16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Projekt deklaracji G20 pozostawia pusty akapit dotyczący Ukrainy

Projekt deklaracji G20 pozostawia pusty akapit dotyczący Ukrainy

  • Nierozstrzygnięty jest zapis dotyczący wojny na Ukrainie – projekt
  • Szerpa pozostawia pusty akapit dotyczący geopolityki – projekt
  • Szczyt G20 jest zdominowany przez Zachód, pod nieobecność Xi i Putina
  • New Delhi zostało udekorowane, a część handlowa została zamknięta na czas spotkania

NOWE DELHI (Reuters) – Jak wynika z projektu, do którego dostał się Reuters, negocjatorom G20 nie udało się w piątek rozwiązać różnic w brzmieniu deklaracji ze szczytu w sprawie wojny na Ukrainie, pozostawiając potencjalny przełom przywódcom bloku podczas obu spotkań. Dzisiejsze spotkanie.

38-stronicowy projekt rozesłany wśród członków pozostawił klauzulę „sytuacji geopolitycznej” pustą, zatwierdzając jednocześnie 75 innych klauzul, które obejmowały zmiany klimatyczne, kryptowalutę i reformy wielostronnego banku rozwoju.

Szerpowie z G20 od wielu dni walczą o porozumienie w sprawie języka ze względu na różnice w czasie wojny, mając nadzieję, że uda im się przekonać Rosję do wydania oświadczenia.

„Deklaracja przywódców z New Delhi jest prawie gotowa i nie chcę się w nią zagłębiać… Ta deklaracja zostanie zalecona przywódcom” – powiedział wcześniej tego dnia Amitabh Kant, indyjski negocjator G20.

Jedno ze źródeł powiedziało agencji Reuters, że wspólna deklaracja może zostać przyjęta jednomyślnie lub nie. Może zawierać różne akapity ilustrujące poglądy różnych krajów. Lub zgodę i niezgodę można zapisać w jednym akapicie.

Drugie źródło podało: „Możemy wyjść poza różnice i wydać publiczne oświadczenie, w którym stwierdzimy, że powinniśmy osiągnąć pokój i harmonię na całym świecie, tak aby wszyscy się zgodzili”.

Według innego wysokiej rangi źródła w jednym z krajów G20, paragrafy dotyczące wojny z Ukrainą zostały zatwierdzone przez kraje zachodnie i przesłane do Rosji w celu uzyskania jej stanowiska.

Urzędnik powiedział, że Rosja ma możliwość zaakceptowania poglądów krajów zachodnich i wyrażenia swojego sprzeciwu w ramach oświadczenia. W przypadku braku porozumienia Indie będą musiały wydać oświadczenie prezydenta, co oznacza, że ​​G20 nie wyda deklaracji po raz pierwszy od 20 lat szczytów.

READ  Protesty w Chinach Covid: urzędnicy służby zdrowia bronią zerowej polityki Covid, ale obiecują, że zastosują pewne środki

Dyplomata UE powiedział, że Indie wykonują „znakomitą” robotę jako gospodarz, szukając kompromisów.

Ale jak dotąd Rosja uniemożliwia zawarcie porozumienia, które w przeciwnym razie byłoby akceptowalne dla wszystkich”.

Z dokumentu wynika, że ​​grupa zgodziła się zająć się problemem podatności na zadłużenie krajów o niskich i średnich dochodach w „skuteczny, kompleksowy i systematyczny sposób”, ale nie opracowała żadnego nowego planu działania.

Z projektu wynika również, że kraje zobowiązały się do wzmocnienia i zreformowania wielostronnych banków rozwoju, akceptując jednocześnie propozycję zaostrzenia przepisów dotyczących kryptowalut.

Na konferencji uzgodniono również, że świat potrzebuje rocznie łącznie 4 bilionów dolarów taniego finansowania na transformację energetyczną.

W piątek zwykle ruchliwe ulice stolicy, New Delhi, opustoszały, ponieważ przedsiębiorstwa, urzędy i szkoły zostały zamknięte w ramach środków bezpieczeństwa, aby zapewnić sprawny przebieg spotkania na wysokim szczeblu, które jest gospodarzem tego kraju.

