18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier Polski świętuje zwycięstwo swojej partii w kilku miastach w głosowaniu burmistrzów

Premier Polski świętuje zwycięstwo swojej partii w kilku miastach w głosowaniu burmistrzów

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski premier Donald Tusk wyraził w poniedziałek satysfakcję po tym, jak kilku kandydatów wspieranych przez jego partię wygrało weekendowy wyścig na burmistrza.

W niedzielnej drugiej turze wyborów lokalnych kandydaci z jego centrowego Sojuszu Obywatelskiego w Unii Europejskiej lub wsparcia tej partii zwyciężyli w szeregu miast.

„Bardzo trudno jednoznacznie powiedzieć, kto wygrał, a kto przegrał” – powiedział w poniedziałek Tusk. „Ale porównując te wyniki, szczególnie w bardzo atrakcyjnych miejscach, na tych atrakcyjnych polach bitew… Właściwie mam powody do satysfakcji”.

„Prawo i sprawiedliwość w wielu miejscach po prostu zniknęły” – powiedział Tusk na konferencji prasowej, odnosząc się do głównej partii opozycji.

Gdy kraj czeka na wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowane na 9 czerwca, ich wyniki są na korzyść Sojuszu Obywatelskiego.

W sumie w 748 miastach wybrano burmistrzów, w których 7 kwietnia w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał co najmniej 50% głosów.

Partiowi kandydaci Tuska odbili od lat pozbawione władzy miasta, m.in. Zieloną Górę, Legnicę i Dorań.

Wybory samorządowe i regionalne cztery miesiące później uznano za sprawdzian dla prounijnego rządu Tuska. przejął władzę na szczeblu krajowym. Niedzielna druga tura wzmocniła wpływy rządu Tuska w miastach, ułatwiając współpracę przy projektach rozwojowych i finansowaniu unijnym.

Dwa tygodnie temu w pierwszej turze część mandatów zdobyli także sojusznicy Duska, m.in. Warszawa, gdzie bez problemu zwyciężył urzędujący prezydent Raffael Draszkowski.

W pierwszej turze prawicowe Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło na szczeblu sejmików wojewódzkich w 16 województwach, gdzie zdobyło 34,3% głosów, a Sojusz Obywatelski Tuska 30,6%. W latach 2015–2023 Prawo i Sprawiedliwość było administrowane na szczeblu krajowym.

Społeczno-liberalny Sojusz Obywatelski Dusk tradycyjnie cieszy się silnym poparciem w miastach, podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość ma solidniejszą bazę na konserwatywnych terenach wiejskich, szczególnie we wschodniej Polsce.

READ  Oszałamiająca nowa sala koncertowa Landmark w Polsce jest wyposażona w największy w Europie Środkowej szybki system L-ISA

Sojusz Obywatelski to największa grupa w trójpartyjnej koalicji rządzącej 38-milionowym narodem UE. Koalicja jest prounijna, ale poza tym obejmuje szerokie spektrum ideologiczne, w skład którego wchodzą lewicowi politycy z Partii Lewicy i konserwatyści z Trzeciej Drogi.