4 grudnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjski prezydent Putin przybywa do Chin, aby okazać jedność wśród sojuszników

PEKIN (AP) – Prezydent Rosji Władimir Putin przybył w czwartek do Pekinu z dwudniową wizytą państwową w Chinach, co stanowi wyraz jedności między dwoma autorytarnymi sojusznikami, gdy Moskwa kontynuuje nową ofensywę na Ukrainie.

Wizyta Putina przypada w czasie, gdy Rosja stała się bardziej zależna gospodarczo od Chin po zakrojonej na szeroką skalę inwazji Moskwy na Ukrainę ponad dwa lata temu.

W przeddzień wizyty Putin w wywiadzie dla chińskich mediów powiedział, że Kreml jest gotowy do negocjacji w sprawie konfliktu na Ukrainie. „Jesteśmy otwarci na dialog w sprawie Ukrainy, ale negocjacje takie muszą uwzględniać interesy wszystkich krajów uczestniczących w konflikcie, w tym nasz” – chińska agencja informacyjna Xinhua cytuje wypowiedź Putina.

Dwudniowa wizyta prezydenta Rosji zbiega się z wizytą sił jego kraju Nacisnąłem atak W obwodzie charkowskim w północno-wschodniej Ukrainie, które rozpoczęło się w zeszłym tygodniu od najbardziej znaczącego najazdu na granicę od początku inwazji na pełną skalę, w wyniku którego prawie 8 000 osób zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów.

Wraz z wysiłkami Moskwy na rzecz wykorzystania zdobyczy w pobliskim obwodzie donieckim dwuletnia wojna wkroczyła w fazę krytyczną dla uszczuplonej armii ukraińskiej, która obecnie znajduje się w krytycznej sytuacji. Czekam na nowe dostawy Rakiety przeciwlotnicze i pociski artyleryjskie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych.

Agencja informacyjna New China News Agency (Xinhua) zacytowała wypowiedź Putina: „Nigdy nie odmówiliśmy negocjacji”. „Dążymy do kompleksowego, trwałego i sprawiedliwego rozwiązania tego konfliktu środkami pokojowymi. Jesteśmy otwarci na dialog w sprawie Ukrainy, ale takie negocjacje muszą uwzględniać interesy wszystkich krajów zaangażowanych w konflikt, w tym nasz własny”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wszelkie negocjacje muszą obejmować przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie sił rosyjskich, uwolnienie wszystkich więźniów, sąd dla osób odpowiedzialnych za agresję oraz gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Prezydent Rosji Władimir Putin przewodniczy spotkaniu z członkami nowego rządu na Kremlu w Moskwie, Rosja, wtorek, 14 maja 2024 r. (Wiaczesław Prokofiew, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

PLIK – Prezydent Chin Xi Jinping przemawia podczas toastu podczas państwowej kolacji w Pałacu Elizejskim w Paryżu, poniedziałek, 6 maja 2024 r. Prezydent Rosji Władimir Putin twierdzi, że jego reżim jest gotowy do negocjacji w sprawie konfliktu na Ukrainie w wywiadzie dla chińskich mediów w przeddzień wizyty u swojego partnera, Pekinu, który wspierał Moskwę w jej zakrojonej na szeroką skalę inwazji na sąsiada.  (Ludovic Marin, basen przez AP, plik)

PLIK – Prezydent Chin Xi Jinping przemawia podczas toastu podczas państwowej kolacji w Pałacu Elizejskim w Paryżu, poniedziałek, 6 maja 2024 r. Prezydent Rosji Władimir Putin twierdzi, że jego reżim jest gotowy do negocjacji w sprawie konfliktu na Ukrainie w wywiadzie dla chińskich mediów w przededniu wizyty u swojego partnera w Pekinie, który wspierał Moskwę w jej zakrojonej na szeroką skalę inwazji na sąsiada. (Ludovic Marin, basen przez AP, plik)

Chiny twierdzą, że są neutralne w konflikcie, ale poparły twierdzenia Moskwy, jakoby Zachód sprowokował Rosję do ataku na Ukrainę, pomimo publicznych przyznań Putina, że ​​jako powód ataku Putin miał chęć przywrócenia stuletnich granic Rosji.

