5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Daniel Khalife: Policja przeszukuje największy park w Londynie w poszukiwaniu zbiegłego więźnia

Daniel Khalife: Policja przeszukuje największy park w Londynie w poszukiwaniu zbiegłego więźnia


Londyn
CNN

Policja w Londynie przeczesuje największy park w mieście w poszukiwaniu zbiegłego podejrzanego o terroryzm Uciekł z więzienia Przyczepiając się do spodu ciężarówki.

Metropolitan Police poinformowała w piątek, że przeszukuje Richmond Park w południowo-zachodnim Londynie, w pobliżu miejsca, w którym znajdowała się ciężarówka dostawcza Daniela Khalify W czwartek zauważono go podczas ucieczki z więzienia w Wandsworth.

W środę rano Khalifa zorganizował brawurową ucieczkę z więzienia Wandsworth w przebraniu szefa kuchni. Brytyjska agencja informacyjna PA Media podała, że ​​21-latek jest żołnierzem armii brytyjskiej i oczekuje na proces pod zarzutem terroryzmu za podłożenie fałszywych bomb w bazie wojskowej.

Rzecznik Metropolitan Police powiedział w piątkowym oświadczeniu: „W odpowiedzi na zapytania mediów dotyczące działań policji w Richmond Park możemy teraz potwierdzić, że jest to powiązane z poszukiwaniami Danielle Khalifa”.

Odnotowano wzmożoną aktywność policji w parku przez całą noc i do piątkowego poranka.

Richmond Park, największy z parków królewskich w Londynie, został uznany za narodowy rezerwat przyrody i rozciąga się na powierzchni ponad 2500 akrów. Park, ulubione miejsce rodzin i osób pragnących uciec od miasta, słynie z tego, że jest domem dla dużych stad jeleni.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Metropolitan Police oświadczyła w piątek, że rozważa możliwość, że ktoś z więzienia Wandsworth pomógł Khalifie w ucieczce.

Komisarz policji Mark Rowley powiedział brytyjskiej stacji radiowej LBC, że ucieczka z więzienia była „wyraźnie zaplanowana wcześniej”.

„Fakt, że udało mu się przypiąć pasami do spodu pojazdu, oznacza, że ​​w środku najwyraźniej trwały jakieś prace logistyczne” – powiedział, dodając, że policja „przyjrzy się wszystkiemu w ramach dochodzenia”.

Rowley dodał, że „niezwykle niepokojące” jest to, że Khalifa, oskarżony o terroryzm i przestępstwa wynikające z ustawy o tajemnicy urzędowej, „znowu znalazł się na wolności” i poprosił mieszkańców południowo-zachodniego Londynu o pomoc w identyfikacji obserwacji.

READ  Mieszkańcy przygranicznych wysp Japonii krytykują brak planu pomocy Tajwańczykom w ucieczce przed atakiem

W czwartek – drugi dzień poszukiwań – rząd brytyjski zapowiedział wyśledzenie Khalify.

W czwartek policja ustaliła harmonogram ucieczki Khalify.

Dodali, że zaginięcie żołnierza uznano o godzinie 7:50. Metropolitan Police została zaalarmowana 25 minut później, a funkcjonariusze namierzyli furgonetkę dostawczą o 8:37, zaledwie dwie mile na wschód od więzienia, na ulicy w Putney w południowo-zachodnim Londynie.

Do tego czasu Khalifa już nie było, a jedynymi, którzy przeżyli jego ucieczkę, byli funkcjonariusze, których znaleziono pod ciężarówką.

Brytyjski minister sprawiedliwości Alex Chalk powiedział, że rząd wszczyna niezależne śledztwo w sprawie incydentu. W czwartkowym przemówieniu przed brytyjskim parlamentem Chalk powiedział, że zarządził już wewnętrzne dochodzenie w sprawie decyzji o umieszczeniu Khalify w więzieniu o niskim poziomie bezpieczeństwa.

Posłowie opozycji w Wielkiej Brytanii skrytykowali rządzący rząd konserwatystów po ucieczce z więzienia, oskarżając ministrów o doprowadzenie wymiaru sprawiedliwości do niebezpiecznego stanu w wyniku wieloletnich programów oszczędnościowych.