12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski premier potępia UE przed wizytą w Parlamencie Europejskim

WARSZAWA (Reuters) – Premier RP Mathews Morawicki oskarżył w czwartek unijne firmy o łamanie praw państw członkowskich, przygotowując się do przedstawienia w przyszłym tygodniu stanowiska Warszawy w sprawie praworządności Parlamentowi Europejskiemu.

Od czasu objęcia urzędu w 2015 r. polski nacjonalistyczny rząd kłóci się z Komisją Europejską w Brukseli w sprawie reform sądownictwa, wolności mediów i praw osób LGBT, ale niedawne orzeczenie sądu stwierdziło, że niektóre sekcje prawa UE są niezgodne z polską konstytucją. .

„Jesteśmy w krytycznym momencie, można powiedzieć, na rozdrożu w historii UE” – powiedział Moraviki w polskim parlamencie. „Demokracja jest testowana – ile krajów europejskich wycofa się przed tym porwaniem przez niektóre firmy z UE”.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, instytucji, którą twierdzą krytycy rządu, twierdzi, że został upolityczniony w ramach reform podważających niezawisłość sądownictwa, co kwestionuje kluczową zasadę integracji europejskiej.

Polska twierdzi, że UE naruszyła swój mandat, próbując blokować rządowe reformy sądownictwa, a Trybunał Konstytucyjny podkreśla priorytet polskiej konstytucji w sposób nieodróżnialny od sądów innych krajów europejskich.

’Bardzo poważna’

Zapytany o wypowiedzi Moraviki w czwartek, rzecznik komisji Christian Wigand powiedział, że misją UE jest „zapewnienie prawidłowego funkcjonowania prawa i porządku Unii… oraz zapewnienie, że prawa Europejczyków będą nadal chronione na mocy traktatów”.

Powiedział, że trwa dogłębna analiza orzeczenia polskiego sądu, wskazując, że wstępna ocena była „bardzo poważną kwestią dotyczącą priorytetu prawa UE”.

Wyrok sądu naraża Polskę na około 23 mld euro wiarygodnych dotacji unijnych i 34 mld na tanie pożyczki w ramach unijnego funduszu naprawczego po epidemii Covit-19.

Chociaż Warszawa oświadczyła, że ​​nie ma zamiaru wypierać Wielkiej Brytanii z UE, wywołało to również rozmowy o „boleksydzie”.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mல்லller powiedział, że Moraviki weźmie udział w sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu we wtorek.

READ  Seth Greenland: Czy niczego się nie nauczyliśmy? „Wracajcie do Polski” – drwina protestującego była groteskowa

(Alan Charlisch w Warszawie, Anna Vladorsak-Chemsuk i Pavel Florkievich, John Stroopzewski w Brukseli; Gareth Jones w redakcji)