26 listopada, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski ANIMARKT ogłasza zwycięzców Warszawskiego Festiwalu Animacji

W tym tygodniu w Polsce zakończyły się dwa premierowe wydarzenia animowane: forum pitchingowe ANIMARKT w Łodzi oraz Warszawski Festiwal Animacji w stolicy, które wyłonią dziś zwycięzców konkursu.

Haftowane ciało

Forum poklatkowe ANIMARKT (animarkt.pl), przyjmując w tym roku zgłoszenia w dwóch kategoriach – Filmy krótkometrażowe w fazie rozwoju oraz Filmy fabularne/seriale/specjalne, blisko 300 uczestników z całego świata zostało zaproszonych na spotkanie z wyjątkowymi twórcami animacji i włączenie się w dyskusje na gorące tematy, takie jak aktualna sytuacja. Dla kobiet w przemyśle i przyszłości zrównoważonej produkcji.

życie wewnętrzne
życie wewnętrzne

„W ostatnich latach w dziedzinie animacji poklatkowej obserwujemy trend usprawniania współpracy między producentami, reżyserami, ekipami i ekipami technicznymi. Dzięki temu widzimy taką różnorodność i umiejętność poruszania wielu tematów” – mówi założycielka forum, Agnieszka Kowalewska-Skowron, która będzie więcej tegorocznej edycji.Uczestniczyło w niej spora liczba uczestników. -A stowarzyszenie ANIMARKT z projektem StopMoLab umożliwiło twórcom z najdalszych zakątków świata spotkania z producentami i przedstawiciele najważniejszych studiów animacji.”

Chór świtu
Chór świtu

Zwycięzcy krótkich projektów ANIMARKT

 • Chór świtu Prezentuje Lina Kalceva – Nagroda: wkład rzeczowy w wysokości 60 000 zł jako wspólna produkcja sponsorowana przez Centrum Technologii Audiowizualnych.
 • Haftowane ciało By Alejandra Jaramillo / Wizualizacja przekrojowa Claudia Munksgaard-Palmqvist — Uznanie branżowe dla MIFA 2023 w Annecy.
 • Monstruo Come Palmeras Juan Camilo Fonegra – Nagroda ABA Lab – Rezydencja.
 • Haftowane ciało – Nagroda Animand – Marketing, Publiczność i Doradztwo Finansowe.
 • Joko Izabela Plucińska – Radiator IP Sales Distribution Award – Festiwal i International Distribution Service and Consulting.
 • Houston? Prezentowane przez Karinę Zidane — kwalifikacja do nagrody CEE Animation Forum Award, która przestanie być konkursem w 2023 roku.
Cezar i Cezar
Cezar i Cezar

Zwycięzcy filmów fabularnych/projektów telewizyjnych ANIMARKT

 • Cezar i Cezar Gabriela Villalobos i Sebastian Bisbal – Kids Kino Industry Award — Kwalifikacja do Kids Kino Industry w 2023 roku.
 • Cezar i Cezar / Babu w Nocnym Mieście Petr Vodicka – Akredytacja branżowa na MIFA 2023 w Annecy.
 • życie wewnętrzne Vincent Mallouls – Kwalifikacja do pozakonkurencji w CEE Animation Forum Award 2023.
dr Howe
dr Howe

Nagroda Publiczności ANIMARKT

 • dr Howe Joanna Jasińska-Koronkiewicz / Haftowane ciało – Nagroda Dragonframe Software.
List do świni
List do świni

The Warszawski Festiwal Filmów Animowanych (warsawanimationfest.com) Do rywalizacji stanęło 57 filmów krótkometrażowych z całego świata, w tym dziewięć polskich twórców. Najważniejsze wydarzenia to specjalny pokaz Halloween „Animated Horrors” oraz program ukraińskich filmów z oficjalnej selekcji Festiwalu Linoleum. Tegoroczne nagradzane filmy pochodzą z Chin, Słowenii, Francji, Szwajcarii i Polski, odzwierciedlając szeroką gamę tematów i podejść artystycznych.

