5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przywódcy zamachu stanu w Gabonie mianują na nowego przywódcę generała Brice’a Oligwe Nguemę

Przywódcy zamachu stanu w Gabonie mianują na nowego przywódcę generała Brice’a Oligwe Nguemę

Skomentuj zdjęcie,

Jego siły poniosły zwycięstwo generała Nguemy ulicami stolicy Libreville

Oficerowie armii, którzy przejęli władzę w środę w wyniku zamachu stanu w Gabonie, mianowali generała Brice’a Olige Nguemę tymczasowym przywódcą tego kraju Afryki Zachodniej.

Wcześniej jego siły triumfalnie niosły generała Nguemę ulicami stolicy Libreville.

Obalony prezydent Ali Bongo pojawił się w nagraniu wideo ze swojego domu, wzywając swoich „przyjaciół na całym świecie”, aby „narobili hałasu” w jego imieniu.

Ta była kolonia francuska jest jednym z głównych krajów produkujących ropę naftową w Afryce.

Obalenie Bongo zakończyło 55-letnią władzę jego rodziny.

Oficerowie armii pojawili się w telewizji we wczesnych godzinach porannych w środę, aby poinformować, że przejęli władzę.

Powiedzieli, że unieważnili wyniki wyborów, które odbyły się w sobotę, w których zwycięzcą został ogłoszony Bongo, ale opozycja stwierdziła, że ​​były one sfałszowane.

Funkcjonariusze przekazali także, że aresztowali jednego z synów pana Bongo pod zarzutem zdrady stanu.

podpis wideo,

Obejrzyj: Ali Bongo siedząc w tak zwanej rezydencji wzywa swoich zwolenników, aby „robili hałas”

W ciągu kilku godzin generałowie spotkali się, aby omówić, kto będzie przewodzić przemianom, i jednomyślnie zgodzili się na mianowanie generała Nguemy, byłego szefa gwardii prezydenckiej.

Tłumy w Libreville i innych miejscach świętowały ogłoszenie armii.

Jednak zamach stanu został potępiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Unię Afrykańską i Francję, która była blisko powiązana z rodziną Bongo.

Departament Stanu USA wezwał wojsko Gabonu do „utrzymania rządów cywilnych” i nalegał, aby „osoby odpowiedzialne za uwolnienie członków rządu i zapewnienie im bezpieczeństwa”. Wielka Brytania potępiła „niekonstytucyjne przejęcie władzy przez wojsko”.

Od dawna żywiła się intensywna niechęć do rodziny Bongo, która rządziła Gabonem przez 55 lat, a także ogólne niezadowolenie z szerszych kwestii, takich jak koszty utrzymania.

Mieszkaniec Libreville, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział BBC: „Na początku się bałem, ale potem poczułem radość”. „Bałem się, bo zdałem sobie sprawę, że doświadczam zamachu stanu, ale radość jest taka, że ​​długo czekaliśmy na obalenie tego reżimu”.

Zamach stanu w Gabonie: podstawy

Gdzie znajduje się Gabon? Jest to kraj bogaty w ropę i minerały, położony na zachodnim wybrzeżu Afryki Środkowej, liczący zaledwie 2,4 miliona mieszkańców.

Kim jest Ali Bongo? W sobotę ogłosił zwycięstwo w spornych wyborach, a prezydentem kraju jest od 2009 roku. Wcześniej jego ojciec sprawował władzę przez 41 lat.

Dlaczego doszło do zamachu stanu? Armia nie akceptuje wyników wyborów i twierdzi, że przejęła władzę, aby utrzymać pokój.

Generał Nguema (48 l.) był nieobecny podczas pierwszych trzech oświadczeń czytanych przez wyższych oficerów armii w ogólnokrajowej telewizji w celu ogłoszenia zamachu stanu.

Ale wkrótce potem został mianowany tymczasowym przywódcą i był niesiony ulicami do radosnych scen.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Ludzie świętowali na ulicach

Był doradcą ojca obalonego przywódcy, Omara Bongo, który rządził krajem przez prawie 42 lata, aż do swojej śmierci w 2009 roku.

Były bliski współpracownik powiedział agencji prasowej AFP, że generał Nguema był bardzo blisko Omara Bongo i służył mu od 2005 r. aż do jego śmierci w hiszpańskim szpitalu.

Pod rządami Alego Bongo początkowo pracował jako radca wojskowy w ambasadach Gabonu w Maroku i Senegalu.

Jednak w 2018 roku został mianowany szefem wywiadu elitarnej Gwardii Republikańskiej – najpotężniejszej jednostki wojskowej Gabonu – zastępując Frederica Bongo, przyrodniego brata Alego Bongo, zanim awansował na generała.

Podobnie jak podczas poprzednich wyborów powszechnych w Gabonie, przebieg głosowania, które odbyło się w sobotę, budził poważne obawy.

Główny kandydat opozycji Albert Ondo Osa skarżył się, że w wielu lokalach wyborczych brakuje kart do głosowania z jego nazwiskiem, a reprezentowana przez niego koalicja twierdziła, że ​​na kartach do głosowania nadal widnieją nazwiska niektórych osób, które wycofały się z wyścigu o urząd prezydenta.

Przeciwnicy kwestionują dwa poprzednie zwycięstwa pana Bongo jako oszukańcze. Tym razem na kilka tygodni przed dniem wyborów wprowadzono kontrowersyjne zmiany w dokumentach do głosowania.

W 2018 roku doznał udaru, który wykluczył go z gry na około rok i spowodował, że poproszono go o ustąpienie.

W następnym roku nieudana próba zamachu stanu wysłała żołnierzy rebeliantów do więzienia.

READ  W Iranie punkty kontrolne i polany uniwersyteckie upamiętniają pierwszą rocznicę protestów Mahsy Aminiego | międzynarodowy