco dużo żywności dla naszych ludzi, ale wydaje się, że nasi rolnicy poczynili przygotowania, aby nakarmić świat” – powiedział Modi. Powiedziała w kwietniu. „Jesteśmy gotowi wysłać pomoc już od jutra”.
Drugi co do wielkości producent pszenicy na świecie po Chinach Rozmowa była naprawdę łatwa. W ciągu 12 miesięcy do marca Indie skorzystały na wyższych światowych cenach, eksportując Rekord 7 milionów ton metrycznych zbóż. To o 250% więcej niż rok wcześniej. Wyznaczył także rekordowe cele eksportowe na przyszły rok.
Teraz te wzniosłe cele eksportu pszenicy zostały porzucone zakazana Jako zagrażające życiu fale gorąca w Azji Południowej Podkopywanie produkcji i pchanie cen krajowych do rekordowych poziomów.
Posunięcie to zaszokowało międzynarodowe rynki w poniedziałek – tym bardziej, że nastąpiło to zaledwie kilka dni po tym, jak Indie zapewniły świat, że jest to bezprecedensowe. Gorąca fala nie Efekt swoje plany eksportowe. Światowe ceny pszenicy wzrosły o 6%, a kontrakty terminowe w Chicago wynoszą 12,4 USD za buszel, co jest najwyższą ceną od dwóch miesięcy. Wtorkowe kontrakty terminowe na pszenicę nieco spadły, ale od początku wojny są nadal o prawie 50% wyższe.
Chociaż Indie są ogromnym producentem pszenicy – ​​w tym roku oczekuje się, że kraj wyprodukuje ponad 100 milionów ton metrycznych – większość zboża jest wykorzystywana do wyżywienia 1,3 miliarda ludzi. Jak przyznaje sam rząd, kraj”Nie w pierwszej dziesiątce eksporterów pszenicy.

Ale ostrzeżenie spowodowane zakazem eksportu podkreśla kruchość światowych dostaw żywności.

Jak się tu znaleźliśmy?

Inwazja Rosji na Ukrainę przyczyniły się do szok historyczny na rynki surowców, które utrzymają światowe ceny na wysokim poziomie do końca 2024 r., poinformował Bank Światowy w zeszłym miesiącu. Dodał, że ceny żywności mają wzrosnąć w tym roku o 22,9%, z powodu 40% wzrostu cen pszenicy.
To dlatego, że Ukraina i Rosja są razem konto Na około 14% światowej produkcji pszenicy i około 29% całkowitego eksportu pszenicy. Kluczowe opłaty Eksport produktów rolnych, w tym około 20 milionów ton zboża, utknął na Ukrainie, ponieważ Odessa i inne porty czarnomorskie są oblegane przez siły rosyjskie.

Według Departamentu Rolnictwa USA Ukraina jest jednym z pięciu największych światowych eksporterów różnych głównych produktów rolnych, w tym kukurydzy, pszenicy i jęczmienia. Jest również głównym źródłem zarówno oleju słonecznikowego, jak i śruty.

Ale sytuacja żywnościowa była napięta jeszcze przed rozpoczęciem walk w Europie. Zatłoczone łańcuchy dostaw i nieprzewidywalne wzorce pogodowe – często w wyniku zmian klimatycznych – już pchnęły ceny żywności do najwyższego poziomu od prawie dekady. Przystępność cenowa była również problemem po pandemii, która pozbawiła pracy miliony ludzi.

Według ONZ liczba osób na krawędzi głodu wzrosła do 44 milionów z 27 milionów w 2019 roku Światowy Program Żywności Powiedział w marcu.

Zgodnie z obietnicą Modiego wiele zagrożonych krajów było zależnych od dostaw z Indii.

Eksport indyjskiej pszenicy Oscar Tjakra, starszy analityk ds. zbóż i nasion oleistych w Rabobank, powiedział CNN Business, że ten rok jest szczególnie ważny w kontekście kryzysu rosyjsko-ukraińskiego.

