1 października, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Setki demonstrantów szturmuje parlament iracki w obronie duchownego Muktady as-Sadra | Irak

Setki zwolenników irackiego duchownego Muktady as-Sadra tańczyło i śpiewało w parlamencie po szturmie na silnie strzeżoną Zieloną Strefę w Bagdadzie, by zaprotestować przeciwko nominacji konkurencyjnego bloku na premiera.

Policja wystrzeliła zaporę gazu łzawiącego, próbując powstrzymać protestujących przed włamaniem do silnie ufortyfikowanych bram Zielonej Strefy, ale tłumy ruszyły naprzód i weszły do ​​Parlamentu.

„Jestem przeciwny skorumpowanym urzędnikom, którzy są u władzy”, powiedział protestujący Muhammad Ali, 41-letni robotnik, jeden z setek osób, które wkroczyły na obszar, w którym mieszczą się budynki rządowe i misje dyplomatyczne, zanim później spokojnie odszedł. .

Demonstranci zebrali się w budynku parlamentu irackiego
Demonstranci zebrali się w budynku irackiego parlamentu po tym, jak szturmowali tak zwaną „zieloną strefę”. Zdjęcie: Ahmed Dżalil/EPA

Protesty są najnowszym wyzwaniem dla bogatego w ropę Iraku, który pomimo rosnących światowych cen energii pozostaje pogrążony w politycznym i społeczno-gospodarczym kryzysie.

Blok klatki piersiowej wyszedł Wybory w październiku Jako największa frakcja parlamentarna pozostaje znacznie poniżej większości, a dziewięć miesięcy później utrzymuje się impas w kwestii tworzenia nowego rządu.

Tłumy krążyły po budynku parlamentu, machając flagami narodowymi i pozując do zdjęć, wiwatując i śpiewając.

Premier Mustafa Al-Kazemi wezwał demonstrantów do „natychmiastowego wycofania się”, ostrzegając, że służby bezpieczeństwa „zapewnią ochronę instytucjom państwowym i misjom zagranicznym oraz zapobiegną wszelkim naruszeniom bezpieczeństwa i porządku”.

Ale przyjmowała rozkazy od Przywódca szyitów al-Sadr Zanim tłumy protestujących zaczęły odchodzić jakieś dwie godziny później.

Al-Sadr napisał na Twitterze „Rewolucja reform i odrzucenie niesprawiedliwości i korupcji” na poparcie demonstrantów.

Dodał: „Twoje przesłanie zostało wysłuchane… sterroryzowałeś skorumpowanych”, wzywając demonstrantów do modlitwy „przed bezpiecznym powrotem do swoich domów”.

„Jesteśmy posłuszni mistrzowi”, cicho skandował tłum, gdy opuszczali parlament, termin honorujący Sadra poprzez uznanie go za potomka proroka Mahometa.

Zwolennicy niosą zdjęcie irackiego duchownego szyickiego Muktady as-Sadra w budynku parlamentu w Bagdadzie.
Zwolennicy irackiego duchownego szyickiego Muktady as-Sadra w budynku parlamentu w Bagdadzie. Zdjęcie: Ahmed Saad/Reuters

Blok Sadra zdobył 73 mandaty w zeszłorocznych wyborach, co czyni go największą frakcją w 329-osobowym parlamencie. Ale od czasu głosowania rozmowy o stworzeniu nowego rządu osłabły.

READ  Rosyjskie drony „kamikaze” uderzyły w Kijów, a Putin dotarł do sojuszniczej Białorusi

Demonstranci sprzeciwiają się kandydaturze Mohameda Al-Sudaniego, byłego ministra i byłego gubernatora prowincji, wybranego przez proirańskie ramy koordynacyjne na stanowisko premiera.

Ramy koordynacyjne przyciągają prawodawców z partii byłego premiera Nuri al-Malikiego, proirańskiego Sojuszu Fatah i politycznego ramienia dawnych sił Mobilizacji Ludowej dowodzonych przez szyitów.

„Jestem przeciwny kandydaturze Al-Sudani, ponieważ jest on skorumpowany” – dodał protestujący Mohamed Ali.

„Odrzucamy cały proces polityczny”, powiedział Bashar, protestujący w parlamencie, podając tylko swoje imię. Chcemy niezależnej osoby, która służy ludziom.

Irak pogrążył się w najgłębszym kryzysie politycznym w zeszłym miesiącu, kiedy 73 deputowanych z al-Sadr złożyło rezygnację.

Al-Sadr początkowo popierał ideę „rządu większościowego”, który wysłałby jego szyickich przeciwników poza ramy koordynacji do opozycji.

Były przywódca milicji zaskoczył wielu, zmuszając swoich zastępców do rezygnacji, co jest postrzegane jako próba wywarcia nacisku na przeciwników, aby przyspieszyli tworzenie rządu.

Pod koniec czerwca zaprzysiężono 64 nowych deputowanych, co uczyniło blok proirański największym w parlamencie.

Irackie siły bezpieczeństwa stoją na straży, gdy protestujący próbują szturmować Zieloną Strefę.
Irackie siły bezpieczeństwa stoją na straży, gdy protestujący próbują szturmować Zieloną Strefę. Zdjęcie: Ahmed Dżalil/EPA

Na początku tego miesiąca setki tysięcy muzułmańskich wyznawców lojalnych wobec Sadra uczestniczyło w piątkowych modlitwach w Bagdadzie, demonstrując siłę polityczną.

Ogromna frekwencja nadeszła pomimo ogromnego upału i braku osobistego duchownego szyickiego, co świadczyło o jego statusie silnego przywódcy politycznego, a także wielkiego autorytetu religijnego.