24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Według doniesień Izrael nie udowodnił swoich roszczeń wobec agencji ONZ

Według doniesień Izrael nie udowodnił swoich roszczeń wobec agencji ONZ

On gra

Sekretarz generalny ONZ António Guterres w poniedziałek zaakceptował niezależną ocenę palestyńskiej agencji ONZ, którą zarządził po tym, jak Izrael oskarżył pracowników tej agencji o pomoc w ataku na Izrael, który wywołał wojnę między Hamasem a Izraelem.

Gdy zarzuty ujrzały światło dzienne, kilkanaście krajów, w tym Stany Zjednoczone, przestało finansować Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich. Pełna recenzja, pod przewodnictwem byłej francuskiej minister spraw zagranicznych Catherine Colonna, ma zostać opublikowana w poniedziałek. Reuters podał, że z przeglądu wynika, że ​​Izrael nie przedstawił jeszcze dowodów na poparcie swojego twierdzenia, że ​​duża liczba pracowników UNRWA była członkami organizacji zbrojnych.

W przeglądzie wezwano do wprowadzenia silniejszych zabezpieczeń zapewniających neutralność, ale stwierdzono, że agencja posiada już ważny system zapewniający zgodność z „zasadami humanitarnymi”.

Do przeglądu przyczyniły się izraelskie twierdzenia, że ​​co najmniej 12 pracowników UNRWA było bezpośrednio zaangażowanych w atak pod przewodnictwem Hamasu z 7 października, że ​​30 innych osób w jakiś sposób wspierało ten atak oraz że aż 12% personelu tej organizacji było powiązanych z UNRWA. bojownicy. Grupa. UNRWA zatrudnia w Gazie ponad 13 000 pracowników pomocy. „W przyszłości Sekretarz Generalny wzywa wszystkie zainteresowane strony do zapewnienia skutecznego wsparcia UNRWA, będącej ostatnią deską ratunku dla uchodźców palestyńskich w regionie” – stwierdziło jego biuro w oświadczeniu.

Sześć miesięcy po wojnie: Kobietom w ciąży w Strefie Gazy grozi głód i brak znieczulenia

Rozwój:

∎ Armia izraelska ogłosiła, że ​​z okazji święta Paschy jest w stanie najwyższej gotowości i kontynuuje „działalność operacyjną i pełną gotowość na wszystkich arenach”. Jest to pierwsze ważne święto żydowskie od czasu festiwalu Simchat Tora obchodzonego 7 października, czyli dnia ataku Hamasu, który wywołał obecną wojnę.

READ  Islandzka erupcja wulkanu zwalnia, zmniejsza się zanieczyszczenie gazem

∎ Premier Pakistanu Shehbaz Sharif pochwalił w poniedziałek Iran za przyjęcie zdecydowanego stanowiska w sprawie sytuacji humanitarnej w Gazie. Na konferencji prasowej towarzyszącej wizycie prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego w Islamabadzie Sharif wezwał kraje islamskie do zjednoczenia się i podniesienia głosu w celu zakończenia konfliktu.

Szef izraelskiego wywiadu wojskowego złożył w poniedziałek rezygnację ze stanowiska i zapowiedział odejście, powołując się na swoją rolę, jaką przyczynił się do niepowodzenia w powstrzymaniu ataku Hamasu na Izrael 7 października.

Generał dywizji Aharon Haliva wydaje się być pierwszym wyższym rangą urzędnikiem izraelskiej armii lub establishmentu politycznego, który podał się do dymisji w związku z niespodziewanym atakiem Hamasu, w którym zginęło około 1200 osób. Była to największa ofiara śmiertelna jednego dnia w historii Izraela. Bojownicy wzięli także 253 zakładników do Gazy, gdzie według Izraela może pozostać ponad 130 zakładników.

Haleva, która ogłosiła to w wiadomości udostępnionej przez Siły Obronne Izraela, 7 października spędzała wakacje w izraelskim kurorcie Ejlat. Został zaalarmowany o podejrzanej działalności zbrojnej na kilka godzin przed atakiem, ale nie brał udziału w późniejszych naradach, które zakończyły się niepowodzeniem. Zdecydował, że to najprawdopodobniej ćwiczenia.

Haleva przyjęła wcześniej odpowiedzialność za błędy wywiadu, które doprowadziły do ​​najgorszej awarii bezpieczeństwa w 76-letniej historii Izraela.

„Pod moim dowództwem Dyrekcja Wywiadu Wojskowego nie sprostała naszej misji” – napisała Haliva w liście. „I od tego czasu znoszę ten czarny dzień, dzień i noc, każdego dnia będę żył z tym strasznym bólem”.

