16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Meksyku krytykuje wsparcie wojskowe USA dla Ukrainy

Prezydent Meksyku krytykuje wsparcie wojskowe USA dla Ukrainy

MEKSYK (Reuters) – Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador w poniedziałek skrytykował pomoc wojskową USA dla Ukrainy jako „irracjonalną”, zintensyfikował swoją krytykę wysiłków wojennych i wezwał Waszyngton do przeznaczenia większych środków na pomoc Ameryce Łacińskiej. Państwa.

Lopez Obrador od dawna wzywa Stany Zjednoczone do przeznaczenia większych środków na wsparcie rozwoju gospodarczego w Ameryce Środkowej i na Karaibach w celu złagodzenia presji migracyjnej.

Podczas swojej zwykłej codziennej konferencji prasowej Lopez Obrador skrytykował Kongres USA za niezapewnienie środków finansowych regionowi, po czym nawiązał do zeszłotygodniowych kontrowersji wokół tymczasowej ustawy o finansowaniu, która pozbawia Ukrainę dalszej pomocy.

„Właśnie przyglądałem się, dlaczego nie można teraz pozwolić im na udzielanie pomocy wojnie na Ukrainie” – powiedział. „Ale ile przeznaczono na wojnę na Ukrainie? 30 do 50 miliardów dolarów na wojnę. To najbardziej irracjonalna rzecz, jaką można uzyskać. I jest druzgocąca”.

„Muszą zatem dostosować swoją strategię i nauczyć się szacunku; to nie czas, aby ignorowali władze Meksyku” – dodał Lopez Obrador.

Ani Departament Stanu USA, ani Ambasada Ukrainy w Meksyku nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Lewicowy Lopez Obrador starał się zachować neutralność Meksyku podczas wojny i krytykował zachodnią pomoc wojskową dla Kijowa. Zaproponował także podjęcie rozmów pokojowych w celu zakończenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Dwa tygodnie temu prezydent bronił obecności rosyjskiej jednostki wojskowej na weekendowej paradzie z okazji Dnia Niepodległości Meksyku, po ostrej krytyce, że jego kraj zapewnił platformę siłom, które najechały Ukrainę.

READ  Ośmiu kandydatów startuje na miejsce premiera Wielkiej Brytanii Johnsona

Jednak jego rząd poparł kilka ważnych rezolucji ONZ krytykujących rolę Rosji w konflikcie.

Relacjonuje Dave Graham. Redakcja: Deepa Babington i Jonathan Oatis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę