30 maja, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Izrael odwołał swojego ambasadora, aby zaprotestował przeciwko podpisaniu przez Polskę ustawy anty-odkupieńczej

Izrael odwołał swojego ambasadora z Polski na protest Nowe prawo Ogranicza możliwość odzyskania mienia przejętego przez nazistów podczas Holokaustu i zatrzymanego przez powojennych komunistycznych władców.

„Polska zatwierdziła dziś – nie po raz pierwszy – niemoralne, antysekciarskie prawo” – powiedział minister spraw zagranicznych Yer Lbitz w nagraniu wideo opublikowanym w sobotę wieczorem.

„Dzisiejszego wieczoru poinstruowałem osoby odpowiedzialne w naszej ambasadzie w Warszawie [Tal Ben-Ari Yaalon] Musimy natychmiast wrócić do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony ”- powiedział Lobid.

Jakow Liwne, nowo mianowany ambasador w Polsce, został poproszony o pozostanie w Izraelu „na jakiś czas”.

Ponadto Lapid poprosił ambasadora Polski Marka Machrowskiego, aby nie wracał do kraju.

„Musi wykorzystać czas, który ma w swoich rękach, aby wyjaśnić żołnierzom, czym jest Holokaust obywatelom Izraela, a my nie będziemy tolerować znieważania pamięci tych, którzy zginęli i pamięci Holokaustu”.

Polskie MSZ negatywnie oceniło odpowiedź Izraela i „bezpodstawną decyzję” o wycofaniu swojego ambasadora, ostrzegając, że posunięcie to „poważnie zaszkodziło” stosunkom obu krajów.

Dodał, że polski rząd „podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze wyważoną politykę w stosunkach dwustronnych”.

Oba kraje miały nadzieję, że prezydent Polski Andrzej Duda uniknie podpisania kontrowersyjnej ustawy i pracowały, aby temu zapobiec.

Jednak ich wysiłki poszły na marne.

Duda powiedział w sobotę: „Dziś podjąłem decyzję w sprawie tej akcji, która w ostatnich miesiącach była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w kraju i za granicą”. Dodał: „Po dogłębnej analizie zdecydowałem się podpisać poprawkę”.

READ  General Dynamics uważa, że ​​sprzedaż czołgów Abrams do Polski posunie się naprzód

Było to posunięcie, które pogłębiło kryzys między dwoma krajami, jeszcze bardziej wzmacniając dotychczasowe silne relacje. Do tego kryzysu Polska była wiernym sojusznikiem Izraela w Unii Europejskiej.

Premier Naphtali Bennett powiedział: „To poważny krok, którego Izrael nie może zignorować.

„Izrael rozważa bardzo grawitacyjny aspekt prawa, który uniemożliwia Żydom otrzymanie odszkodowania za mienie skradzione im podczas Holokaustu i żałuje, że Polska zdecydowała się dalej krzywdzić tych, którzy stracili wszystko.

„To była haniebna decyzja i upokarzająca zniewaga dla pamięci o masakrze” – dodał Bennett.

Przed II wojną światową Polska była jedną z największych społeczności żydowskich na świecie, ale została prawie zniszczona przez nazistów i byłych żydowskich właścicieli nieruchomości oraz ich potomków, którzy walczyli o odszkodowania.

Do tej pory żydowscy cudzoziemcy lub ich potomkowie mogli nielegalnie ubiegać się o własność i ją odzyskać, ale polscy urzędnicy argumentowali, że powoduje to niepewność co do własności nieruchomości.

W 2015 roku Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin, po upływie którego nie mógł zaskarżyć decyzji administracyjnych dotyczących nieruchomości. Zmiany w ustawie zostały zatwierdzone przez polski parlament na początku tego tygodnia.

Ustawa określa 30-letni limit roszczeń windykacyjnych.

Sprawa mienia żydowskiego w Polsce jest bardziej złożona, ponieważ w przeciwieństwie do innych krajów UE nie tworzy funduszu odszkodowań dla osób, których mienie zostało skonfiskowane. Najnowsza ustawa została podpisana w Polsce. „

Sekretarz stanu USA Anthony Blingen powiedział w czwartek, że Waszyngton jest „głęboko zaniepokojony” uchwaleniem ustawy przez polski parlament i wezwał Dudę, by nie podpisywał jej.

Waszyngton jest jednym z najważniejszych sojuszników Warszawy, ale inne kwestie, takie jak pogarszające się stosunki między oboma krajami w związku z kryzysem majątkowym, czy plany opozycji dotyczące wprowadzenia zmian, mają na celu wyciszenie należącego do USA kanału informacyjnego. Rząd.

READ  Lokalne podsumowanie: hokej kobiet Yarmouth / Freeboard przypadł Edwardowi Little'owi / Levittowi / Polska

Światowa Organizacja Odbudowy Żydów (WJRO) w sobotę wezwała polski rząd do podjęcia działań na rzecz rozwiązania sporów majątkowych w przeszłości.

„Demokracja i sprawiedliwość w Polsce osiągnęły nowy upadek, ponieważ prezydent Duda podpisał ustawę, która prawie uniemożliwiła wszystkim byłym polskim właścicielom nieruchomości nielegalne przejmowanie mienia w czasach komunizmu” – powiedział pełniący obowiązki prezesa WJRO Gideon Taylor. Raport został wysłany do Reutera.

Minister obrony Penny Kants powiedziała: „Jako syn ocalałych z Holokaustu jestem głęboko zaniepokojony ustawą uchwaloną w Polsce.

„Odzyskanie mienia jest niewielką, ale znaczącą częścią realizacji praw ocalałych i uznania tych, którzy zginęli w największym na świecie ludobójstwie. Wzywam moich międzynarodowych partnerów do jednomyślnego potępienia tego posunięcia” – powiedział Kants.

Polska nawiązała stosunki z Izraelem w 1948 r., ale zerwała je po wojnie sześciodniowej w 1967 r. Stosunki te nawiązała ponownie w 1990 r. po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Omri Nahmias przyczynił się do powstania tego raportu