8 grudnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Policja protestowała w Warszawie, domagając się podwyżki

Polscy umundurowani robotnicy – w tym policja, straż graniczna, strażacy i strażnicy więzienni – protestują przed Kancelarią Premiera w Warszawie, domagając się podwyżki płac.

Zagrzmiały trąbki, syreny i bębny, demonstranci machali transparentami z napisami „Chcemy sprawiedliwości i godnego życia” oraz „Premier, czujemy się dyskryminowani”. Protest zablokował kilka ulic w centrum stolicy.

– Niestety sytuacja nas do tego zmusiła – powiedział Rafał Jankowski, wysoki rangą urzędnik oddziału NSZZ „Solidarność” reprezentujący policjantów. Wskazał na inflację w Polsce, która w październiku osiągnęła najwyższy poziom od 26 lat, kiedy osiągnęła 17,9%.

„Wszyscy wiemy, jaka jest stopa inflacji i co proponuje rząd [as a pay rise] – 7,8% – jest niedopuszczalne – dodał Jankowski. – To sytuacja, w której tysiące… opuszcza policję i inne służby.

Nie opublikowano żadnych szacunków dotyczących liczby osób, które uczestniczyły w demonstracji, chociaż media wcześniej informowały, że oczekiwano udziału tysięcy osób. Zdjęcia pokazują dużą liczbę maszerujących osób.

Demonstranci przedstawili swoją listę żądań wiceministrowi spraw wewnętrznych Maciejowi Wąsikowi. Powiedział: „Przyjrzymy się im, przestudiujemy je i spotkamy się ze związkami zawodowymi. Zapewniam, że o tym porozmawiamy.

Jednak Wąsik, cytowany przez portal informacyjny Wirtualnej Polski o żądaniach płacowych zgłaszanych przez związki, powiedział, że „wydaje się, że nie ma możliwości zwiększenia budżetu w ten sposób”.

Wtorkowy wiec w Warszawie po ostatnich protestach Związek Nauczycielstwa PolskiegoŻądanie 20% podwyżki płac, a Demonstracja górników W zeszłym miesiącu próbował rozbić cegłą wejście do siedziby premiera w Katowicach.

Związek górników próbował zamurować gabinet premiera w proteście antywęglowym

Źródło: Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza