Jak wynika z nowego sondażu opublikowanego przez polski ankieter przed przypadającą w tym tygodniu rocznicą przystąpienia Polski do UE, Polska odnotowała najniższy poziom poparcia dla obecności kraju w Unii Europejskiej od ponad dziesięciu lat.
Wynik w ankiecie nazywa się 20 lat członkostwa Polski w Unii EuropejskiejNastępuje po latach rekordowego poparcia dla członkostwa w UE, często na poziomie 90% lub więcej, i pokazuje wyraźny podział między zwolennikami koalicji rządzącej a wyborcami opozycji.
Tymczasem badanie przeprowadzone przez agencję sondażową Unii Europejskiej wykazało, że większość polskich respondentów uważa, że kraj odniósł korzyści z członkostwa w UE, a wielu z nich optymistycznie patrzy w przyszłość Unii.
The Nowa ankietaW badaniu przeprowadzonym przez państwową firmę badawczą CBOS 77% respondentów opowiedziało się za obecnością Polski w UE, co jest wynikiem o osiem punktów procentowych mniej niż w roku ubiegłym i najniższym od 2013 r., kiedy swoje poparcie wyraziło 72% respondentów.
Wyniki za 2024 r. są o 15 punktów procentowych niższe niż w czerwcu 2022 r., cztery miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, w wyniku której Polska uzyskała rekordowe poparcie dla członkostwa w UE na poziomie 92%.
W tym roku sprzeciwu wobec członkostwa Polski w UE było 17% respondentów, co stanowi wynik o 7 punktów procentowych więcej niż przed rokiem i o 12 punktów procentowych więcej niż dwa lata temu. Jednak w 2013 r. stawka była jeszcze wyższa – 21% głosowało za opuszczeniem związku.
Polski Instytut Ekonomiczny ustalił, że Polacy są średnio o 40% bogatsi niż byliby, gdyby nie weszli do UE.
Jak czytamy w notatkach, jest to drugi co do wielkości wynik wśród wschodnich państw członkowskich, które dołączyły do bloku w 2004 roku. @PIE_NET_PL https://t.co/3PiJozm8ql
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 17 kwietnia 2024 r
Badania CBOS pokazują wyraźny podział postaw UE w zależności od przynależności politycznej respondenta. Poparcie dla członkostwa w UE przekracza 90% wśród wyborców członków koalicji rządzącej – 98% wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (KO), 95% wśród zwolenników Trzeciej Drogi (Trzecia Drogi) i 92% wśród wyborców lewicy (Levica).
Poparcie dla członkostwa Polski w Unii jest niskie i wynosi 63% wśród zwolenników narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która straciła władzę w kraju w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.
Tymczasem jedyną grupą, w której dominują przeciwnicy członkostwa Polski w UE (51%), są wyborcy skrajnie prawicowej Konfederacji (Konfederacja), której politycy często wyrażają zdecydowane poglądy antyunijne.
Z nowego raportu wynika, że Polska jest największym beneficjentem gospodarczym UE ze wschodnich państw członkowskich, które przystąpiły do UE od 2004 roku.
W tym okresie jego gospodarka podwoiła się, wyprzedzając wszystkie inne kraje w regionie https://t.co/keCA2fZlHV
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 3 kwietnia 2024 r
Jak wynika z sondażu, 59% respondentów uważa, że obecność Polski w UE przynosi więcej korzyści niż strat, podczas gdy jedna piąta respondentów (21%) jest przeciwnego zdania. 15% wyraziło opinię, że zalety i wady się równoważą.
Wśród korzyści wynikających z członkostwa w UE polscy respondenci wymieniali korzyści finansowe (28%), otwarte granice i wolność w UE (22%), rozwój gospodarczy, bezpieczeństwo i swobodny przepływ kapitału (łącznie 12%).
CBOS pytał także o wady obecności Polski w UE, respondenci wskazywali na nadmierne ograniczenie suwerenności (21%), konieczność dostosowania polskiego prawa do prawa UE (15%) oraz wysokie wymagania przepisów środowiskowych (10% ). )
Opozycyjny PiS zapowiedział sprzeciw wobec Europejskiego Zielonego Ładu, chcąc zdobyć głosy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Obietnica ta budzi wątpliwości, niektórzy wskazują na zestaw polityk klimatycznych UE zatwierdzonych przez Warszawę za rządów BIS.https://t.co/Dbl2QhaB1y
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 29 kwietnia 2024 r
Tymczasem z wiosennego badania unijnej firmy badawczej Eurobarometr 2024 wynika, że 81% Polaków uważa, że odnieśli korzyści z członkostwa w UE, w porównaniu ze średnią unijną wynoszącą 71%. Polacy są bardziej optymistyczni, jeśli chodzi o przyszłość unii – 71% osób jest pewnych siebie (61% średnia UE), a 25% pesymistów (35% średnia UE).
Jednocześnie 51% polskich respondentów oceniło swoje postrzeganie UE pozytywnie, 38% – neutralnie, a 11% – negatywnie. Średnie wyniki dla wszystkich krajów UE wynoszą odpowiednio 47%, 36% i 17%.
W badaniu Eurobarometru zbadano także wartości, które według państw członkowskich powinny być chronione przez Parlament Europejski. Dwa najpopularniejsze wybory zarówno wśród polskich respondentów, jak i przeciętnie wszystkich państw członkowskich to pokój (38% Polaków, średnio 47%) i demokracja (odpowiednio 26% i 33%).
Polacy cenią jedność państw członkowskich UE i jej regionów, poszanowanie tożsamości narodowej, kultury i tradycji w państwach członkowskich UE, swobodę przemieszczania się, wolność religii i przekonań oraz prawo do ubiegania się o azyl nad innymi państwami członkowskimi.
Trzej ministrowie polskiego rządu opuszczą swoje stanowiska w ciągu kilku miesięcy od złożenia ślubowania w Parlamencie Europejskim.
Jeden z nich, minister kultury, zapowiedział już swoją rezygnację https://t.co/JR01lKJvZW
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 kwietnia 2024 r
Sondaże CBOS i Eurobarometru wyprzedzają nadchodzące czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego, w których frekwencja prawdopodobnie będzie rekordowa, gdyż 71% wszystkich respondentów Eurobarometru zadeklarowało prawdopodobieństwo swojego udziału.
Z badania wynika, że zainteresowanie wyborami wyraziło 63% polskich respondentów, a 70% zadeklarowało chęć wzięcia w nich udziału. Jednak wybory do UE historycznie cieszą się niższą frekwencją niż wybory krajowe – frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. w Polsce wyniosła zaledwie 45,68%.
Kilku polskich polityków zaczęło ogłaszać swoje kandydatury, a trzech ministrów polskiego rządu ma ustąpić ze stanowiska zaledwie kilka miesięcy po złożeniu przysięgi na członków Parlamentu Europejskiego.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Cassia Derenda/Unsplash
Agada Byka jest zastępcą redaktora naczelnego magazynu Notes z Polski. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisał wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35