23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski minister mówi, że Czech zrezygnuje ze skargi Turo, jeśli umowa zostanie podpisana

Odkrywkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Turo, zarządzana przez PGE, została odkryta 15 czerwca 2021 r. w Bogotynii. REUTERS / David W Cerny

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 19 stycznia (Reuters) – Polski minister powiedział w środę, że wycofa skargę do Sądu Najwyższego Unii Europejskiej, jeśli czeski rząd zgodzi się rozstrzygnąć spór o kopalnię węgla brunatnego Turo. Ostatnia runda rozmów.

Dwaj sąsiedzi UE są uwikłani w spór o rozbudowę kopalni w Troi w Polsce, która zasila pobliską elektrownię ważną dla zaopatrzenia Polski w energię.

Czechy twierdzą, że kopalnia powoduje utratę wód gruntowych i inne zanieczyszczenia, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) nakazał Polsce zapłacić dzienną grzywnę w wysokości 500 000 euro (566 700,00 dolarów) na rzecz Komisji Europejskiej. W kopalni. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Jeśli umowa zostanie podpisana… strona czeska natychmiast poinformuje sąd, że spór został rozwiązany i wycofa swoją skargę” – powiedziała nadawcy publicznego Bolsky Radio 1 minister środowiska Anna Moskwa.

We wtorek Moskwa spotkała się w Warszawie z nowo mianowaną czeską minister środowiska Anną Hubakovą. Ministrowie stwierdzili, że obecnie omawiane warunki muszą zostać zatwierdzone przez czeski rząd.

„Wczorajsze spotkanie to zdecydowanie ponad 18 spotkań z poprzednim rządem, nie tylko pod względem atmosfery… ale pod kątem konkretnych ustaleń” – powiedziała Moskwa.

Powiedział, że Polska jest gotowa do podpisania warunków umowy natychmiast, jeśli czeski rząd wyrazi na to zgodę.

Żadna ze stron nie podała żadnych szczegółów dotyczących tego, jak będzie wyglądała umowa.

Warszawa i Praga były skłócone przez cały czas trwania umowy, przy czym Polska sugeruje, że może się ona zakończyć po dwóch latach, a strona czeska twierdzi, że planowana żywotność kopalni jest nie do zaakceptowania przez ponad dwie dekady.

READ  W Polsce jest więcej kultury żydowskiej niż się powszechnie uważa

(1 USD = 0,8823 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alana Charlischa i Pawła Florkiewicza; Montaż przez Clarence’a Fernandeza i Tomasa Janowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.