Jeden z największych producentów pociągów w Polsce, firma Nuke, został oskarżony o celowe programowanie usterek w swoich pojazdach w celu zdobycia większej liczby klientów.
Firma zdementowała te doniesienia i zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko osobom odpowiedzialnym za rozpowszechnianie roszczeń. Jednak dziś rano, po wiadomościach, akcje spółki spadły, a na początku rynek spadł aż o 17%.
Minister w niedawno odchodzącym rządzie Polski również zdawał się potwierdzać przynajmniej część twierdzeń, twierdząc, że władze wiedziały o nich od maja tego roku i że Nuke użył „cyberbroni przeciwko własnym klientom”.
Polecam artykuł lub tym jak firma Newag potraktowała cyberbronię… swoich przychnych kontenijen 🙂⤵️ https://t.co/qDzkGPkh8O
— Janusz Czyszcz (@jciesz) 5 grudnia 2023 r
Historia ma swój początek w 2022 roku, kiedy w kilku lokalizacjach w Polsce zatrzymywały się pociągi produkowane przez Nuke i będące własnością lokalnych przewoźników.
Portal informacyjny Onet poinformował dzisiaj, że konkurenci Newaka nie są w stanie ponownie uruchomić pociągów po zakończeniu obsługi lub w niektórych przypadkach przejechali milion kilometrów. W pozostałych przypadkach przestawały działać po 21 listopada bez wyraźnego powodu.
SPS Mieczkowski, jedna z firm obsługujących pociąg, była zdziwiona problemem, ponieważ nie było żadnej winy.
Ponieważ jednak SPS nie była w stanie rozwiązać problemu, zaczęła naliczać kary umowne od operatora kolejowego, którego wynajęła do obsługi pojazdów. Ostatecznie kara wyniosła 2 miliony złotych (462 000 euro).
Kolej Dolnozlaska stwierdziła, że SPS nie posiada niezbędnego know-how do obsługi nowoczesnych pociągów produkowanych przez Newak. Odesłał je więc do producenta, który po otrzymaniu dodatkowej opłaty stwierdził, że działają.
Skandal na Polskim Kole. Hakerzy ujawniają, kto stoi za tajemniczymi awariami pojáchów: „Firma Newag wszystkiemu zaprzecza. Jej prezes w przypadku Onetem byl bardzo opryskliwy” https://t.co/Khu3bIIwvf
— Bertold Kittel (@Bertold_K) 6 grudnia 2023 r
Jak podaje Onet, powołując się na źródła branżowe, sprawa „zaczęła być problematyczna”, gdy okazało się, że pociągi, które nie były obsługiwane przez SBS, a które od dziesięciu dni stały w hangarach, również przestały kursować.
„To już stało się bardzo podejrzane i w branży zaczęły krążyć historie, że za tajemniczymi błędami stoi Nevak” – podało stronie internetowej źródło powiązane z przedsiębiorstwem kolejowym.
Świadomi plotek o problemie z oprogramowaniem pociągu, SBS zwróciło się do znanej grupy polskich hakerów znanej jako Dragon Sector.
Według portali zajmujących się cyberbezpieczeństwem Onet i Zaufana Trzecia Strona hakerzy odkryli, że pociągi są celowo programowane tak, aby działały w określonych warunkach.
Polski policjant znalazł się wśród aresztowanych w weekend pod zarzutem używania sygnałów radiowych do powodowania poważnych zakłóceń w polskiej sieci kolejowej.
Pojawiły się także doniesienia o odtwarzaniu hymnu Rosji przez radia pracowników kolei https://t.co/g0ytSPspGL
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 29 sierpnia 2023 r
„Głęboko wierzymy, że było to celowe posunięcie Nevaka” – powiedział Onetowi Michał Kowalczyk z Dragon Sector. „Odkryliśmy ingerencję producenta w oprogramowanie, która doprowadziła do wymuszonych awarii i nieuruchamiania pociągów”.
Kowalczyk, którego zespół pracował także w pociągach Newagu innych przewoźników, zauważa, że odkrył program, który na przykład uniemożliwia ponowne uruchomienie pociągu, jeśli stał on w miejscu przez 10 dni lub dłużej.
„Wygląda na to, że ktoś wpadł na pomysł, że skoro pociąg stoi, to musi być w ruchu” – powiedział Kowalczyk. Jednak później okazało się, że spowodowało to zatrzymanie pociągów, które były tymczasowo zaparkowane w zajezdniach.
„Ktoś w Newagu słusznie uznał, że zepsuło to narrację o niekompetencji SPS” – kontynuował Kowalczyk, którego zespół znalazł później w warsztatach serwisowych SPS i innych firm nowe oprogramowanie, które miało zapobiegać poruszaniu się pociągów, jeśli zostały one zlokalizowane. zawód.
W ubiegłym roku ustanowili rekord podróżowania pociągiem po Polsce.@PKPIintercityPDPGłówny operator połączeń dalekiego zasięgu przewiózł 58,9 mln pasażerów, pobijając dotychczasowy rekord wynoszący 49,6 mln w 2019 r. https://t.co/MfpOi5JtTz
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 stycznia 2023 r
Po doniesieniach mediów Janusz Cieszyński, który do zeszłego tygodnia był ministrem cyfryzacji, potwierdził Onetowi, że hakerzy z Dragon Sector zgłosili władzom swoje ustalenia w maju br.
Dodał, że sprawa jest w toku, ale nie podał bliższych szczegółów. Cieszński jednak w poście na portalu X udostępnił raport Zaufany Trzecia Strona i napisał: „Polecam ten artykuł o tym, jak Newag użył cyberbroni przeciwko własnym klientom”.
Sama firma jednak stanowczo zaprzecza tym zarzutom. W odpowiedzi na pytania Onet stwierdził, że wnioski dziennikarzy i hakerów są błędne. Newag stwierdził, że problemy z jego pociągami wynikają z interwencji stron trzecich, o których firma powiadomiła „powiązane służby”.
Zbigniew Jakubas reaguje na doniesienia czyli Newagu. Mamo skomentuj https://t.co/0Zg53GMNG6
— Business Insider Polska 🇵🇱 (@BIPolska) 6 grudnia 2023 r
W kolejnym komentarzu dla Business Insider Polska prezes Newagu Zbigniew Jakubas nazwał publikację Onetu „nierzetelną” i „manipulacją kursem akcji Newagu”.
„Tą sprawą powinny się zająć wszystkie władze i służby państwowe. Odpowiednie zawiadomienia i sprawy zostaną niezwłocznie skierowane przeciwko wszystkim osobom, które mają wpływ na powstanie tego szkodliwego materiału” – powiedział Jakubas.
Dziś rano akcje Newark spadły aż o 17%, ale w ciągu dnia odrobiły straty i spadły o ponad 6%.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Agumela/Wikimedia Commons (poniżej CC BY-SA 4,0)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35