Zburzono slumsy, a z ulic usunięto małpy i bezpańskie psy.

Po jedenaste, Putin zaginął

Oczekuje się, że Zachód i jego sojusznicy zdominują dwudniowy szczyt, który rozpoczyna się w sobotę w New Delhi. Chiński prezydent Xi Jinping będzie nieobecny na spotkaniu i wyśle ​​w jego miejsce premiera Li Qianga, nieobecny będzie także prezydent Rosji Władimir Putin.

W spotkaniu wezmą udział między innymi prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Olaf Schultz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, Mohammed bin Salman z Arabii Saudyjskiej i Fumio Kishida z Japonii.

Twarde stanowisko w sprawie wojny uniemożliwiło jak dotąd osiągnięcie porozumienia w sprawie choćby jednego oświadczenia na spotkaniach ministerialnych podczas indyjskiej prezydencji w G20, pozostawiając przywódcom, jeśli to możliwe, znalezienie sposobu na obejście problemu.

W piątek Chiny oświadczyły, że są gotowe współpracować ze wszystkimi stronami i dążyć do pozytywnego wyniku szczytu.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning wygłosił te uwagi po mediach raport Sunak powiedział, że Sunak obwinia Chiny za opóźnienie osiągnięcia porozumienia w różnych kwestiach, w tym w sprawie Ukrainy.

READ  Jest to możliwe tylko dzięki interwencji premiera Modiego

W New Delhi Sunak powiedział, że nie jest w jego mocy powiedzieć Indiom, jakie stanowisko powinny zająć w sprawie wojny na Ukrainie.

„Nie mam prawa mówić Indiom, jakie stanowisko powinny zająć w kwestiach międzynarodowych, ale wiem, że Indiom naprawdę zależy na praworządności międzynarodowej, Karcie Narodów Zjednoczonych i poszanowaniu integralności terytorialnej” – Sunak powiedział agencji prasowej ANI.

Indie unikają obwiniania Moskwy za wojnę i wzywają do rozwiązania w drodze dialogu i dyplomacji. W czwartek „Financial Times” doniósł, że Sunak będzie namawiał swojego indyjskiego odpowiednika, aby „wezwał” Rosję w związku z jej inwazją w lutym 2022 r.

Zobacz Indie

Rząd Modiego postrzega przewodnictwo Indii w grupie i szczyt jako wizytówkę szybko rozwijającej się gospodarki kraju i jego rosnącego miejsca w systemie geopolitycznym.

Na potrzeby zgromadzenia New Delhi zostało wyposażone w nowe miejsce na szczyt, fontanny, doniczki i oświetlenie wzdłuż głównych alei, a także tysiące uzbrojonych pracowników ochrony stojących na straży.

W piątek ponad 100 uchodźców tybetańskich zorganizowało protest daleko od centrum miasta, wzywając do dyskusji na temat „okupacji” ich kraju przez Chiny podczas szczytu.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała wcześniej, że Waszyngton jest gotowy współpracować z Indiami, aby pomóc w przygotowaniu oświadczenia na zakończenie szczytu, ale będzie to trudne.

W projekcie nie było mowy o stopniowej redukcji paliw kopalnych.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że przywódcy G20 mają władzę, aby zresetować kryzys klimatyczny, który „wymyka się spod kontroli” i nalegał, aby zmienili kształt globalnych zasad finansowych, które nazwał przestarzałymi i niesprawiedliwymi.

„Kryzys klimatyczny pogłębia się wykładniczo, ale zbiorowej reakcji brakuje ambicji, wiarygodności i pilności” – stwierdził Guterres w przemówieniu.

(Raporty: Manoj Kumar, Katya Golubkova i Krishn Kaushik; Reportaż Mahometa dla The Arabic Bulletin) Tekst: YB Rajesh i Aftab Ahmed; Pod redakcją Kim Coghill, Raju Gopalakrishnan i Nick Macfie

READ  Nowy premier Wielkiej Brytanii: kim będzie i kiedy rozpocznie się jego kadencja?

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę