19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowo rozszerzone NATO rozpoczyna szkolenia w Finlandii, Norwegii i Szwecji w zakresie obrony swoich północnych terytoriów

Nowo rozszerzone NATO rozpoczyna szkolenia w Finlandii, Norwegii i Szwecji w zakresie obrony swoich północnych terytoriów

HELSINKI (AP) – NATO rozpocznie w poniedziałek szkolenia w celu obrony swojego nowo rozszerzonego terytorium na północy, kiedy ponad 20 000 żołnierzy z 13 krajów weźmie udział w prawie dwutygodniowych ćwiczeniach w północnych regionach Finlandii, Norwegii i Szwecji.

Przy udziale ponad 4000 fińskich żołnierzy Nordycki Plan Reagowania 2024 pod przewodnictwem Norwegii jest idealnym rozwiązaniem Nowicjusz w NATO Według fińskiej armii jest to największy w historii udział w ćwiczeniach zagranicznych.

„Po raz pierwszy Finlandia jako państwo członkowskie NATO weźmie udział w ćwiczeniach zbiorowej obrony terytoriów Sojuszu” – oznajmiły w oświadczeniu Fińskie Siły Obronne.

Finlandia, która dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km (830 mil), dołączyła do NATO w kwietniu 2023 r. Historyczny krok Po dziesięcioleciach niezaangażowania wojskowego. Z jej dawaniem Został on teraz ratyfikowany W przypadku wszystkich członków NATO sąsiadująca Szwecja finalizuje obecnie formalności związane z przystąpieniem do sojuszu wojskowego jako 32. członek – prawdopodobnie w marcu.

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia rozwinęły silne stosunki z NATO po zakończeniu zimnej wojny, jednak opinia publiczna była zdecydowanie przeciwna pełnemu członkostwu aż do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Brak sojuszu uznano za najlepszy sposób uniknięcia napięć z Rosją, jej potężnym sąsiadem w regionie Morza Bałtyckiego. Jednak rosyjska agresja spowodowała radykalną zmianę opinii publicznej w obu krajach, które w maju 2022 roku wspólnie złożyły wniosek o członkostwo w NATO.

Przez wiele lat odbywające się co pół roku ćwiczenia NATO, które odbywają się w dalekiej Arktyce północnej Norwegii, nosiły nazwę „Cold Back”.

Jednak Norweskie Siły Zbrojne podały na swojej stronie internetowej: „Dzięki rozszerzeniu NATO o Finlandię i ostatecznie Szwecję rozszerzamy obecnie ćwiczenia, aby objęły one Reakcję Północną”. W tym roku w równym stopniu gospodarzami ćwiczeń są Finlandia, Norwegia i Szwecja.

Kraje uczestniczące w ćwiczeniach, które trwają do 15 marca, to Belgia, Wielka Brytania, Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Szwecja i Stany Zjednoczone.

READ  Rosja i Korea Północna prowadzą rozmowy zbrojeniowe, a USA: Ukraina są na bieżąco aktualizowane

Prawie połowa uczestniczących sił będzie trenować w terenie. Pozostali będą szkolić się na morzu z udziałem ponad 50 okrętów podwodnych, fregat, korwet, lotniskowców i różnych okrętów desantowych, a także w powietrzu z udziałem ponad 100 samolotów bojowych, samolotów transportowych, samolotów nadzoru morskiego i helikopterów – według norweskiej armii. .

Norwescy urzędnicy wojskowi powiedzieli, że połączone wspólne szkolenie skupi się na obronie i ochronie w regionie nordyckim.

„Musimy być w stanie walczyć i powstrzymywać każdego, kto próbuje podważyć nasze granice, nasze wartości i naszą demokrację” – powiedział w oświadczeniu generał brygady Troon Strand z Królewskich Norweskich Sił Powietrznych, dowódca Norweskiego Centrum Operacji Powietrznych . Dodał: „W świetle obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie szkolenia są bardzo ważne i ważniejsze niż kiedykolwiek”.

„Daleka Północ to ważny i strategicznie położony region dla NATO” – podało NATO na swojej stronie internetowej, a ćwiczenia Northern Response 2024 „zwiększają gotowość i zdolność krajów nordyckich do prowadzenia wspólnych operacji na dużą skalę w trudnych warunkach pogodowych i klimatycznych”.

Finlandia Nowy prezydent Alexander Stubb7 marca wraz z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Sturem dokona inspekcji ćwiczeń w północnej Norwegii. To pierwsza podróż zagraniczna Stubba od czasu jego zaprzysiężenia na nowego prezydenta Finlandii i najwyższego dowódcy wojskowego 1 marca.