23 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Poparcie Polski dla UE jest najniższe od dekady

Jak wynika z nowego sondażu opublikowanego przez polski ankieter przed przypadającą w tym tygodniu rocznicą przystąpienia Polski do UE, Polska odnotowała najniższy poziom poparcia dla obecności kraju w Unii Europejskiej od ponad dziesięciu lat.

Wynik w ankiecie nazywa się 20 lat członkostwa Polski w Unii EuropejskiejNastępuje po latach rekordowego poparcia dla członkostwa w UE, często na poziomie 90% lub więcej, i pokazuje wyraźny podział między zwolennikami koalicji rządzącej a wyborcami opozycji.

Tymczasem badanie przeprowadzone przez agencję sondażową Unii Europejskiej wykazało, że większość polskich respondentów uważa, że ​​kraj odniósł korzyści z członkostwa w UE, a wielu z nich optymistycznie patrzy w przyszłość Unii.

The Nowa ankietaW badaniu przeprowadzonym przez państwową firmę badawczą CBOS 77% respondentów opowiedziało się za obecnością Polski w UE, co jest wynikiem o osiem punktów procentowych mniej niż w roku ubiegłym i najniższym od 2013 r., kiedy swoje poparcie wyraziło 72% respondentów.

Wyniki za 2024 r. są o 15 punktów procentowych niższe niż w czerwcu 2022 r., cztery miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, w wyniku której Polska uzyskała rekordowe poparcie dla członkostwa w UE na poziomie 92%.

W tym roku sprzeciwu wobec członkostwa Polski w UE było 17% respondentów, co stanowi wynik o 7 punktów procentowych więcej niż przed rokiem i o 12 punktów procentowych więcej niż dwa lata temu. Jednak w 2013 r. stawka była jeszcze wyższa – 21% głosowało za opuszczeniem związku.

Badania CBOS pokazują wyraźny podział postaw UE w zależności od przynależności politycznej respondenta. Poparcie dla członkostwa w UE przekracza 90% wśród wyborców członków koalicji rządzącej – 98% wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (KO), 95% wśród zwolenników Trzeciej Drogi (Trzecia Drogi) i 92% wśród wyborców lewicy (Levica).

Poparcie dla członkostwa Polski w Unii jest niskie i wynosi 63% wśród zwolenników narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która straciła władzę w kraju w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Tymczasem jedyną grupą, w której dominują przeciwnicy członkostwa Polski w UE (51%), są wyborcy skrajnie prawicowej Konfederacji (Konfederacja), której politycy często wyrażają zdecydowane poglądy antyunijne.

Jak wynika z sondażu, 59% respondentów uważa, że ​​obecność Polski w UE przynosi więcej korzyści niż strat, podczas gdy jedna piąta respondentów (21%) jest przeciwnego zdania. 15% wyraziło opinię, że zalety i wady się równoważą.

Wśród korzyści wynikających z członkostwa w UE polscy respondenci wymieniali korzyści finansowe (28%), otwarte granice i wolność w UE (22%), rozwój gospodarczy, bezpieczeństwo i swobodny przepływ kapitału (łącznie 12%).

CBOS pytał także o wady obecności Polski w UE, respondenci wskazywali na nadmierne ograniczenie suwerenności (21%), konieczność dostosowania polskiego prawa do prawa UE (15%) oraz wysokie wymagania przepisów środowiskowych (10% ). )

Tymczasem z wiosennego badania unijnej firmy badawczej Eurobarometr 2024 wynika, że ​​81% Polaków uważa, że ​​odnieśli korzyści z członkostwa w UE, w porównaniu ze średnią unijną wynoszącą 71%. Polacy są bardziej optymistyczni, jeśli chodzi o przyszłość unii – 71% osób jest pewnych siebie (61% średnia UE), a 25% pesymistów (35% średnia UE).

Jednocześnie 51% polskich respondentów oceniło swoje postrzeganie UE pozytywnie, 38% – neutralnie, a 11% – negatywnie. Średnie wyniki dla wszystkich krajów UE wynoszą odpowiednio 47%, 36% i 17%.

W badaniu Eurobarometru zbadano także wartości, które według państw członkowskich powinny być chronione przez Parlament Europejski. Dwa najpopularniejsze wybory zarówno wśród polskich respondentów, jak i przeciętnie wszystkich państw członkowskich to pokój (38% Polaków, średnio 47%) i demokracja (odpowiednio 26% i 33%).

Polacy cenią jedność państw członkowskich UE i jej regionów, poszanowanie tożsamości narodowej, kultury i tradycji w państwach członkowskich UE, swobodę przemieszczania się, wolność religii i przekonań oraz prawo do ubiegania się o azyl nad innymi państwami członkowskimi.

Sondaże CBOS i Eurobarometru wyprzedzają nadchodzące czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego, w których frekwencja prawdopodobnie będzie rekordowa, gdyż 71% wszystkich respondentów Eurobarometru zadeklarowało prawdopodobieństwo swojego udziału.

Z badania wynika, że ​​zainteresowanie wyborami wyraziło 63% polskich respondentów, a 70% zadeklarowało chęć wzięcia w nich udziału. Jednak wybory do UE historycznie cieszą się niższą frekwencją niż wybory krajowe – frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. w Polsce wyniosła zaledwie 45,68%.

Kilku polskich polityków zaczęło ogłaszać swoje kandydatury, a trzech ministrów polskiego rządu ma ustąpić ze stanowiska zaledwie kilka miesięcy po złożeniu przysięgi na członków Parlamentu Europejskiego.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Cassia Derenda/Unsplash