3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski prezydent dołącza do Polaków na paradzie z okazji Dnia Pułaskiego w Nowym Jorku

Polski prezydent dołącza do Polaków na paradzie z okazji Dnia Pułaskiego w Nowym Jorku

Andrzej Duda został pierwszym urzędującym prezydentem Polski, który wziął udział w corocznej paradzie z okazji Dnia Pułaskiego obchodzonej przez Polaków w Nowym Jorku. Podziękował polskiej diasporze za wsparcie Polski, ale spotkał się także ze sprzeciwem grupy Polaków.

Opisując udział w paradzie, która odbywa się corocznie od 1937 r., jako „wielki zaszczyt”, Duda powiedział zgromadzonym: „Z całego serca dziękuję za to, że jesteście lojalnymi obywatelami Stanów Zjednoczonych Ameryki i wspieracie swój kraj. Jednocześnie nie zapominajcie o swoich polskich korzeniach.

Prezydent zauważył, że Polska stoi przed szczególnie trudnym okresem w obliczu wojny Rosji na Ukrainie. „Musimy się bronić, musimy żyć jako wolny, suwerenny i niezależny naród” – powiedział. „Dlatego potrzebujemy dzisiaj waszego wsparcia”.

„Jestem tutaj, aby prosić Państwa o dalsze wsparcie w celu wzmocnienia sojuszu między Polską a Stanami Zjednoczonymi, o wspieranie Polski, o dalsze lobbowanie u władz amerykańskich i nie zapominanie o Polsce” – dodał.

Prezydent dołączył do uczestników Poloneza, tradycyjnego polskiego tańca. Jednak gdy to zrobił, w pobliżu procesji stanęła grupa protestujących Skandowano i trzymał tabliczki z napisami „Wolna Polska”, „Konstytucja” i „Demokracja” w języku polskim.

Takie hasła kojarzą się ze sprzeciwem wobec rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), której prezydentem był zanim został Tuda. Część napisów „Kocham Tuska” i „Głosuję na Tuska” odnosi się do głównego lidera opozycji, który za dwa tygodnie stara się wyrwać mandat BIS w wyborach.

Tegoroczna parada Pułaskiego, która ma zgromadzić około 100 000 uczestników z Nowego Jorku i okolic, nosi hasło „Świętujemy wolność w obronie Polski i Ameryki”.

READ  Święto kredytu hipotecznego w Polsce zagraża zyskom banków

„W tym mieście imigrantów witamy i jesteśmy wdzięczni narodowi polskiemu za ukraińskich uchodźców, którzy przyjęli ich w swoich domach i sercach” – powiedział Edmond Whalen, wicebiskup Nowego Jorku, cytowany przez RMF24. „Dajecie nam wspaniały przykład tego, co to znaczy być katolikiem”.

Minister Kultury Polski Piotr Kliński, który był marszałkiem wielkim tegorocznej parady, powiedział, że człowiek, na cześć którego wzięła się nazwa – polski generał Kazimierz Pułaski, który walczył o niepodległość Polski i Ameryki – jest „uosobieniem” słynnego polskiego przysłowia. „Za wolność waszą i naszą”.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Jakub Simczyk/KPRP