16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier Polski wspiera Białorusinów po opinii aliantów

Warszawa – Premier Polski obiecał w poniedziałek, że rząd zawsze będzie wspierał naród białoruski, który walczy o demokrację, i rozważył sugestię, że wysoki rangą członek jego partii rządzącej może podlegać polskiej jedności.

Najgorsze frakcje polityczne w Polsce od dawna zjednoczyły się we wspieraniu tych na Białorusi, którzy sprzeciwiają się dyktaturze wieloletniego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Dla Polski, przez długi czas wchłoniętej i kontrolowanej przez Moskwę, jednolity front przeciwko dyktaturze na Wschodzie jest uważany za cnotę przekraczającą wszelkie podziały obywatelskie.

Czyli Swietłana Sikana ous Skaya, czołowy kandydat na prezydenta w zeszłorocznych wyborach na Białorusi Spotkanie z prezydentem Warszawy w zeszłym tygodniu Rafał Traskowski, przywódca centrowej opozycji, od dawna skłócony z rządzącą prawicową partią Prawo i Sprawiedliwość.

Reklama

Richard Derlecki, wiceprzewodniczący parlamentu i czołowy członek rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, ze złością napisał na Twitterze: „Jeśli Czikanuskaja chce promować antydemokratyczne protesty w Polsce i przemawiać na spotkaniu Troskowskiego, powinien szukać pomocy w Moskwie, białoruskiej opozycji to nie jest po stronie naszych przeciwników. „

Później w kolejnym komentarzu na Facebooku Terlecki dodał, że Chikanuskiej łatwo było „stracić sympatię większości Polaków”.

Te komentarze sprowokowały wielu Polaków i pojawiły się żądania opozycji, by złożył rezygnację. Niektórzy wskazują, że został uwięziony przez reżim na Białorusi przy wsparciu Kremla, męża działacza opozycji Sikana ous Skaya.

– Rhysard Terlecki nie powinien stracić stanowiska, ale powinien zniknąć z życia publicznego – powiedział Marek Mikalski, politolog i profesor Uniwersytetu Śląskiego.

Reklama

„Nawet jeśli nie wiemy, może wygrał wybory prezydenckie” – powiedział TVN24. „Ten rodzaj pogardliwego tonu jest zgubny dla interesów polskiego rządu”.

Premier Mattus Moraviski, zapytany w poniedziałek o sprawę, zaczął od obrony rekordu Derleckiego. Przypomniał, że Terlecki był aktywny w walce o demokrację w Polsce w latach 70. i 80. i został aresztowany przez komunistycznych urzędników.

READ  Polska kupi setki rakiet szturmowych za 2 miliardy dolarów

Moraveki powiedział wtedy: „Byliśmy z Białorusinami walczącymi o niepodległość, rządy prawa i demokrację od początku protestów w sierpniu zeszłego roku”. Podkreślił, że wsparcie będzie kontynuowane.

Wiele polskich wysiłków na rzecz pomocy Białorusi. Rząd finansuje warszawską stację telewizyjną Biełsat, która nadaje niezależne wiadomości na Białorusi. Wezwał również do międzynarodowej presji na reżim Łukaszenki, podczas gdy Polska przyjęła wielu białoruskich aktywistów i studentów przebywających obecnie na emigracji w Warszawie i innych polskich miastach.

Reklama

W zeszłym tygodniu ujawniono, że rząd również to wymyślił Trzech Białorusinów Członkowie mniejszości polskiej więzieni na Białorusi za bezpieczeństwo w Polsce.

Podczas wizyty w Warszawie w zeszłym tygodniu Sikana ous Skaya podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Traskowskiemu, którzy są w sojuszu z rządem, za pomoc, jaką Białorusini otrzymali od różnych urzędników w Polsce.

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez zezwolenia.