22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polskie protesty wypychają na ulice milion ludzi – POLITICO

Polskie protesty wypychają na ulice milion ludzi – POLITICO

WARSZAWA – Polska opozycja zorganizowała w niedzielę masowy wiec w Warszawie i innych miastach, który podobno zgromadził ponad milion ludzi, ale na dwa tygodnie przed wyborami nastroje były bardziej ponure niż zwycięstwo.

Dzieje się tak dlatego, że w sondażach zdecydowaną przewagę ma rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PIS). Sondaż POLITICO wykazał, że PiS ma 38 proc., a główny opozycyjny Sojusz Obywatelski – 30 proc.

Marsz Miliona Serc, zwołany przez byłego premiera Donalda Tuska, który stoi na czele Sojuszu Obywatelskiego, miał poprawić nastroje zwolennikom opozycji i pokazać, że rządzący od 2015 roku PiS można pokonać.

„Niemożliwe stało się możliwe i kiedy widzę to morze serc, gdy widzę te setki tysięcy uśmiechniętych twarzy, czuję, że zbliża się ten punkt zwrotny w historii naszej ojczyzny” – powiedział Tusk. powiedział Spotkanie w Warszawie.

Jednak nastroje wśród tysięcy ludzi przebiegających przez centrum polskiej stolicy – ​​wielu machających czerwono-białymi polskimi lub ciemnoniebieskimi flagami UE – było spokojniejsze.

„Mam w uszach rząd tych złych ludzi, którzy niszczą mój kraj” – powiedziała Galina de Nissau ubrana w koc wykonany z wiązanych flag UE i Polski. „Ale nie jestem pewien, czy ten marsz zmieni wynik. To jest bardzo trudne.

Podczas gdy Tusk i inni przywódcy partii wiwatowali tłumy w Warszawie, przywódcy PiS w mroczny sposób ostrzegali przed niebezpieczeństwami, które czekają na Polskę, jeśli Tusk i jego sojusznicy wygrają 15 października w polskiej stolicy górnictwa, Katowicach.

Merkel i imigranci

„Jeśli uda ci się trafić [Civic Coalition] Gońmy za zmrokiem. Gdzie? do Berlina” zdeklarowany Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do popularnego w PiS tematu, że Tusk współpracuje z Niemcami w celu zamrożenia Polski. Później nazwał Tuska „politycznym mężem” byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Oskarżył także Tuska o próbę zorganizowania fali nielegalnych imigrantów do UE, twierdząc, że przedstawił plan „czarno na białym”. PiS stara się odeprzeć reakcję po skandalu związanym z przekupstwem wizowym, w którym polskie konsulaty oskarżane są o wydawanie wiz pracowniczych za pieniądze oraz wydawanie dużej liczby wiz obywatelom spoza UE.

READ  DAVIDS - AKTUALNOŚCI - 11. Dywizja Powietrznodesantowa wraca z Polski

W zeszłym tygodniu Niemcy wprowadziły wzmożone kontrole graniczne na granicach z Czechami i Polską, aby zapobiec napływowi osób ubiegających się o azyl.

BIS nie docenił także skali marszu protestacyjnego – być może największego w historii Polski.

Sondaże dotyczące wyborów do parlamentu polskiego

Zobacz więcej danych z sondaży z całej Europy Polityka Głosowanie.

Jarosław Kaczyński, lider PiS i de facto władca Polski, potępił wspierające Tuska „potężne media” za wyolbrzymianie skali wiecu.

„Na przykład, jak powiedział Tusk, można powiedzieć, że dzisiaj w Warszawie było milion ludzi, chociaż zarówno zdjęcia, jak i raporty policji mówią, że było ich 60 tysięcy” – powiedział Kaczyński. powiedział, powołując się na nieoficjalne szacunki policji. Trasa rajdu w czasie rajdu liczyła 4 kilometry, a ośmiopasmowe ulice i chodniki były gęsto zapełnione ludźmi.

Tusk, wykorzystując liczebność tłumu, upierał się, że pokazał on chęć zerwania z PiS, który od lat jest świadkiem zaciekłych bitew z Brukselą w związku z oskarżeniami o odwrót od praworządności i demokracji dzięki radykalnym zmianom w wymiarze sprawiedliwości.

„Tu nie chodzi o największą demonstrację polityczną w historii Europy” – powiedział Tusk powiedział. „Europa żyje nadzieją, że Polska znów stanie się krajem w 100% europejskim, krajem demokratycznym i wolnym”.

Ale porażka PiS w ciągu dwóch tygodni wymagałaby bardzo szybkiej zmiany losów opozycji. W przeciwnym razie PiS prawdopodobnie pozostanie największą partią i będzie musiał szukać partnerów do utworzenia koalicji, która będzie rządzić przez bezprecedensową trzecią czteroletnią kadencję.

„Nie jestem zbyt optymistyczna” – powiedziała Katarzyna Osuch, spacerując po morzu ludzi w Warszawie. „Myślę, że BIS może nadal rządzić. … Jestem bardzo rozczarowany”.