16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polskie centra handlowe uświadamiają inwestorom, dlaczego 90% udziałowców EPP mieliby stanowić mieszkańcy RPA?

Polskie centra handlowe uświadamiają inwestorom, dlaczego 90% udziałowców EPP mieliby stanowić mieszkańcy RPA?

Zdjęcie: CEO EPP, Tomas Traslow: nadesłane przez EPP

  • Holenderski właściciel centrum handlowego EPP twierdzi, że ponad 90% jego udziałowców to nadal inwestorzy z RPA.
  • Mimo, że wszystkie centra handlowe firmy znajdują się w Polsce, nie posiada aktywów w SA.
  • Głównym tego powodem może być zapotrzebowanie na zróżnicowaną ekspozycję ich nieruchomości poprzez poszukiwanie zielonych pastwisk wzdłuż wybrzeża.

Pięć lat po utworzeniu holenderskiej firmy deweloperskiej EPP, po transakcji pomiędzy Redfine Properties a polskim deweloperem Echo Investment, jej udziałowcami nadal są głównie inwestorzy z RPA.

Firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Luksemburgu oraz w radzie głównej JSE. Jest największym właścicielem nieruchomości handlowych w Polsce, posiadającym portfel 29 nieruchomości handlowych i 6 kompleksów biurowych. Ale nie ma własności w RPA.

Cieszy się jednak poparciem lokalnych inwestorów, a Redfine posiada 50% udziałów w spółce. Ale fundusze emerytalne i inni lokalni inwestorzy również będą posiadać swoje akcje.

„Większość naszych inwestorów to nadal mieszkańcy RPA, nie 100%, ale 90%”, powiedział dyrektor generalny EPP Tomas Traslow.

Kiedy pięć lat temu utworzono EPL, firma miała możliwość notowania na JSE, aby pozyskać kapitał na rozwój swojej działalności, powiedział, dodając, że istnieje ogromny popyt ze strony różnych funduszy emerytalnych w RPA.

„Wierzę, że główna przyczyna niepokoju trwa do dziś” – powiedział Troslow.

Lepsze możliwości gospodarcze, strategia rządowa-19

Trzóslo początkowo myślał, że inwestorzy dostrzegli okazję do dywersyfikacji swoich aktywów. Ale teraz, gdy sektor Covid-19 został wywrócony do góry nogami, inwestorzy z większym zainteresowaniem patrzą na swoje portfele, zastanawiając się, ile ich inwestycji związanych z nieruchomościami powinno być w RPA.

Wszystkie aktywa w Polsce, gdzie 51% populacji jest w pełni zaszczepionych, opowiadają się za EPL. Inwestorzy mogą spodziewać się mniejszych spadków koniunktury w przyszłości w porównaniu do SA, gdzie w pełni zaszczepionych jest tylko ponad 7 mln osób.

Zyskuje również mniej zatrudnienia. Jego wzrost PKB i sprzedaż detaliczna są wyższe niż średnia UE i oczekuje się, że utrzyma się przez najbliższe dwa lata.

„Prognozy wydatków detalicznych, prognozy PKB, niskie stopy bezrobocia w kraju, myślę, że wszystko to składa się na stosunkowo dobrą perspektywę dla bazy aktywów EPL i może być analizowane przez niektórych afrykańskich inwestorów.”

Ale ilekroć Polacy usuwają ograniczenia blokowania i ponownie otwierają sklepy, ludzie wracają. W miesiącach niehandlowych w okresie objętym przeglądem – od lutego i od maja do lipca – sprzedaż najemców EPP wzrosła średnio o 4% w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2019 roku.

Firma poinformowała, że ​​penetracja e-commerce w Polsce spadła z 9,8% do 7,4% w styczniu 2021 r., kiedy centra handlowe były w pełni handlowe.

„Jest duży zespół, który nie chce wysyłać rzeczy tam iz powrotem, czekając” – powiedział Truslow. „Młodzi ludzie tutaj kochają swoje telefony komórkowe, media społecznościowe i internet, a to będzie silniejsze.

„Ale jest wystarczająco dużo miejsca, aby ludzie przychodzili do centrów handlowych” – dodał.

Inną rzeczą, w którą EPP wierzy, jest niska koncentracja centrów handlowych w Polsce. Strategią grupy jest posiadanie dużych, dominujących centrów handlowych w średnich i dużych miastach w Polsce.

Polska nigdy nie była przesadzona. Byłem tam dwa razy w RPA – powiedział Truslow.

Przychody netto z aktywów netto EPP wzrosły o 12% za rok zakończony 30 czerwca w związku z tym, jak dynamika Polski pomogła jej odzyskać działalność detaliczną. Dochód z akcji grupy wzrósł o 54% do 3,66 eurocenta. Firma kontynuuje rozwój ze względu na pozytywne możliwości dla wydatków detalicznych w Polsce. W marcu 2021 roku kupił cztery parki handlowe.

READ  UE musi uważać na konsekwencje stosowania protekcjonizmu: były wicepremier Polski

Zdobądź największe historie biznesowe Wyślij do ciebie e-mail W każdy dzień roboczy.

Iść do Następnie 24 pierwsza strona.