Jury w składzie Ewa Sobolewska, Izumi Yoshida i Alexandre Siqueira przyznało nagrody w następujących kategoriach: Konkurs Studencki Grand Prix, Konkurs Międzynarodowy Grand Prix oraz Wyróżnienia Specjalne. Tegoroczny partner założycielski festiwalu, Stowarzyszenie Producentów Filmowych Polskich, uznało najlepszy polski film, a jury Platige Image wybrało ich ulubioną produkcję.

Zanim jej ciało odejdzie
Zanim jej ciało odejdzie

Uwagi specjalne WAFF

 • Zanim jej ciało odejdzie Yuxin Yang (Chiny). za „poetyckie przedstawienie poszukiwania tożsamości”. Bohaterką jest niepełnosprawna kobieta, która widzi swoje odbicie w lustrze. Jej uderzająco surrealistyczny sen ilustruje walkę między jej „ja” a potrzebą wyrażenia siebie.
 • Życie seksualne babci Urška Djukić i emilie Pigeard (Słowenia/Francja) „Za pokazanie brutalnej strony świata poprzez odpowiednią technikę animacji.” Cztery starsze kobiety, poruszone wyzwolonym stylem ubierania się jednej ze swoich wnuczek, zastanawiają się nad wspomnieniami dawnych czasów i dawnymi relacjami między kobietami i mężczyznami.
 • List do świni Tal Kantor (Francja/Izrael) – ocalony z Holokaustu, który pisze list z podziękowaniami do świni, która uratowała mu życie „za wrażliwość i odwagę w obliczu historii”. Jak zauważa filmowiec na początku, świnia jest postrzegana w judaizmie jako nieczyste zwierzę. Film przywołuje motywy zbiorowej traumy, zemsty, złośliwości i współczucia.
Nie karm gołębi
Nie karm gołębi

Grand Prix – Konkurs studencki

 • Nie karm gołębi Antonin Nicklaus (UK) – „Za stworzenie świata, który równoważy melancholię i humor w oszałamiającej technice animacji”.
osiągnięcie
osiągnięcie

Grand Prix – Konkurs międzynarodowy

 • osiągnięcie Jonathan Lasker (Szwajcaria) — „Doskonała, zamknięta, magiczna opowieść w formie wizualnej i muzycznej”. Historia handlarza antykami, któremu dziwny podróżnik wręcza magiczną płytę winylową, która „czyta w myślach i odtwarza utracone wspomnienia”. Ma obsesję na punkcie materiału i nie może przestać go słuchać, przeżywając swoje wspomnienia, aż przychodzi na myśl najboleśniejsze z nich: moment, w którym został rozdzielony z matką na szwajcarskiej granicy podczas II wojny światowej.
wolne światło
wolne światło

Nagroda Filmowa Platige

 • wolne światło Kasia Kijek & Przemek Adamski (Polska/Portugalia) — Niewidomy od urodzenia pewnego dnia odzyskuje wzrok, ale to, co widzi, okazuje się obrazem przeszłości. Jego powieki są tak grube, że światło może przeniknąć siedem lat. Dlatego bohater nie może żyć w teraźniejszości.

Najlepszy polski film

 • wolne światło Kasia Kijek & Przemek Adamski (Polska/Portugalia)
Czerwiec

Nagroda Publiczności

 • Czerwiec Jonathan Schwenk (Niemcy) – Sześciominutowa miniatura osadzona w ciemnym bagnie na dnie nocnego lasu, gdzie grupa lśniących aksolotli gra swoje miłosne zabawy.
 • W harmonii Markus Svendsen Øvre (Wielka Brytania) – W świecie, w którym komunikują się tylko dźwięki instrumentów lub ciała, młody człowiek idzie przez zielony i omszały krajobraz i próbuje grać swoje rytmiczne melodie. Stwórz więź miłości.
READ  Adam Buxa wybija bilet na MŚ do Polski