Putin obwinił Zachód za fiasko negocjacji w pierwszych tygodniach wojny i pochwalił chiński plan pokojowy na Ukrainie, który pozwoli Moskwie skonsolidować zdobycze regionalne.

Powiedział: „Pekin proponuje praktyczne i konstruktywne kroki w celu osiągnięcia pokoju poprzez powstrzymanie się od realizacji własnych interesów i ciągłej eskalacji napięć oraz zmniejszenie negatywnego wpływu konfliktu na gospodarkę światową”.

Putin powiedział, że chińska propozycja na rok 2023, która została odrzucona przez Ukrainę i Zachód, może „położyć podwaliny pod proces polityczny i dyplomatyczny, który uwzględnia obawy Rosji dotyczące bezpieczeństwa i przyczynia się do osiągnięcia długoterminowego i trwałego pokoju”.

Kreml podał w oświadczeniu, że podczas rozmów w tym tygodniu Putin i chiński przywódca Xi Jinping „przeprowadzą szczegółową dyskusję na temat pełnego zakresu zagadnień związanych z kompleksowym partnerstwem, współpracą strategiczną oraz wskażą nowe kierunki dalszego rozwoju współpracy między UE”. dwa kraje.” Rosja i Chiny prowadzą również szczegółową wymianę poglądów na temat najpilniejszych kwestii międzynarodowych i regionalnych.

Wizyta wzmacnia wysiłki Chin i Rosji mające na celu obalenie zachodniego porządku demokratycznego pod przewodnictwem USA na rzecz bardziej autorytarnego modelu, który miażdży sprzeciw polityczny, prawa człowieka i wolność słowa. W tym miesiącu Putin rozpoczął piątą kadencję.

Przemawiając we wtorek w izbie wyższej rosyjskiego parlamentu, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa i Pekin są „obiektywnie zainteresowane utrzymaniem naszego postępu w wysiłkach na rzecz ustanowienia bardziej sprawiedliwego i demokratycznego porządku światowego”.

„Rosja i Chiny nie są osamotnione w swoich wysiłkach na rzecz zreformowania systemu międzynarodowego i pomocy w stworzeniu wielobiegunowego porządku światowego” – powiedział.

Ławrow zwrócił uwagę, że „duet Moskwa-Pekin odgrywa główną rolę w równoważeniu spraw globalnych”, dodając, że „zbliżająca się wizyta prezydenta Rosji w (Chinach) wzmocni naszą wspólną pracę”.

W miarę jak wojna wkracza w trzeci rok, Moskwa nawiązuje coraz bliższe stosunki z Pekinem, przenosząc większość swojego eksportu energii do Chin i polegając na chińskich firmach w zakresie importu zaawansowanych technologicznie komponentów dla rosyjskiego przemysłu wojskowego w celu obejścia zachodnich sankcji.

Wzmocniły się także stosunki wojskowe między Rosją a Chinami. Obydwa kraje przeprowadziły w ostatnich latach szereg wspólnych ćwiczeń wojennych, w tym ćwiczenia morskie i patrole bombowców dalekiego zasięgu nad Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim. Na terytorium drugiego kraju rozmieszczone zostały także rosyjskie i chińskie siły lądowe w celu przeprowadzenia wspólnych szkoleń.

Chiny pozostają głównym rynkiem zbytu dla rosyjskiej armii, jednocześnie znacząco rozwijając krajowy przemysł obronny, w tym budując lotniskowce i atomowe okręty podwodne.

Putin powiedział wcześniej, że Rosja dzieli się z Chinami bardzo wrażliwymi technologiami wojskowymi, co znacznie pomogło zwiększyć jej potencjał obronny. W październiku 2019 roku poinformował, że Rosja pomaga Chinom w opracowaniu systemu wczesnego ostrzegania umożliwiającego wykrywanie wystrzeleń rakiet balistycznych – systemu obejmującego naziemne radary i satelity, którymi dysponują jedynie Rosja i Stany Zjednoczone.

Bodin doniósł z Tajpej.