Haleva powiedział, że odejdzie na emeryturę, gdy tylko zostanie znaleziony następca.

„Antysemityzm i anarchia”: Rabin nalega, aby żydowscy studenci opuścili Kolumbię ze względu na swoje bezpieczeństwo

Z siedzibą w Iraku grupa bojowników Kataib Hezbollah zaprzeczyła wydaniu oświadczenia, w którym stwierdziła, że ​​wznowiła ataki na siły amerykańskie. Zaprzeczenie to nadeszło kilka godzin po wystrzeleniu rakiet w bazę USA w Syrii i kilka godzin po tym, jak post w mediach społecznościowych powiązany z grupą wspieraną przez Iran ogłosił, że wznowienie ataków po trzymiesięcznej przerwie.

READ  Macron obiecuje przełamać tabu we Francji i walczyć ze skrajną prawicą

Premier Iraku Muhammad Shia al-Sudani odwiedził w zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone, a grupa powiązana z Kataib Hezbollah oświadczyła, że ​​uzbrojone frakcje w Iraku zdecydowały się wznowić ataki po zobaczeniu niewielkich postępów w rozmowach mających na celu zakończenie sojuszu wojskowego pod przywództwem USA w tym kraju . W styczniu zginęło trzech żołnierzy amerykańskiej służby zostali zabici Co najmniej 34 inne osoby zostały ranne w ataku drona przeprowadzonym przez Kataib Hezbollah w poniedziałek Północno-wschodnia Jordania W pobliżu granicy syryjskiej.

W niedzielę z samochodu w Iraku wystrzelono kilka rakiet, które wycelowały w amerykańską bazę w północno-wschodniej części kraju Syria– poinformowała armia iracka. Według armii, samochód został zniszczony. Centralne Dowództwo USA nie odpowiedziało natychmiast na prośbę „USA TODAY” o informacje na temat ataku.

„Kryzys” na Uniwersytecie Columbia: przymusowe zajęcia online; Aresztowania w Yale: aktualizacje na żywo

Uniwersytet Columbia ogłosił w poniedziałek, że wszystkie zajęcia będą odbywać się wirtualnie, i poprosił studentów, którzy nie mieszkają na terenie kampusu, aby pozostali w domu po tym, jak protesty w związku z wojną między Izraelem a Hamasem doprowadziły do ​​aresztowań i skłoniły rabina do nalegania, aby żydowscy studenci trzymali się z dala od szkoły choć przez jeden dzień przed rozpoczęciem Świąt Wielkanocnych.

Oświadczenie następuje kilka dni po protestach w szkole, które wzbudziły obawy o bezpieczeństwo żydowskich studentów na uniwersytecie i wywołały ogólnokrajową debatę na temat demonstracji studentów, gdy kampusy w całym kraju zmagają się z rosnącymi niepokojami w związku z wojną w Gazie. Policja Yale aresztowała w poniedziałek kilkudziesięciu studentów po tym, jak odmówili opuszczenia obozowiska, a Uniwersytet Harvarda zamknął dla publiczności swój główny park w oczekiwaniu na protesty.

Christophera Kahna

Izraelskie media od miesięcy mówią o tym kraju Przedstawiciele wojska i wywiadu źle to zrozumieli lub całkowicie zignorowali Liczne ostrzeżenia, że ​​Hamas planuje operację na granicy Izraela z Gazą. Premier Benjamin Netanjahu nie przyznał się jednak do bezpośredniej odpowiedzialności za wydarzenia z 7 października. Wskazał także, że nie zamierza podawać się do dymisji pomimo narastających protestów w związku z sposobem prowadzenia wojny, zwłaszcza w sprawie izraelskich zakładników. Negocjacje z Hamasem mające na celu ich powrót zawiodły, a izraelska kampania wojskowa w Gazie, trwająca siódmy miesiąc, również nie była w stanie ich uwolnić.

READ  Jak niektórzy turyści stawiali czoła huraganowi Otis w Acapulco

„W nadchodzących dniach zwiększymy presję polityczną i militarną na Hamas” – powiedział w niedzielę Netanjahu. „To jedyny sposób na zwrócenie naszych zakładników i osiągnięcie zwycięstwa. Wkrótce zadamy Hamasowi bardziej bolesne ciosy”.

Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas od wybuchu wojny w Gazie zginęło ponad 34 000 Palestyńczyków. Ministerstwo podaje, że większość zabitych to kobiety i dzieci.

Współautor: Reuters