3 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier mówi, że Chiny podwoją dążenie do samodzielności w zakresie technologii

Premier mówi, że Chiny podwoją dążenie do samodzielności w zakresie technologii

BEIJING (Reuters) – Premier Chin Li Keqiang powiedział w niedzielę, że chińska polityka naukowa i technologiczna powinna mieć na celu budowanie własnej siły i samodzielności, przy jednoczesnym lepszym wykorzystaniu roli rządu w łączeniu zasobów dla głównych przełomów technologicznych.

Li powiedział, że naród skutecznie przeciwdziałał zewnętrznym próbom stłumienia i powstrzymania rozwoju Chin w ciągu ostatnich pięciu lat, promując rozwój realnej gospodarki poprzez innowacje i wspieranie nowych motorów wzrostu, nie wymieniając żadnego kraju.

Chiny znajdują się pod rosnącą presją ze strony Stanów Zjednoczonych, które powołując się na bezpieczeństwo narodowe, ograniczają dostęp do chińskich półprzewodników i technologii sztucznej inteligencji.

Prezydent Xi Jinping wezwał naród do zwiększenia samodzielności w nauce i technologii oraz do dalszego dążenia do bycia globalną potęgą technologiczną.

Historia Chin wskazuje, że osiągnięcie samowystarczalności będzie trudne, powiedział Alfredo Montovar Helú, prezes China Centre z siedzibą w Pekinie, pomimo „poczucia pilności” wyrażonego w raporcie z pracy w warunkach intensywnej konkurencji technologicznej ze Stanami Zjednoczonymi. w tablicy konferencyjnej.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Li, ustępujący premier, powiedział w swoim sprawozdaniu z pracy na otwarciu dorocznego posiedzenia chińskiego parlamentu: „Polityka naukowa i technologiczna powinna mieć na celu zwiększenie siły i samodzielności naszego kraju w nauce i technologii.

„Nowy system ogólnokrajowej mobilizacji zasobów musi zostać udoskonalony, musimy lepiej wykorzystać rolę rządu w łączeniu zasobów dla najważniejszych przełomów technologicznych, a przedsiębiorstwa muszą być głównymi aktorami innowacji”.

Li powiedział, że Chiny powinny przyspieszyć badania i rozwój zaawansowanych technologii oraz promować ich zastosowanie. Dodał, że należy wspierać rozwój gospodarki platformowej i prowadzić regularny nadzór.

Gospodarka platformowa obejmuje największe chińskie firmy technologiczne, takie jak Alibaba Group (9988.HK) i Tencent Holdings (0700.HK). Takie firmy były celem długiej i żmudnej kampanii regulacyjnej, którą według Pekinu teraz łagodzi.

Chińskie Ministerstwo Finansów i jego rządowy planista, Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC), opublikowali w niedzielę raporty potwierdzające swoje poparcie dla tych celów.

READ  Apple ma duży problem z fabryką iPhone'ów swojego dostawcy w Chinach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w tym roku zwiększy prywatne fundusze dla przemysłu i sektorów wytwórczych o 4,4 miliarda juanów do 13,3 miliarda juanów (1,93 miliarda dolarów) na wsparcie obszarów takich jak układy scalone. Ogłosiła 6,5 ​​miliarda juanów na postęp naukowy i technologiczny na poziomie krajowym, co oznacza wzrost o 2 miliardy juanów.

Komisja stwierdziła, że ​​przyspieszy budowę solidnej infrastruktury technicznej, w tym sztucznej inteligencji, 5G i dużych zbiorów danych, oraz będzie promować zdrowy rozwój natychmiastowej dostawy detalicznej i handlu elektronicznego online, kluczowych kanałów marketingowych dla chińskiego sektora konsumenckiego.

Stwierdzono, że umocni to „wiodącą pozycję” Chin w obszarach takich jak samochody elektryczne i panele słoneczne, ponieważ kraj ten zajmuje kluczowe miejsca w globalnym łańcuchu dostaw.

Jednak planista stanowy ostrzegł, że chińskie łańcuchy dostaw są narażone na ryzyko wielu wąskich gardeł i „wąskich gardeł”, mówiąc, że rząd zaplanuje i wdroży szereg dużych projektów naukowych i technologicznych, aby zwiększyć siłę kraju na „granicy międzynarodowej konkurencji „.

Analityk Montovar-Helou zwrócił uwagę, że Made in China 2025, impuls do rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii, który Pekin rozpoczął w 2015 r., nie osiągnął swojego celu, jakim jest produkcja 40% chipów zużywanych w krajowych łańcuchach wartości do 2020 r. i 70% w 2025 r. Zużycie mikroczipów w Chinach wyniosło tylko 16% w 2021 r.

„Dzieje się tak pomimo setek miliardów juanów na inwestycje, które zostały wpompowane w sektor w ciągu ostatnich lat” – powiedział.

(1 USD = 6,9048 CNY)

Dodatkowe raporty autorstwa Brendy Goh, Eduardo Baptisty i Josha Horowitza; Pod redakcją Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.