31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Liberii George Weah przyznaje zwycięstwo swojemu politycznemu rywalowi

Prezydent Liberii George Weah przyznaje zwycięstwo swojemu politycznemu rywalowi

Brendan Smalowski/Joel Saget/AFP/Getty Images

Joseph Boakai (z lewej) i George WeahCNN

Prezydent Liberii George Weah przyznał się do porażki z kandydatem opozycji Josephem Boakai po zaciętej drugiej turze wyborów.

Weah, była gwiazda piłki nożnej, nazwała Boakai po tym, jak krajowa komisja wyborcza ogłosiła w piątek wstępne wyniki.

Krajowa komisja wyborcza podała, że ​​po podliczeniu prawie wszystkich głosów Boakai, 78-letni były wiceprezydent Liberii, otrzymał 51% głosów.

W przemówieniu do narodu Weah powiedział: „Ogłoszone dziś wieczorem wyniki, choć nie ostateczne, wskazują, że ambasador Joseph N. Buckeye rozwija się poza naszym zasięgiem. Kilka minut temu rozmawiałem z prezydentem-elektem Josephem N. Boakai, aby pogratulować mu zwycięstwa.

„Dziś wieczorem, gdy poznamy wyniki, zdajmy sobie również sprawę, że prawdziwymi zwycięzcami tych wyborów są obywatele Liberii” – dodał.

Prezydent Weah został wybrany na urząd w 2018 r. i ustąpi ze stanowiska w styczniu.

Druga tura rozpoczęła się, gdy 57-letni Weah wygrał wybory zorganizowane wcześniej w październiku zaledwie 7 000 głosów nad swoim politycznym rywalem Boakai. Nie udało mu się jednak osiągnąć progu 50% wymaganego do całkowitego zwycięstwa.

Weah starał się o reelekcję na drugą sześcioletnią kadencję po burzliwej pierwszej kadencji, naznaczonej skandalami korupcyjnymi i zarzutami złego zarządzania.

Chwalono go za natychmiastowe ustąpienie w celu zapewnienia pokojowego przekazania władzy, co stanowi kamień milowy w kruchej demokracji w Liberii, która była świadkiem wojny domowej i zabójstw byłych przywódców sprawujących urząd.

W ostatnich latach w Afryce Zachodniej i Środkowej miała miejsce także fala zamachów stanu.

Prezydent Nigerii Bola Tinubu był jednym z pierwszych, którzy pogratulowali nowemu prezydentowi-elektowi, chwaląc jednocześnie wspaniały przykład Weaha, absolutny patriotyzm i umiejętności mężów stanu. „Zakwestionował stereotyp, że pokojowe przekazanie władzy w Afryce Zachodniej jest nie do utrzymania” – stwierdzono w oświadczeniu wydanym przez prezydencję nigeryjską.

READ  Prezydent USA Biden opuszcza Kambodżę jako gospodarza szczytu ASEAN