24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Projekt ustawy azylowej Rishiego Sunaka w Rwandzie ponosi porażkę w Izbie Lordów

Projekt ustawy azylowej Rishiego Sunaka w Rwandzie ponosi porażkę w Izbie Lordów

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Członkowie Izby Lordów ponieśli pierwszą porażkę w sprawie ustawy azylowej premiera Rishi Sunaka w Rwandzie, co miało na celu zapewnienie pełnej zgodności tego ustawodawstwa z prawem krajowym i międzynarodowym.

Około 274 członków izby wyższej brytyjskiego parlamentu głosowało w poniedziałek za zmianą projektu ustawy przedstawionego przez posła Partii Pracy Lorda Vernona Cokera, w porównaniu do 102 głosujących przeciw.

Druga poprawka, zaproponowana przez Lorda Davida Hope'a, byłego zastępcę prezesa Sądu Najwyższego, również została przegłosowana większością 102 głosów.

Wniosła o zmianę projektu ustawy w taki sposób, aby kraj środkowoafrykański był traktowany jako bezpieczny dopiero, „gdy ustalenia wynikające z Traktatu z Rwandy zostaną w pełni wdrożone i będą przestrzegane w praktyce”.

Ich rówieśnicy poparli także trzecią poprawkę mającą na celu zapewnienie istnienia systemu weryfikacji wdrożenia przez Wielką Brytanię i Rwandę zabezpieczeń określonych w prawnie wiążącym traktacie, który oba kraje podpisały pod koniec ubiegłego roku. Większość wynosząca 110 głosów w tym głosowaniu była największą porażką Sunaka w Izbie Lordów od czasu, gdy został premierem.

Ich rówieśnicy głosują w tym tygodniu nad prawie 50 poprawkami do ustawy Sunaka, która ma na celu usunięcie przeszkód prawnych utrudniających rządowe plany wysyłania osób ubiegających się o azyl do kraju Afryki Wschodniej i umożliwienia startu pierwszych lotów transportowych przed spodziewanymi w tym roku wyborami.

Wspólna Parlamentarna Komisja Praw Człowieka dołączyła do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, ekspertów ds. migracji i organizacji charytatywnych Ostrzeżenie w zeszłym miesiącu Projekt ustawy „fundamentalnie narusza zobowiązania Wielkiej Brytanii w zakresie praw człowieka”.

Jednym ze swoich kluczowych zobowiązań przedwyborczych Sunak uczynił „zatrzymywanie łodzi” przepływających przez kanał La Manche. Jak dotąd nikogo nie wysłano do Rwandy, a krytycy twierdzą, że szanse na to, że obecna ustawa umożliwi rychłe loty, są niewielkie, biorąc pod uwagę, że decyzje dotyczące deportacji można zaskarżyć przed sądami brytyjskimi i europejskimi.

READ  Co najmniej pięć osób zginęło w trzęsieniu ziemi o sile 6,1 stopnia u wybrzeży Zatoki Iranu

Wiele poprawek zaproponowanych przez partnerów ma na celu wzmocnienie przepisów dotyczących praw człowieka w ustawodawstwie. Jeden z wniosków przedstawiony przez jego kolegę z Partii Pracy, Shamiego Chakrabartiego, podważa główne założenie rządu, że Rwanda jest bezpiecznym miejscem do wysyłania osób ubiegających się o azyl, mimo że w zeszłym roku Sąd Najwyższy stwierdził inaczej.

Oczekuje się, że projekt ustawy napotka w tym tygodniu znaczny sprzeciw w Izbie Lordów, ale nadal prawdopodobnie przejdzie przez ostatnią przeszkodę parlamentarną pod koniec marca w Izbie Gmin.

Coker, były minister pracy, powiedział w debacie, że projekt ustawy stanowi dowód na to, że rząd „stwierdził, że fakty są nieprawdziwe, więc zmienimy je w drodze legislacji”.

Zauważył, że rząd Sunaka powołał się na potrzebę przestrzegania, w stosownych przypadkach, prawa międzynarodowego, w tym wspierania ustaleń dotyczących żeglugi na Morzu Czerwonym i pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej inwazję na Ukrainę na dużą skalę.

„To, co robi ten kraj, jest ważne, ponieważ często stoimy… mówiąc, że prawo międzynarodowe jest ważne, że należy stosować prawo międzynarodowe i należy go przestrzegać” – powiedział. „Jeśli tak się nie stanie, to jest to droga do chaosu.”

O komentarz zwrócono się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W poniedziałek Downing Street poinformowało, że rząd nadal zobowiązuje się do wysyłania lotów do Rwandy „wiosną”.

Ministrowie mają nadzieję, że wysłanie części osób ubiegających się o azyl do Rwandy odstraszy innych od ryzykownej podróży przez kanał La Manche i zacznie zmniejszać liczbę osób przedostających się do Wielkiej Brytanii tajnymi trasami.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało w poniedziałek, że w niedzielę na małych łódkach przepłynęło 327 osób, co stanowi drugą co do wielkości liczbę dzienną w tym roku.

„Premier koncentruje się na dostawach dla Brytyjczyków i zatrzymywaniu łodzi i jest jasny, że nasze partnerstwo z Rwandą jest jednym z kluczowych narzędzi umożliwiających osiągnięcie tego celu” – oznajmił w poniedziałek nr 10.

READ  Maduro nakazuje „natychmiastową” eksploatację ropy, gazu i kopalń w Essequibo w Gujanie

W zeszłym tygodniu brytyjski organ nadzorujący wydatki publiczne stwierdził, że polityka Sunaka wobec Rwandy może do końca dekady przekroczyć 580 milionów funtów, z czego większość stanowić będą płatności pomocowe.

W odpowiedzi Komisja ds. Rachunków Publicznych Commons oświadczyła, że ​​rozpocznie dochodzenie w sprawie kosztów partnerstwa Wielkiej Brytanii i Rwandy, aby sprawdzić, czy zapewnia ono „stosunek jakości do ceny”.