30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Francja oferuje Polsce energetykę jądrową: nowa energetyka jądrowa

14 października 2021

Francuski EDF dał polskiemu rządowi możliwość budowy sześciu bloków EPR. Według EDF, projekt tej wielkości zdekarbonizuje 40% energii elektrycznej w kraju i wyeliminuje 55 milionów ton CO2 rocznie. „Niewiążąca oferta wstępna” odnosi się do kilku opcji dla Polski. Opisuje inżynierię, zaopatrzenie i budowę wymaganą dla czterech do sześciu jednostek EPR w dwóch lub trzech lokalizacjach. Każdy z bloków EPR będzie wytwarzał 1650 MWe.

Cięcie reaktora EPR (Zdj.: Energia EDF)

EDF szacuje, że „około 25 000 lokalnych miejsc pracy” i „dziesiątki tysięcy” pośrednich miejsc pracy może powstać na jednym placu budowy za pomocą dwóch reaktorów EPR.

EDF dodał: „Oferta ta ma na celu wypełnienie celów polskiego programu jądrowego przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 r.”

Polska planuje budowę dużych reaktorów jądrowych na północy kraju i rozwija badania środowiskowe, współpracując z społecznościami w pobliżu Tsarnovic i Lupiatovo-Copalino. Od czasu zmiany nazwy PGE na EJ 1 w czerwcu br., państwowa spółka projektowa zmieniła nazwę na Polskie Elektrownie Jadrowe.

EDF „od początku istnienia polskiego programu jądrowego angażuje się w partnerstwo przy pełnym poparciu rządu francuskiego”. Oba kraje należą do 10 członków UE Agencji Energii Atomowej, która zażądała dodania energii jądrowej do unijnej listy klasyfikacyjnej zrównoważonych opcji inwestycyjnych.

Rząd USA chętnie wspiera polskie projekty energetyki jądrowej, a Westinghouse promuje projekt AP1000. Westinghouse ostatnio zwiększył swoje zaangażowanie w kraju, otwierając regionalne centrum serwisowe w Crago.

Równolegle w Polsce prężnie rozwija się scena małych pieców, a w modernizację małych reaktorów zaangażowane są energetyczne firmy przemysłowe, takie jak Synthos, Ciech, KGHM, Unimot i PKN Orlen. Syntos Green Energy, spółka zależna Synthos, współpracuje z ZE Pak przy przekształcaniu bloków węglowych w elektrowni Patna w bloki jądrowe.

Zrecenzowane i napisane przez World Nuclear News

READ  US Open: Polak Ika Świadek pokonuje Anne Japier w prostych setach w Nowym Jorku.