29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Izrael odwołał swojego ambasadora, aby zaprotestował przeciwko podpisaniu przez Polskę ustawy anty-odkupieńczej

Izrael odwołał swojego ambasadora z Polski na protest Nowe prawo Ogranicza możliwość odzyskania mienia przejętego przez nazistów podczas Holokaustu i zatrzymanego przez powojennych komunistycznych władców.

„Polska zatwierdziła dziś – nie po raz pierwszy – niemoralne, antysekciarskie prawo” – powiedział minister spraw zagranicznych Yer Lbitz w nagraniu wideo opublikowanym w sobotę wieczorem.

„Dzisiejszego wieczoru poinstruowałem osoby odpowiedzialne w naszej ambasadzie w Warszawie [Tal Ben-Ari Yaalon] Musimy natychmiast wrócić do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony ”- powiedział Lobid.

Jakow Liwne, nowo mianowany ambasador w Polsce, został poproszony o pozostanie w Izraelu „na jakiś czas”.

Ponadto Lapid poprosił ambasadora Polski Marka Machrowskiego, aby nie wracał do kraju.

„Musi wykorzystać czas, który ma w swoich rękach, aby wyjaśnić żołnierzom, czym jest Holokaust obywatelom Izraela, a my nie będziemy tolerować znieważania pamięci tych, którzy zginęli i pamięci Holokaustu”.

Polskie MSZ negatywnie oceniło odpowiedź Izraela i „bezpodstawną decyzję” o wycofaniu swojego ambasadora, ostrzegając, że posunięcie to „poważnie zaszkodziło” stosunkom obu krajów.

Dodał, że polski rząd „podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze wyważoną politykę w stosunkach dwustronnych”.

Oba kraje miały nadzieję, że prezydent Polski Andrzej Duda uniknie podpisania kontrowersyjnej ustawy i pracowały, aby temu zapobiec.

Jednak ich wysiłki poszły na marne.

Duda powiedział w sobotę: „Dziś podjąłem decyzję w sprawie tej akcji, która w ostatnich miesiącach była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w kraju i za granicą”. Dodał: „Po dogłębnej analizie zdecydowałem się podpisać poprawkę”.

READ  Strongvac, szczepionka przeciwko uduszeniu koni, jest już dostępna w sprzedaży w Polsce.

Było to posunięcie, które pogłębiło kryzys między dwoma krajami, jeszcze bardziej wzmacniając dotychczasowe silne relacje. Do tego kryzysu Polska była wiernym sojusznikiem Izraela w Unii Europejskiej.

Premier Naphtali Bennett powiedział: „To poważny krok, którego Izrael nie może zignorować.

„Izrael rozważa bardzo grawitacyjny aspekt prawa, który uniemożliwia Żydom otrzymanie odszkodowania za mienie skradzione im podczas Holokaustu i żałuje, że Polska zdecydowała się dalej krzywdzić tych, którzy stracili wszystko.

„To była haniebna decyzja i upokarzająca zniewaga dla pamięci o masakrze” – dodał Bennett.

Przed II wojną światową Polska była jedną z największych społeczności żydowskich na świecie, ale została prawie zniszczona przez nazistów i byłych żydowskich właścicieli nieruchomości oraz ich potomków, którzy walczyli o odszkodowania.

Do tej pory żydowscy cudzoziemcy lub ich potomkowie mogli nielegalnie ubiegać się o własność i ją odzyskać, ale polscy urzędnicy argumentowali, że powoduje to niepewność co do własności nieruchomości.

W 2015 roku Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin, po upływie którego nie mógł zaskarżyć decyzji administracyjnych dotyczących nieruchomości. Zmiany w ustawie zostały zatwierdzone przez polski parlament na początku tego tygodnia.

Ustawa określa 30-letni limit roszczeń windykacyjnych.

Sprawa mienia żydowskiego w Polsce jest bardziej złożona, ponieważ w przeciwieństwie do innych krajów UE nie tworzy funduszu odszkodowań dla osób, których mienie zostało skonfiskowane. Najnowsza ustawa została podpisana w Polsce. „

Sekretarz stanu USA Anthony Blingen powiedział w czwartek, że Waszyngton jest „głęboko zaniepokojony” uchwaleniem ustawy przez polski parlament i wezwał Dudę, by nie podpisywał jej.

Waszyngton jest jednym z najważniejszych sojuszników Warszawy, ale inne kwestie, takie jak pogarszające się stosunki między oboma krajami w związku z kryzysem majątkowym, czy plany opozycji dotyczące wprowadzenia zmian, mają na celu wyciszenie należącego do USA kanału informacyjnego. Rząd.

READ  „Niezwykła” 300-letnia sztuczna kość ze złota, miedzi i wełny odkryta w Polsce

Światowa Organizacja Odbudowy Żydów (WJRO) w sobotę wezwała polski rząd do podjęcia działań na rzecz rozwiązania sporów majątkowych w przeszłości.

„Demokracja i sprawiedliwość w Polsce osiągnęły nowy upadek, ponieważ prezydent Duda podpisał ustawę, która prawie uniemożliwiła wszystkim byłym polskim właścicielom nieruchomości nielegalne przejmowanie mienia w czasach komunizmu” – powiedział pełniący obowiązki prezesa WJRO Gideon Taylor. Raport został wysłany do Reutera.

Minister obrony Penny Kants powiedziała: „Jako syn ocalałych z Holokaustu jestem głęboko zaniepokojony ustawą uchwaloną w Polsce.

„Odzyskanie mienia jest niewielką, ale znaczącą częścią realizacji praw ocalałych i uznania tych, którzy zginęli w największym na świecie ludobójstwie. Wzywam moich międzynarodowych partnerów do jednomyślnego potępienia tego posunięcia” – powiedział Kants.

Polska nawiązała stosunki z Izraelem w 1948 r., ale zerwała je po wojnie sześciodniowej w 1967 r. Stosunki te nawiązała ponownie w 1990 r. po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Omri Nahmias przyczynił się do powstania tego raportu