18 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Protestujący w Iraku szturmują parlament, potępiając nominację nowego premiera

Protestujący w Iraku szturmują parlament, potępiając nominację nowego premiera

Muhammad Shiaa al-Sudani został formalnie nominowany na lidera kraju w poniedziałek przez Ramy Koordynacyjne, największy sojusz szyicki w irackim parlamencie.

Jego nominacja nastąpiła po masowej rezygnacji bloku parlamentarnego Sadra, grupy ponad 70 deputowanych, którzy w zeszłym miesiącu wycofali się z rady rządzącej w widocznym pokazie siły po miesiącach politycznego impasu.

Irak walczył o utworzenie nowego rządu Od wyborów parlamentarnych w październiku; Próby sformowania rządu przez Al-Sadra zawiodły w przeszłości w obliczu sprzeciwu rywalizujących bloków.

Dodał: „Jeśli masa klatki piersiowej pozostanie, [in parliament] „Przeszkodą w tworzeniu rządu jest to, że wszyscy posłowie z bloku są honorowo gotowi do dymisji z parlamentu” – powiedział Sadr w przemówieniu telewizyjnym w czerwcu.

Duchowny, który stawia się przeciwko Iranowi i Stanom Zjednoczonym, jest bardzo popularny. Sukces jego bloku w październikowym głosowaniu groził zmarginalizowaniem zaprzyjaźnionych z Iranem bloków szyickich, które od dawna dominowały w polityce tego bogatego w ropę kraju.

W środę al-Sadr powiedział protestującym w gmachu parlamentu, że ich „wiadomość” dotarła i że powinni wrócić do domu.

„Rewolucja reform i odrzucenie niesprawiedliwości i korupcji. Twoja wiadomość dotarła. Przerażałeś skorumpowanych. Módl się i wróć bezpiecznie do domu” – napisał na Twitterze.

Rząd ustępującego premiera Mustafy Al-Kazemi wydał oświadczenie wzywające sadystów do „natychmiastowego wycofania się z Zielonej Strefy”, zachowania własności publicznej i prywatnej oraz przestrzegania instrukcji sił bezpieczeństwa.

Al-Kazemi dodał, że „siły bezpieczeństwa będą zaangażowane w ochronę instytucji państwowych i misji międzynarodowych oraz zapobieganie wszelkim zakłóceniom bezpieczeństwa i porządku”.

READ  Putin ostrzega Finlandię, że członkostwo Finlandii w NATO zaszkodzi stosunkom