„Zakaz zmniejszy dostępność globalnej pszenicy na eksport w 2022 r. i zapewni wsparcie dla międzynarodowych cen pszenicy” – dodał.

Zmianę w polityce wobec pszenicy w New Delhi już udało się przeciwdziałać Krytyka członków G7która jest organizacją zrzeszającą jedne z największych gospodarek świata.

W poniedziałek ambasador Linda Thomas Greenfield, ambasador USA przy ONZ, wyraziła nadzieję, że indyjskie władze „ponownie rozważą tę sytuację”.

„Zachęcamy kraje, aby nie ograniczały eksportu, ponieważ uważamy, że wszelkie ograniczenia eksportowe zaostrzą niedobory żywności”. Powiedziała na konferencji prasowej w Nowym Jorku.

Eskalacja protekcjonizmu żywnościowego

Indie odpowiedziały, że ograniczenia są konieczne dla ich bezpieczeństwa żywnościowego, a także dla utrzymania cen pod kontrolą. Roczna inflacja w trzeciej co do wielkości gospodarce Azji osiągnęła w kwietniu najwyższy poziom od prawie ośmiu lat, co zdaniem niektórych traderów Spowodował zakaz eksportu.

Rząd stwierdził również, że ograniczenia nie mają zastosowania „w przypadkach, w których prywatni handlowcy złożyli wcześniejsze zobowiązania”, a także do krajów żądających dostaw „w celu zaspokojenia potrzeb związanych z bezpieczeństwem żywnościowym”.

Indyjski rolnik nosi plony pszenicy zebrane z pola na obrzeżach Dżammu w Indiach, czwartek, 28 kwietnia 2022 r.

Zdaniem Tagkry te wyjątki należy uznać za „dobrą wiadomość”, ale utrudniają one ocenę wpływu zakazu na światowy handel.

Dodał, że „dotkliwość skutków” zakazu „nadal będzie zależeć od wielkości eksportu indyjskiej pszenicy, który jest nadal dozwolony na szczeblu rządowym, oraz od wielkości produkcji pszenicy od innych światowych producentów pszenicy”.

Niektórzy analitycy w Indiach twierdzą, że dopuszczenie nieograniczonego eksportu było przede wszystkim złym pomysłem.

„Nie wiemy, co stanie się z klimatem w Indiach” – powiedział CNN Business Devinder Sharma, ekspert ds. polityki rolnej w Indiach.

Według organizacji Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu, Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), Indie należą do krajów najbardziej dotkniętych skutkami kryzysu klimatycznego.

Sharma dodał, że jeśli plony zostaną zniszczone przez nieprzewidywalną pogodę, w Indiach może brakować żywności, a ona pozostanie „stojąc z żebraczą miską”.

Olej palmowy to połowa zakupów spożywczych.  Oto powód podwyżki cen

Indie nie są jedynym krajem patrzącym do wewnątrz oraz ograniczenia w wywozie produktów rolnych.

W kwietniu Indonezja zaczęła ograniczać eksport olej palmowyJest powszechnym składnikiem wielu artykułów spożywczych, kosmetycznych i gospodarstwa domowego na świecie. Jest największym producentem tego produktu na świecie.
Zaledwie miesiąc temu Egipt Eksport podstawowych artykułów spożywczych, takich jak pszenica, mąka, soczewica i fasola, został zakazany w związku z rosnącymi obawami o rezerwy żywności w najbardziej zaludnionym kraju świata arabskiego.

„Ponieważ inflacja już rośnie w Azji, ryzyko jest przesunięte w kierunku większego protekcjonizmu żywnościowego, ale te środki mogą ostatecznie zaostrzyć presję cenową żywności na całym świecie” – powiedział Sonal Varma, analityk Nomury, w sobotniej notatce.

Dodał, że wpływ zakazu eksportu pszenicy w Indiach będzie „nieproporcjonalnie odczuwalny przez kraje rozwijające się o niskich dochodach”.

Nomura powiedział, że Bangladesz jest głównym kierunkiem eksportu pszenicy do Indii, a następnie Sri Lanka, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezja, Jemen, Filipiny i Nepal.