Polska Rozważa budowę nowych elektrowni gazowych, które będą kosztować podatników 3,3 mld i uniemożliwią realizację ambicji zerowych netto.
Nowy raport Carbon Tracker wzywa naród europejski do skupienia się na zmianach. Młyny węglowe Z odnawialnymi źródłami energii, a nie gazem.
Raport mówi, że do 2025 roku energia słoneczna i powietrze przybrzeżne będą tańsze niż gaz wspierany przez magazynowanie baterii, a budowa nowych elektrowni gazowych jest nie tylko finansowa, ale także ma wąski cel dla środowiska.
W latach 2023-2027 powstanie pięć nowych gazowni, które pozyskają 3,3,3 mld dotacji, co świadczy o tym, że ciężar tej zapowiedzi spadnie na kieszenie polskich podatników.
Łączna moc nowych elektrowni to 3,7 GW, czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecnie zajmuje Polska. Z badania wynika jednak, że Polska osiąga cel Zero netto Aby zacząć działać do 2050 r., zakłady będą musiały zostać zamknięte po siedmiu latach – co będzie kosztować deweloperów ponad 147 mln.
Jonathan Sims, główny autor raportu, powiedział: „Ceny czystej technologii nadal spadają, a w połowie dekady turbiny słoneczne i wiatrowe będą w stanie świadczyć elastyczne usługi porównywalne z fabryką zlewek gazowych po niższych cenach z wsparcie przechowywania baterii.
„Pogoń za gazem będzie kosztować podatników miliardy dotacji i wyższe rachunki za energię, podważając cele klimatyczne UE i narażając kraj na presję ze strony zagranicznych dostawców gazu”.
Jeśli podobała Ci się ta historia, możesz zapisać się na nasz cotygodniowy e-mail Wiadomości na temat energii na żywo – Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o drodze do zera netto do 2050 r., możesz się zarejestrować Przyszłe zero netto Biuletyn Informacyjny.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35