28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

11-letnia dziewczynka pomaga odkryć największego gada wszechczasów

11-letnia dziewczynka pomaga odkryć największego gada wszechczasów

Był to największy gad, jaki kiedykolwiek przemierzał oceany Ziemi. Mierzący około 25 metrów wzrost ten gigantyczny ichtiozaur był mniej więcej wielkości płetwala błękitnego, ssaka morskiego i największego znanego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek istniało w historii planety. Jednak ichtiozaur nazywa się… Ichtiotytan surowyPozostało to w dużej mierze niezauważone, dopóki 11-letnia dziewczynka i jej ojciec nie zauważyli wyjątkowej skamieliny podczas spaceru po plaży w południowo-zachodniej Anglii w szczytowym okresie pandemii wirusa koronowego w maju 2020 r. Skamielina ma cztery cale długości, co ktoś ujawnił: – mówi amator poszukiwaczy skamieniałości Justin Reynolds i stwierdził, że skamieniałości, które niosła na plażę, były „większe niż jakikolwiek kawałek kości, jaki kiedykolwiek wcześniej znalazła”. NPR.

Jego córka, Ruby, nie spuszczała wzroku z ziemi i wkrótce znalazła większą, lepiej zachowaną skamieniałość. „Po prostu tam leżała” do połowy zakopana w błocie – powiedziała NPR. Obie skamieliny wskazywały na nieznany gatunek ichtiozaura, rząd dużych, wymarłych gadów morskich. Typ ten został opisany w badaniu opublikowanym w zeszłym miesiącu w Jeden plus, którego współautorką jest 15-letnia Ruby, żyła około 202 milionów lat temu, pod koniec triasu. Główny autor badania, Dean Lomax, paleontolog z uniwersytetów w Bristolu i Manchesterze, zaobserwował wcześniej jedynie cień… Ichtiotytan surowy W skamieniałościach znalezionych przez jego przyjaciela Paula de La Salle, innego amatorskiego kolekcjonera skamieniałości, któremu przypisuje się to odkrycie.

Skamieniałości De La Salle’a, zebrane w niewielkiej odległości od innych skamieniałości w 2016 roku, utworzyły coś, co Lomax zidentyfikował jako część kości szczęki ichtiozaura. badać. W Badanie 2018Para zauważyła, że ​​skamieniałości „mogą reprezentować największe obecnie znane ichtiozaury”. Dwa lata później Reynolds i Ruby skontaktowały się ze sobą, twierdząc, że ich skamieniałości są identyczne. „Mieli absolutną rację” – Lomax powiedział NPR. Więcej skamieniałości zebrano z plaży Blue Anchor w Somerset, co umożliwiło identyfikację gatunku, którego cała kość dolnej szczęki miała co najmniej siedem stóp długości. Smithsonian. Na tej podstawie ekstrapoluje się pełny szacunkowy rozmiar gada. Lomax ma jednak nadzieję, że po ostatnim odkryciu „być może pewnego dnia zostanie odnaleziona kompletna czaszka lub szkielet…” początek. (Więcej historii odkryć.)

READ  Naukowcy odkryli gigantyczną tropikalną masę wody na środku Oceanu Atlantyckiego