1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Polski wierzy, że Trump może zakończyć wojnę na Ukrainie w ciągu 24 godzin

Prezydent Polski wierzy, że Trump może zakończyć wojnę na Ukrainie w ciągu 24 godzin

Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział w środę dziennikarzom, że były prezydent Donald Trump spełni obietnicę zakończenia wojny na Ukrainie w ciągu 24 godzin.

„Z własnego doświadczenia jako Prezydenta RP mogę powiedzieć… co [Trump] To, co mi obiecano, spełniło się” – powiedział Duda na konferencji prasowej podczas środowej wizyty w Rwandzie.

„Mogę więc powiedzieć, że prezydent Trump dotrzymuje słowa i jeśli coś powie, traktuje to poważnie” – dodał polski przywódca. – To wszystko, co mogę na razie powiedzieć.

Ówczesny prezydent USA Donald Trump (po lewej) wita prezydenta Polski Andrzeja Dudę w Białym Domu w Waszyngtonie, 24 czerwca 2020 r. DC Duda powiedział w środę reporterom, że ma nadzieję, że Trump dotrzyma swoich obietnic…


True Anchorer/Getty Images

Duda odpowiadał na pytania, czy jego zdaniem obietnica Trumpa szybkiego zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej jest „realistyczna”. Były prezydent wielokrotnie zapewniał, że zakończy wojnę w ciągu jednego dnia, jeśli powróci na urząd w listopadzie, choć Ukraina i Rosja wyrażały wątpliwości co do jego zdolności do prowadzenia rozmów pokojowych.

Newsweek W środę skontaktowano się e-mailem z działaczami kampanii Trumpa w celu uzyskania komentarza na temat raportu Dudy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dwukrotnie zapraszał Trumpa na spotkanie z urzędnikami w Kijowie, aby dotrzymać obietnicy. Jeśli chodzi o współpracę prezydenta Joe Bidena z Ukrainą, były prezydent odrzucił zaproszenie Zełenskiego w listopadzie.

„[Trump] Zełenski w styczniowym wywiadzie dla brytyjskiego nadawcy Matta Freya, zapytany, czy boi się szans Trumpa na wygraną, powiedział, że nie będzie mówił o Rosji, ale podejmie własną decyzję bez żadnej ze stron. Wybory 2024. Ukraiński przywódca w rozmowie z Frejem nazwał także obietnicę byłego prezydenta „bardzo niebezpieczną”.

READ  Stany Zjednoczone zwiększają presję na Polskę w sprawie odzyskania Holokaustu

W zeszłym miesiącu w rozmowie z reporterami rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał, że Rosja nie ma pojęcia, w jaki sposób Trump mógłby zakończyć prawie dwuletni konflikt. Pieskow dodał, że Moskwa „nie kontaktowała się” z byłym prezydentem w sprawie jego planów negocjacyjnych.

Pojawiły się pytania o to, co druga kadencja Trumpa będzie oznaczać dla wojny na Ukrainie. Były prezydent, mimo że postawiono mu 91 zarzutów karnych, prowadzi wyścig o kolejnego kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta od czasu ogłoszenia swojej kampanii w 2024 roku. Okazał pogardę dla dalszego wsparcia USA dla armii Kijowa i wielokrotnie krytykował NATO.

„To zależy od tego, czy będą nas dobrze traktować” – powiedział Trump podczas styczniowego wydarzenia w Fox News, zapytany, czy pozostanie zdecydowanie w obozie zachodnim. „Spójrzcie, NATO wykorzystało nasz kraj. Kraje europejskie skorzystały”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w zeszłym tygodniu w wywiadzie, że ktokolwiek wygra listopadowe wybory, „Stany Zjednoczone pozostaną niezłomnym sojusznikiem”.