22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Protestujący rzucają zupą w Mona Lisę Da Vinci w Paryżu

Protestujący rzucają zupą w Mona Lisę Da Vinci w Paryżu

Aktualności

Wystarczy zetrzeć uśmiech z jej twarzy.

W niedzielę para działaczy na rzecz zmiany klimatu oblała Mona Lisę zupą dyniową w Luwrze w Paryżu, na co widzowie wstrzymali oddech, co wywołało nowe szokujące filmy.

„Co jest ważniejsze?” krzyczeli szaleni aktywiści po francusku. „Sztuka czy prawo do zdrowej i zrównoważonej diety?”

Obie wariatki są członkami grupy aktywistów „Riposta Alimetaire” lub Food Response, która wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​program ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska.

Demonstranci spryskali zupą szyby chroniące Monę Lisę. AP

Muzeum stwierdziło w oświadczeniu: „W niedzielę 28 stycznia 2024 r. około godziny 10:00 dwóch działaczy ruchu ekologicznego Riposte Alimentaire spryskało zupą dyniową pancerne szkło chroniące Monę Lisę”. Według CNN. „Natychmiast interweniowali pracownicy ochrony Luwru”.

Władze muzeum poinformowały, że złożyły skargę na działaczy.

Na szczęście legendarne XVI-wieczne arcydzieło Leonarda da Vinci nie ucierpiało dzięki bezpiecznemu szkłu zamontowanemu przed słynnym obrazem w muzeum.

Demonstranci rzucili produktem spożywczym w arcydzieło, aby zwiększyć świadomość na temat niestabilności żywności. AP

To nie był pierwszy raz, kiedy demonstranci wzięli na cel Monę Lisę i jej legendarny uśmiech.

W 2022 roku eko-wojownik ubrany w perukę i szminkę próbował przebić się przez szybę ochronną, a następnie w dziwacznym wypadku rzucił ciasto na talerz.

„Pomyśl o ziemi” – krzyknął mężczyzna. „Są ludzie, którzy niszczą Ziemię. Pomyśl o tym, mówią ci artyści, pomyśl o Ziemi. Dlatego to zrobiłem”.

Ten protest jest jednym z wielu aktów zniesławiania dzieł sztuki w celu podniesienia świadomości na temat problemów globalnych. AP

Jak podaje CNN, w 2009 roku kobieta rzuciła w znak ceramicznym kubkiem.

Arcydzieło Da Vinci nie było jedynym celem aktywistów – pod koniec 2022 roku protestujący obrzucili zupą pomidorową Heinz obraz „Słoneczniki” Vincenta van Gogha w National Gallery w Londynie.

Wandale, Anna Holland i Phoebe Plummer, zostali aresztowani.

Z drutami pocztowymihttps://nypost.com/2024/01/28/news/protesters-hurl-soup-at-da-vincis-mona-lisa-in-paris/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania