30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent UE Polska przysięga, że ​​nie podda się demokratycznym wojnom z Węgrami

Autor: Gabriela Bachinska

BRUKSELA (Reuters) – Dyrektor generalny Unii Europejskiej obiecał w środę, że nie podda się wojnom przeciwko demokratycznym standardom z Polską i Węgrami.

UE od lat jest w konflikcie z władcami migrantów w Budapeszcie i Warszawie o imigrację, dyskryminację kobiet i homoseksualistów oraz zwiększoną kontrolę państwa nad mediami, sądami, organizacjami wolontariackimi i naukowcami.

Takie działania podważają demokratyczną kontrolę i równowagę oraz naruszają podstawowe ideały 27-narodu.

„Te wartości są teraz zapisane w naszych europejskich umowach. To właśnie podpisaliśmy wszyscy, kiedy staliśmy się częścią tej Unii jako niezależne i suwerenne narody” – powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula van der Leyen w swoim corocznym orędziu politycznym.

„Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania tych wartości”.

Jego egzekutywa zwróciła się w zeszłym tygodniu do najwyższego sądu UE o nałożenie grzywien na części restrukturyzacji sądownictwa przeprowadzonej przez rządzącą partię w Warszawie, ale trybunał z siedzibą w Luksemburgu (ETS) uznał to za niezgodne z prawem.

„Dialog nie jest końcem, musi prowadzić do wniosków” – powiedział Van der Leyen. „Przyjmujemy podwójne podejście do dialogu i zdecydowanych działań. To właśnie zrobiliśmy w zeszłym tygodniu. I będziemy to nadal robić”.

Pieniądze za wartości

W środę Warszawa ma ogłosić się „wolna od LGPT” w niektórych częściach Polski. Rzecznik komisji powiedział, że nie otrzymano żadnych komunikatów, dopóki Van der Leyen nie skończył swojego przemówienia.

Status przemówienia związkowego Van der Leyena z zeszłego roku stwierdzał, że w UE nie ma miejsca na takie „nieludzkie” strefy i że pomoc finansowa dla nich została zawieszona.

Komisja wszczęła tego lata działania prawne przeciwko Węgrom w związku z nowym prawem zakazującym używania substancji, które mają promować homoseksualizm.

Coraz bardziej zaciekłe konflikty są bardziej kosztowne dla samozwańczych „eliperali”.

Osiemnaście z 27 krajów w obozie – ale nie Polska czy Węgry – otrzymało już zgodę komisji na ich krajowe plany wydatków, otwierając dostęp do dodatkowych miliardów euro od federacji, aby pomóc wznowić wzrost dotknięty epidemią rządową.

READ  Polskie FM mówi, że Polska nigdy nie uzna regionalnych zmian na Ukrainie w związku z rosyjską okupacją

Van der Leyen powiedział, że Węgry nadal muszą zrobić więcej, aby walczyć z korupcją: „Chcemy, aby te środki znalazły się w krajowych planach naprawy, w przeciwnym razie nie będziemy w stanie zaakceptować tych planów”.

Cięcia na innych podpisach są również możliwe w ramach nowego planu dostępu do funduszy UE w celu poszanowania praworządności.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić budżet UE” – powiedział Van der Leyen, który zapowiedział, że w nadchodzących tygodniach Komisja wyśle ​​pierwsze ostrzeżenia do państw członkowskich w ramach jeszcze nieprzetestowanego mechanizmu.

(Raportowanie Gabrieli Bachinskiej, red. Marine Strauss, William McLean)